iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
3. 10. 2007
20:00 na ČT2

1 2 3 4 5

159 hlasů
32466
zhlédnutí

Ta naše povaha česká

Pánbůh za každým rohem

Novodobí mesiáši přinášejí víru i bizarní kulty

25 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Zdenek 12.2.2013 17:45 (!) reagovat 6 + - 5

Pan Halík

Pan Halík mě rozesmál tvrzením, že lidé nevěří v Boha protože církve a křesťané napomínají lidi prostřednictvím desatera, nepokradeš, nesesmilníš nebudeš lhát....
Když toto tvrzení pronáší zástupci instituce jejíž členové mají za sebou nejeden velký sexuální skandál za druhým, tak to vyznívá ne komicky, ale spíše urážlivě.
Pan Halík se počítá k myslitelům, ale doposud nepoznal, že tyto pravidla jsou základní pro fungování materialistické společnosti. Bez nich by žádná mater. společnost nemohla fungovat a s existencí počtu věřících má pramálo společného.

Debora 26.4.2013 14:07 (!) reagovat 3 + - 3

nepoučitelnost a neznalost dějin

Pan Zdenek neví,že devianti se vyskytují a vyskytovali v lidské společnosti? Tím,že se skrývají pod roušku nějaké instituce (školy, tělovýchova atd) je jenom politováníhodné. Zneužít se dá všechno. Doporučuji více se věnovat studiu historie,aby přišel na to, kdo se snaží celé dějiny zkulturnit lidský život a kdo dnes nasazuje krk v Mali a Sýrii? Křesťané a nikdo jim v médiích nevěnuje ani čárku, není to zábavné. Takže tam v pokoře ztrácejí životy za druhé a tady si jen každý otírá h.. o církev.

Karas 30.8.2013 9:46 (!) reagovat 3 + - 3

proboha kde tohle berete? kteří křesťané zoufale nasazují životy? jestli myslíte těch pár co tam pracuje v rámci nějaké charity nebo nějaké misionáře,kteří se tam snaží prosadit svou víru?

Rhed009 20.4.2012 17:20 (!) reagovat 7 + - 4

Křesťanství vs buddhismus

Na křesťanství mně vadí především jedna zásadní věc; automaticky do své působnosti zahrnuje všechny lidi bez rozdílu, aniž by dostalo souhlas. Jejich stoupenci už jsou "spaseni", u ostatních lidí je nutno stále usilovat o spásu jejich duše. Pokud lidé mají tu drzost nesouhlasit, je zřejmé, že nenávidí církev. Zkrátka a dobře - kdo nejde s námi, jde proti nám. Buddhista nic takového neřeší: já (říká buddhista, nikoliv já osobně) věřím v Buddhovo učení a ty...dělej, co uznáš za vhodné. Neboť jako buddhista nechci změnit svět, chci změnit sebe. O takové toleranci můžeme v případě křesťanů jen tiše snít.

lemmy 15.3.2009 3:14 (!) reagovat 2 + - 6

co mi má co nějakej flanďák říkat, čemu já věřím a nevěřím??? jsem ateista! nevěřím v boha ani v karkulku, netýká se to institucí!

Radek 7.3.2009 22:24 (!) reagovat 2 + - 2

Kopání do mrtvol

Kopáním do mrtvol míním, když ateismus definují křesťané a pak se s ním ihned vyrovnají. Přad je jen velice špatně maskovaný pokus stranící křesťanství. Halíkova vyděšená věta (paragrazuji) "a co to s námi bude, když se toho našeho křesťanství nebudeme moci držet!" No, co by s námi bylo. Nic. Budeme sami. To jsme ostatně vždycky byli.

Andrej Ruščák 4.3.2009 22:25 (!) reagovat 3 + - 0

Trochu mě zaráží výběr toho pohanství

přeci jen mi tam chybí takové rozumnější kulty jako například ásatrú, které se opírá o písemné severské památky... nic proti lidem z Wiccy, ale podle mého mínění to jsou trochu hipízáčtí cvoci a ono to pohanským náboženstvím zrovna moc nepomůže je nějak vyváženě prezentovat. Jinak ale dobrý pořad, díky za něj. Ostatně jako většina z Té naší povahy české :)

Petr Bakalář 3.3.2009 22:22 (!) reagovat 5 + - 6

Bůh je psychický virus

Nevyvážený pořad. Ateisty reprezentovali důchodci na ulici. Proč autoři pořadu neoslovili např. popularizátora vědy Františka Koukolíka?

Náboženství je jednoznačně přežitek, ukazuje, jak viděli lidé svět před několika tisíci lety. Věda je daleko lepší prostředek poznání. Může poskytnout i tolik vzpomínaný duchovní rozměr, smysl života apod. Daleko lépe a důstojněji než náboženské báchorky, které jsou projekcí lidských přání.

Zajímalo by mě, zda autoři pořadu (Martin Červenka a další) jsou veřící.
Řekl bych, že ano.

j.be 4.3.2009 0:05 (!) reagovat 2 + - 8

Politování

nezbývá opravdu nic jiného,než politovat ty ubožáky, kteří navzdory skutečnosti, že je již 3. tisíciletí pociťují nutnost svěřovat svůj osud do rukou nereálných a neexistujících osob, místo toho, aby si díky víře v sebe samotného svůj osud řídili sami.Církev, jakákoliv zde není proto, aby pomohla těm,kteří ji uvěří, ale proto aby na jejich víře parazitovala. Řečeno obrazně - VLK může říkat co chce a tvářit se lidumilovně jak nejlépe umí,ty jeho velké uši pořád ukazují,že navzdory všemu je stále vlk. Nejvyšší čas na úplnou odluku státu a církve, nepochopím, proč má být cokoliv církevního placeno z daní mých a dalších ateistů, kterých je v tomto státě převážná většina.Naproti tomu,když sleduji, jak dokáží deformovat lidské myšlení a vymývat mozky ty nové kasty a církve - to už není na politování, z toho běhá mráz po zádech.

Lidie 4.3.2009 20:25 (!) reagovat 4 + - 2

Lidie

Pořad jsem bohužel neviděla, ale i tak přispěju do diskuze. Myslím, že je důležité si uvědomit, že stát zatím církvím lehce vrací to, co jim v 50. letech vzal-a nebylo toho málo. Takže daňoví poplatníci mohou být v klidu. Myslím, že věda víru nahradit nemůže a platí to i obráceně. Věda a víra se přece spolu souvisí. Nezbývá opravdu nic jiného,než politovat ty ubožáky, kteří navzdory skutečnosti, že je již 3. tisíciletí, vidí svět pouze svým správným "realistickým" pohledem a ani se neobtěžují připustit, že by život mohl mít i jinou dimenzi.

Zdenek 12.2.2013 17:25 (!) reagovat 1 + - 0

církve

církve a víra dvě různé věci jsou. Církve jsou instituce, které svoji pozici ve společnosti musí obhájit. Hořekovat o kolik ji kdo obral není na místě, důležitější je jakou úlohu má v současné společnosti mít a k jakým společenským cílům směřovat.
Z podstaty věci, že naše společnost není ve víře homogenní, není ani vhodné, aby byly církve placeny z daňových výnosů, pokud nebudou poskytovat celospolečenskou službu akceptovatelnou celou společností.

Související