Francis Ford Coppola

režisér

narozen 7. dubna 1939

Slavný americký oscarový filmový režisér, scenárista a producent. Nemalý úspěch a spoustu lákavých pracovních nabídek mu přinesl hned jeho první snímek, děsivý horor Demence 13, a svého prvního Oscara získal za scénář ke snímku Franklina J. Schaffnera Patton už na konci šedesátých let.

Nejúspěšnějším obdobím Coppolovy kariéry pak byla bezesporu sedmdesátá léta. Hned na jejich začátku zfilmoval bestseler Maria Puza s názvem Kmotr o prudkém poválečném rozmachu organizovaného zločinu. Bezmála tříhodinové gangsterské drama o newyorské mafiánské rodině Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito v podání Marlona Branda, získalo tři Oscary a tři Zlaté glóby. Osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování, slavily obrovský komerční úspěch především zásluhou Coppolovy režie, která mu byla svěřena i pro jeho italsko-americký původ. Snímek vynesl mladého režiséra na výsluní a vydělal mu značnou sumu peněz, díky níž mohl nakupovat divadla, radiostanice a různé filmové ateliéry.

Coppola si následně splnil svůj dávný sen a natočil psychologické drama Rozhovor, ve kterém vykreslil portrét geniálního mistra v odposlouchávání na dálku. Další vlna bezbřehé slávy pak přišla po uvedení dalšího kasovního trháku Kmotr II, s nímž Coppola sklidil obrovský úspěch i oscarové sošky.

Své filmařské schopnosti potvrdil a své neuvěřitelné nadání prokázal ve svém nejkontroverznějším díle Apokalypsa, volně natočeném podle mystické povídky Josefa Conrada Srdce Temnoty. I když filmování provázely velké obtíže a finanční problémy, které Coppola řešil rozprodáváním svého majetku, snímek se podařilo dokončit a vzniklo tak vskutku mistrovské dílo zachycující surrealisticky zběsilý a hrůzný pohled na vietnamskou válku.

Po ne příliš plodných osmdesátých letech se v roce 1990 opět vrací k osudům rodiny Corleonů a natáčí Kmotra III. Následuje komerčně úspěšný horor Dracula a drama Vyvolávač deště.

Francis Ford Coppola má kladný vztah k filmu a divadlu už od dětství, stejně jako i další členové jeho rodiny – jeho sestra, herečka Talie Shireová, synovec, herec Nicolase Cage, a jeho dcera Sofie Coppola, která je úspěšnou herečkou, režisérkou a producentkou.

Odkazy