Ang Lee

režisér

narozen 23. října 1954

Světoznámý thajwansko-americký režisér a scenárista, který se do filmové historie zapsal především úspěšnými oscarovými snímky Tygr a drak a Zkrocená hora.

Ang Lee vystudoval divadelní režii a titul v oboru filmová produkce získal na newyorské univerzitě. První jeho filmy se věnují střetu kultur. Debutoval komedií Tlačit rukama a nominaci na Oscara si vysloužil hned jeho druhý snímek s názvem Svatební hostina, nahlížející na problematiku homosexuální orientace a jejím přiznání rodině.

Téměř všechny filmy tohoto režiséra byly úspěšné a sklidily obdiv kritiky i diváků, získaly mezinárodní ocenění či si vysloužily oscarové nominace. Mezi ty nejvýznamnější patří adaptace románu Jane Austenové Rozum a cit, adaptace známého románu Ricka Moodyho Ledová bouře nebo western Jízda s ďáblem.

V roce 2000 spatřil světlo světa jeho epický milostný příběh zasazený do staré Číny, akční fantasy založená na kvalitním scénáři a plná úžasných trikových efektů Tygr a drak a o pět let sklidil Ang Lee úspěch snímkem Zkrocená hora, citlivou romancí o milostném vztahu dvou mužů zasazenou do prostředí USA 60. let.

Odkazy