iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
6. 7. 2014
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

9 hlasů
12474
zhlédnutí

Toulavá kamera

Bukovec — Železniční muzeum — Buchlov — Teplicko-adršpašské skály — Řezbář — Na kole kolem Vysokého Mýta

29 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Bukovec

  1:29 do playlistu

  Bukovec
  Vesnici Bukovec najdeme pod horou Gírová, které se taky říkávalo vrch čarodějnic. Ve skalách tam prý pekelníci mleli zlé duše. Jak to s čerty bylo doopravdy, to nevíme, ale víme, že obec Bukovec založil už v roce 1353 těšínský kníže Kazimír. A jak přišla ke svému názvu? Pravděpodobně podle bukových lesů. Staré časy v Bukovci připomínají dřevěné chalupy. Tradiční jsou i místní kroje, které ani dnes neodpočívají na dně almar. Prohlédneme si taky kostel Nanebevzetí Panny Marie z třicátých let minulého století a zavedeme vás i ke kapličce se zázračnou vodou, ke které se váže jedna legenda o těšínském knížeti Adamu Václavovi, kastelánce a jejím nemocném synovi. Vyzkoušet si, jestli má voda léčivé schopnosti, můžete na vlastní kůži. A pak se ještě zastavíme u největšího a nejstaršího jilmu v České republice, který pamatuje už zhruba čtyři stovky let

 • Železniční muzeum

  5:39 do playlistu

  Železniční muzeum
  Pokud patříte k milovníkům železnice, parních lokomotiv i jejich následovníků, pak si určitě nenechte ujít společný výlet do největšího železničního muzea u nás. Kde ho najdete? V bývalé výtopně Buštěhradské dráhy v Lužné u Rakovníka. K vidění je tu víc než stovka vzácných exponátů z různých období. Nejstarším mezi těmi, kteří by ještě dokázaly vyrazit na koleje, je vůz Komárek, který pochází z roku 1903. V Ringhofferově továrně vyrobili tehdy jen dva kusy, takže tenhle poklad jezdí obdivovat návštěvníci nejen tuzemští. K nejstarším exponátům vůbec patří parní lokomotiva z firmy Kraus, která poprvé vyfoukla páru už v roce 1876. Kromě lokomotiv a vozů najdete v muzeu taky řadu modelů a dokonce i historických dokumentů a fotografií z éry páry.

 • Buchlov

  9:47 do playlistu

  Buchlov
  Hrad Buchlov patří na Moravě rozhodně k těm známějším. A přitom nikdo přesně neví, kdy byl vlastně založen. Pravděpodobně se tehdy psalo 13. století, ale písemné doklady se nedochovaly. Za staletí své existence byl hrad svědkem trojího obléhání. A zažil taky zázrak, když tu vypučela lípa zasazená kořeny nahoru. Prozradíme vám, proč se jí říká lípa neviny. A zaměříme se na černou paní, která se tu prý o půlnoci zjevuje. Není úplně jednoznačné, kdo se tu po nocích prochází. Existují dvě verze, o obou bude řeč. Faktem ale je, že místní ji tu nevídají moc rádi. Její zjevení prý nevěstí nic dobrého, předpověděla například požár hradu a taky jeho vykradení. Prohlédneme si rovněž poklady, které připomínají panování rodu Berchtoldů, kteří na hradě kdysi zřídili rodinné muzeum.

 • Teplicko-adršpašské skály

  14:01 do playlistu

  Teplicko-adršpašské skály
  Připomínat krásy teplicko–adršpašských skal je tak trochu nošením dříví do lesa. Nicméně stejně se alespoň na několika místech zastavíme. Například u gotické brány, kterou procházeli návštěvníci už v první polovině 19. století nebo pískovcové jezírko, které si zahrálo v několika pohádkách. Naším cílem bude ale především nové muzeum horolezectví, které mapuje historii i současnost dobývání výšek v tomhle ráji milovníků skal. Je jediné svého druhu u nás a najdete v něm kupříkladu staré i moderní vybavení lezců. Dozvíme se mimo jiné to, proč se tihle dobrodruzi neobešli bez kousku kůže nebo to, jaká lana používali. A zavzpomínáme taky na počátky horolezení v Adršpachu. Těmi prvními byli lezci ze Saska, kteří už před devíti desítkami let pokořili věž Král.

 • Řezbář

  18:18 do playlistu

  Řezbář
  Patříte k těm, kteří na různých jarmarcích okukují výtvory mistrů řezbářského řemesla? Pak si na své přijdete při návštěvě v dílně Radima Salamánka v Čelákovicích. K dřevu a práci s ním ho to táhlo už od dětství. Když se nedostal na vysněnou školu, rozhodl se vyučit po svém, u zkušeného řezbáře. A pak se pustil do vlastní tvorby. Nechá nás trochu nahlédnout pod pokličku, takže se dozvíme třeba to, kolik dlátek potřebuje a jak si pořizuje a připravuje materiál. Budeme obdivovat tradiční formy na pečení perníku, ale taky menší na máslo. Ty už dnes slouží hlavně jako ozdoby. A potěšit dovedou i klasické velké marionety, jejichž výrobě se Radim taky věnuje. Nejvíc se vyřádí na různých čertech, rád tvoří ale taky postavičku českého Honzy. A radost jeho pimprlata rozdávají i ve světě.

 • Na kole kolem Vysokého Mýta

  22:19 do playlistu

  Na kole kolem Vysokého Mýta
  Na kole budeme putovat po východě Čech, konkrétně v okolí Vysokého Mýta. Nejprve se porozhlédneme po městě, které založil král Přemysl Otakar II. Na jeho památku teď ve městě stojí socha, jediná v životní velikosti nejen u nás, ale taky v celé Evropě. Zastavíme se na náměstí, porozhlédneme se po městě a po okolí z věže s vyhlídkou a pak vyrazíme po cyklostezce za město. U řeky Loučné zavzpomínáme na Jana Wericha, který sem rád jezdíval rybařit, a prozradíme vám, co měl slavný herec společného s Vysokým Mýtem. V Dobříkově nás přivítá dřevěný kostelík, který sem kdysi nechal přesunout prvorepublikový senátor Václav Klofáč z Podkarpatské Rusi. A dozvíme se i to, co měl tento muž společného se sochou Jana Husa z roku 1911.

 • Soutěž

Přehrát vše