iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
19. 10. 2014
14:25 na ČT2

1 2 3 4 5

2 hlasy
955
zhlédnutí

Křesťanský magazín

Kostelík v horách — Poděkování za dary země — Evangelický kostel v Rožnově pod Radhoštěm — Izraelské děti u nás — Festiválek sv. Jan session

25 min | další Náboženské »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Kostelík v horách

  1:44 do playlistu

  Kostelík v horách
  Pod Rychlebskými horami, v tichu a na čistém vzduchu leží půvabná obec Lipová-lázně. V její horní části nazvané Dlouhá dolina se nachází pozemek, který si vybral bývalý historik přerovského muzea, nyní pravoslavný kněz, Josef Libor Kratochvíla se svými přáteli z občanského sdružení Kostelík v horách k vybudování pravoslavného chrámu a zároveň památníku věnovanému válečným zajatcům z období druhé světové války. Sdružení tak chce připomenout jména téměř šesti tisíc anglických, francouzských, polských a ruských zajatců, kteří v letech 1939 až 1945 pracovali, trpěli a umírali na Jesenicku. Polovina z nich pocházela ze zemí bývalého Sovětského svazu a po skončení války je čekal tragický osud tzv. vojenských zrádců, jejichž stopy končí obvykle ve stalinských gulazích.

 • Poděkování za dary země

  5:14 do playlistu

  Poděkování za dary země
  Poděkování za dary země, žehnání zemědělcům, požehnání křížů. Takový název měla slavnost pořádána obecním úřadem a římskokatolickou farností ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Všechno začalo v osadě Košatka. U nově zrekonstruované kapličky sv. Vendelína se shromáždili řidiči traktorů, mezi nimiž nechyběl ani místní farář Kamil Strak, který spolu se starostou obce Daliborem Dvořákem celou slavnost připravil. Jako kdysi sedláci objížděli na koních svá pole, aby poděkovali za úrodu, tak za podobným cílem tentokrát vyrazily traktory. Farář Strak v rámci slavnosti požehnal opravené kříže a požehnání dal také zemědělcům a jejich traktorům. Akce, které se zúčastnili také přátelé z družební obce Lipowa z Polska, byla zakončena slavnostní mší svatou.

 • Evangelický kostel v Rožnově pod Radhoštěm

  9:54 do playlistu

  Evangelický kostel v Rožnově pod Radhoštěm
  Jedna z mála církevních staveb zbudovaných v padesátých letech minulého století, v době tvrdé komunistické represe vůči církvím, v tehdejším Československu. Kostel, který vznikl podle návrhu architekta Bohumila Bareše s ohledem na charakter a tradice Valašska, byl v roce 1994 prohlášen za nemovitou kulturní památku České republiky. Než byl v Rožnově vybudován evangelický kostel, uběhlo od zakoupení pozemku v roce 1928 celých pětadvacet let. Po mnoha zákazech a úpravách stavebních plánů byla konečně v dubnu 1952 stavba dřevěného roubeného kostela povolena. Kostel byl posvěcen synodním seniorem Viktorem Hájkem 5. července 1953.

 • Izraelské děti u nás

  14:47 do playlistu

  Izraelské děti u nás
  Jízda ostravskou historickou tramvají Barborka byla jedním z mnoha zážitků dětí z izraelského dětského domova, které mohly několik dnů prožít v naší zemi mimo dostřel palestinských raket. Přijely z největšího přístavního města Izraele, Ašdodu, ležícího na pobřeží Středozemního moře, vzdáleného třicet devět kilometrů od pásma Gazy. O realizaci projektu se zasloužilo Mezinárodní křesťanské velvyslanectví v Jeruzalémě, světová organizace Royal Ranger a také všechny křesťanské církve v České republice.

 • Soutěž
 • Festiválek sv. Jan session

  20:09 do playlistu

  Festiválek sv. Jan session
  Akce s podtitulem „festival lidí volajících a naslouchajících“, je multižánrovým setkáním hudebníků, herců a posluchačů, které má spíš podobu domácího muzicírování na farní zahradě u kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku-Místku. Festival se koná dvakrát ročně a je otevřen nejen interpretům, kteří se hlásí ke křesťanství, ale také těm, jejichž tvorba se vyznačuje pozitivním přístupem k životu. Zaměřuje se rovněž na vyhledávání nekomerčních hudebních a divadelních projektů. Duchovně inspirovaná tvorba se zde setkává s tvorbou, která si všímá našeho každodenního života ve vší jeho pestrosti a nepředvídatelnosti.

Přehrát vše

Související