iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
25. 11. 2007
09:00 na ČT1

1 2 3 4 5

8 hlasů
7447
zhlédnutí

Toulavá kamera

Černvírský most — Výstava starých motocyklů — Národní divadlo v Praze — IQ park — Kolekce samorostů — Vesec u Sobotky

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Černvírský most

  1:29 do playlistu

  Černvírský most
  Čas letí jako bláznivý. A nezastavil se před barokními mosty v údolí řeky Svratky nedaleko Pernštejna. Ten černvírský slouží už tři staletí a jde o nejstarší most na Moravě. Dodnes se jich v celém Česku dochovalo už jen třicet a postupně se opravují. A věřte, že sehnat ten správný materiál, který by se k takové nápravě hodil, není jednoduché. Kryté dřevěné mosty si to ale zaslouží.

 • Výstava starých motocyklů

  5:31 do playlistu

  Výstava starých motocyklů
  Možná hlavně pro pány bude další reportáž. Pozveme vás v ní do Horažďovic. Málokoho by napadlo spojit si tohle město s motocykly a vidíte – přesto to jde. Tradice menších manufaktur zaměřujících se na jejich výrobu tu existuje už od války a dva nadšenci teď v místním kulturáku vystavují své miláčky – veterány, hlavně ty jednostopé.

 • Národní divadlo v Praze

  9:28 do playlistu

  Národní divadlo v Praze
  Pozvání do pražského Národního divadla budete možná hodnotit jako počin zbytečný nebo naivní, protože naši kapličku přece každý zná. Přesto se o to pokusíme. Víc než 120 let se tady téměř dennodenně nechá unést tisícovka diváků. My se podíváme do míst, která jsou veřejnosti nepřístupná, kam smí třeba jen prezident. Možná si to i zaslouží. On totiž z prezidentského lože je prý ten nejhorší výhled.

 • IQ park

  13:36 do playlistu

  IQ park
  V Liberci si otevřeli park. To by možná na reportáž ani nebylo, kdyby to nebyl IQ park. Dvě stovky různých interaktivních věcí určených všem těm, kteří si chtějí zkusit, jak moc jim to pálí. Přijít může každý a prožít na vlastní kůži Komenského školu hrou. V parku našly své místo nejen věci technické, ale i různé kuriozitky. A věřte, že možná ty na pohled nejjednodušší kvízy, rébusy nebo úkoly se ve finále ukážou jako ty nejobtížnější.

 • Kolekce samorostů

  17:18 do playlistu

  Kolekce samorostů
  Pak se přesuneme do Slavonic. Kousek od nich směrem na Stálkov určitě nepřehlédnete zvláštní pozemek. Je to takové slavonické Krakonošovo. Aby ne! Zatímco sběratelé schraňují své kolekce doma, pan Tůma je naopak umisťuje na zahradu svého domu. Nic jiného mu totiž nezbývá. Čerstvý důchodce si z procházek začal nosit samorosty. A ty nejmenší až po ty největší teď ukazuje. Jenže ono to není jen ukazovat, o samorosty se musíte umět i starat, i když přírodní zákony obelstít nejde. Zkuste říct dřevu, aby netrouchnivělo. A dělat impregnace – ano, ale finančně je to dost nákladné.

 • Vesec u Sobotky

  20:58 do playlistu

  Vesec u Sobotky
  Na konci vás pozveme do Vesce, vesničky nedaleko Sobotky, ve které se jakoby zastavil čas. Místní totiž nechtěli, aby se změnil původní ráz obce, a tak se snažili skoupit roubenky, které do ní patří. Podařilo se jim to a Vesec tak díky nim patří k těm nejkrásnějším a nejzachovalejším památkovým rezervacím u nás. Připočteme-li, že nedaleko odsud stojí hrad Humprecht a Kost, pak povídání o tom, jak se taková roubenka stavěla, bude už jen nedělní tečkou Toulavé kamery.

 • Soutěž

  24:29 do playlistu

  Soutěž
  Netradiční naučná stezka, která se celá věnuje jedinému živočišnému druhu, a to mravenci lesnímu, se nachází poblíž Valašském Meziříčí. Na ploše bezmála 135 hektarů žije největší populace těchto tvorečků u nás. Je tam asi 1200 mravenišť.

Přehrát vše