iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
30. 9. 2016
22:00 na ČT24

1 2 3 4 5

3 hlasy
2813
zhlédnutí

Události, komentáře

Izrael a Palestina — Centrální registr přestupků — Kongres hackerů — Rekordní propast v Česku

56 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Izrael a Palestina

  1:35 do playlistu

  Izrael a Palestina
  Skoro stovka předních světových politiků se v Izraeli rozloučila s jeho bývalým prezidentem Šimonem Peresem. Mužem, který 5 desítek let zásadně ovlivňoval směřování a politiku země. Snažil se zabezpečit její budoucnost jednáními se západním i arabským světem. Za podpis první izraelsko-palestinské mírové dohody dostal spolu s Jicchakem Rabinem a Jásirem Arafatem v roce 1994 i Nobelovu cenu za mír. V tomto nedokončeném odkazu také přijel na Peresův pohřeb palestinský prezident Mahmúd Abbás, ačkoli radikální hnutí Hamas Abbáse žádalo, aby účast na pohřbu odřekl a na dnešek vyhlásilo na palestinských územích den hněvu. O odkazu Šimona Perese, současné izraelské politice a vztazích Židů a Arabů budou diskutovat poslanec František Laudát /TOP 09/ a europoslanec Jaromír Kohlíček /KSČM/. Další komentář pak přidá i arabista Marek Čejka.

 • Centrální registr přestupků

  22:40 do playlistu

  Centrální registr přestupků
  Od zítřka začne fungovat centrální registr přestupků – postihne hlavně recidivisty. Nově totiž úřady uvidí všechny jejich delikty a budou tak následovat vyšší tresty – horní hranice pokut se u lidí, kteří opakovaně mají problémy se zákonem, zvýší až o polovinu. Systém taky bude lépe poskytovat informace policistům, úřadům nebo soudům. Přestupky bude evidovat 5 let. Kritici ale namítají, že data budou snadno zneužitelná a mohou vést k šikaně ze strany úřadů nebo zaměstnavatelů. Jak bude registr fungovat, co všechno změní a jestli nehrozí jeho zneužívání, probereme s ředitelkou Rejstříku trestů Radkou Paulovou a právníkem Janem Vobořilem.

 • Stalo se
 • Kongres hackerů

  39:18 do playlistu

  Kongres hackerů
  Do Prahy se sjelo přes 40 odborníků na technologie, decentralizovanou ekonomiku, politologii a občanský aktivismus. Během tří dnů budou přednášet, debatovat a předvádět i praktické ukázky a workshopy na téma technologie, alternativní společnost a liberalismus. Už třetí mezinárodní hackerský kongres pořádá nezisková organizace Paralelní Polis, k jejímž zakládajícím členům patří i lidé z umělecké skupiny Ztohoven. My se o bezpečnostních otázkách a možnostech digitálního světa a jeho propojení s tím reálným budeme bavit s odborníkem na kyberbezpečnost Pavolem Luptákem.

 • Rekordní propast v Česku

  51:55 do playlistu

  Rekordní propast v Česku
  Nejhlubší zatopená jeskyně na světě je v Hranicích na Přerovsku. Potvrdil to poslední průzkum speleologů a potápěčů. S pomocí robotické sondy při něm naměřili hloubku 404 metrů pod hladinou. Hranická propast tak o 12 metrů překonala zatím nejhlubší změřenou jeskyni – italskou Pozzo del Merro. Ta česká ale může rekord posouvat ještě dál, potápěči totiž dno zatím nenašli – do větší hloubky je nepustil krátký vodicí kabel robota. Podle některých odhadů by úplné dno mohlo být dokonce až 1000 metrů pod zemí. O novém rekordu i o tom, jak složitě se hloubka jeskyní měří ve studiu pohovoří speleopotápeč Michal Guba.

Přehrát vše