iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
16. 1. 2016
12:15 na ČT2

1 2 3 4 5

0 hlasů
1829
zhlédnutí

Babylon

Kurt Lanzer — Ivan Ivanov — Dita Ryćerova

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

přehrát vše

 • Kurt Lanzer

  0:23 do playlistu

  Kurt Lanzer
  Kurt Lanzer se narodil v Ostravě, kde dodnes jedna ze čtvrtí nese jméno jeho rodiny. Přestože jeho rodiče nepatřili k praktikujícím židům, po vypuknutí války s Polskem, 1. září 1939, je spolu s ostatními vyhnali Němci do Lvova. Tím ale jejich strastiplná cesta teprve začala. Po roce je internovali až na daleké Sibiři, kde každý den bojovali o holé přežití v nepředstavitelných podmínkách. Jeho starší dva bratři i otec se proto bez jediného zaváhání přihlásili do vznikající Svobodovy armády. Dodnes se jen málo ví, že jádro této armády tvořili především židé. Ale už cestou do Buzuluku – v třeskuté zimě v otevřených vagonech vlaku, který Sověti poskytli – promrzl otec natolik, že krátce po příjezdu na následky zemřel. A o několik měsíců později padli u Sokolova i oba bratři. Ke Svobodovi po čase dorazili i Kurt se svou matkou, která jej v poslední chvíli vytáhla z výsadku na vzbouřené Slovensko. Přesto Kurt u parašutistů zůstal a po několika letech se stal jedním z těch, kterým David Ben Gurion osobně připnul označení paradesantní jednotky izraelské armády. Kurt totiž po II. světové válce opustil Evropu, ve které zahynula celá jeho rodina. Tu novou si založil v milované Haifě.

 • Dita Ryćerova

  10:29 do playlistu

  Dita Ryćerova
  Novou vlast našla i Dita Ryćerova. Našla ji v srdci Lužických Srbů nedaleko Budyšína. V nepatrné slovanské enklávě v severním Německu.

 • Ivan Ivanov

  16:26 do playlistu

  Ivan Ivanov
  Ivan Ivanov jezdil z Bulharska do Prahy za svými rodiči, kteří zde pracovali na bulharském velvyslanectví. A aby porozuměl řeči nového domova svých rodičů, rozhodl se učit česky. Zamiloval se tak nejen do své učitelky, ale i do její vlasti.

Přehrát vše

Související