Tenhle boj byl pro ně osobní záležitostí. Tobey Maguire v hlavní roli amerického westernu z občanské války.
Dále hrají: S. Ulrich, Jewel, J. Wright, S. Baker, J. Rhys Meyers, J. Caviezel, T. Guiry, T. Wilkinson a další. Režie Ang Lee

Oscarový úspěch Costnerova Tance s vlky (1990) načas oživil zájem filmových tvůrců o westerny, dlouhodobě jeden z nejoblíbenějších kinematografických žánrů, ale výraznější vlnu příběhů z Divokého západu nastartovat nedokázal.

Jedním z mála westernů devadesátých let je Jízda s ďáblem (1999), natočená podle historického románu Daniela Woodrella Strast nutná k životu.

Vrací se k poměrně málo známé epizodě z občanské války, kdy na území státu Missouri spolu neválčily armády, ale v podstatě nepravidelné jednotky tzv. Bushwhackers (příznivci Jihu) a Jayhawkers (stoupenci Severu), složené z lidí, kteří do té doby žili vedle sebe jako dobří sousedé.

Hlavním hrdinou je Jake Roedel (Tobey Maguire, známý dnes především jako představitel Spider-Mana), mladík přezdívaný kvůli svému německému původu Dutch, který bojuje na straně jižanských jednotek.

Nazírání celého konfliktu z pohledu později poraženého Jihu dodává snímku tragický nádech a akcentuje jeho protiválečné vyznění.

Není bez zajímavosti, že pod typicky americkým žánrem je podepsán exotický cizinec, proslulý režisér čínského původu Ang Lee (nar. 1954 na Tchajwanu). Jeho schopnost vidět věci pohledem zvenčí už dodala šťávu některým jeho předchozím dílům, čerpajícím z angloamerické literatury, a sice adaptaci románu Jane Austenové Rozum a cit (1995) či psychologickému dramatu několika středostavovských rodin podle románu Ricka Moodyho Ledová bouře (1997). Stejně jako ve svých předchozích filmech i v Jízdě s ďáblem se Ang Lee soustředil na vedení různorodého hereckého souboru.

Vedle Tobeyho Maguirea tu v zajímavé roli černocha bojujícího po boku svého pána na straně Jihu účinkuje Jeffrey Wright (např. představitel Basquiata ze stejnojmenného snímku) a v hlavní ženské úloze válečné vdovy se představuje ve svém dramatickém debutu zpěvačka Jewel.

Dále hrají: S. Ulrich, Jewel, J. Wright, S. Baker, J. Rhys Meyers, J. Caviezel, T. Guiry, T. Wilkinson a další. Režie Ang Lee

Napište nám