iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
13. 6. 2013
00:25 na ČT2

1 2 3 4 5

5 hlasů
1681
zhlédnutí

Terra musica

Novodobá premiéra barokní opery Siface — Mužský pěvecký sbor Láska opravdivá — Balet Kouzelná flétna — Iva Bittová a Beata Hlavenková — Hudba terezínského gheta — Daniel Sobotka, nový ředitel Pražských symfoniků — Americký jazzový kytarista Rez Abbasi

52 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Hudba terezínského gheta

  1:28 do playlistu

  Hudba terezínského gheta
  Tvůrci Terezínského víkendu připomněli především neuvěřitelný kontrast, který panoval mezi každodenním krutým životem v nacistickém Terezíně a neobyčejně rozmanitým a tvůrčím procesem, jehož hybateli byli právě sami uvěznění – skutečné hvězdy Terezína. Hlavním hostem večera byl renomovaný komorní soubor Nash Ensemble, který se s tímto projektem představil v Praze, a to po mimořádném úspěchu v Londýně a v New Yorku. Terezínský víkend proběhl za osobní účasti zakladatelky souboru Nash Ensemble Amelie Friedman, pamětníků terezínského věznění herečky Zdenky Fantlové nebo cembalistky Zuzany Růžičkové.

 • Americký jazzový kytarista Rez Abbasi

  8:44 do playlistu

  Americký jazzový kytarista Rez Abbasi
  Kytarový virtuoz Rez Abbasi, vzdělání v oboru jazz a vážná hudba nabyl na University of Southern California a později na Manhattan School of Music. V tradiční hudbě se dovzdělal na studiích v Indii pod vedením mistra perkusí Ustada Alla Rakha. Před dvaceti lety se Abbasi usídlil v New Yorku a postupně se dopracoval k vlastnímu jedinečnému zvuku. Dnes je považován za jednoho z předních světových moderních jazzových kytaristů.

 • Novodobá premiéra barokní opery Siface

  16:41 do playlistu

  Novodobá premiéra barokní opery Siface
  Nastudování opery Siface od barokního skladatele Nicoly Porpory je dalším krokem k poznání hudebního života Prahy první poloviny 18. století. Dílo poprvé zaznělo v roce 1726 v Benátkách, ale již tři roky poté bylo následně provedeno v Praze, v divadle známého mecenáše umění, hraběte Sporcka. Nyní – po více než 280 letech – operu nově nastudoval český soubor Hofmusici, který se dlouhodobě specializuje na dobovou interpretaci barokní hudby.

 • Iva Bittová a Beata Hlavenková

  23:34 do playlistu

  Iva Bittová a Beata Hlavenková
  Nový multikulturní klub v Brně nedávno otevřely dvě osobnosti současné nadžánrové hudby, kterými jsou Iva Bittová a Beáta Hlavenková. Jejich umělecké dráhy se zkřížily již při práci na CD Ivy Bittové Zvon, kterého se účastnily i další přední osobnosti české jazzové scény. Není divu, že Bittová s Hlavenkou našly společnou řeč, pojí je totiž skladatelská i interpretační činnost v oblasti soudobé hudby i jazzu.

 • Daniel Sobotka, nový ředitel Pražských symfoniků

  30:28 do playlistu

  Daniel Sobotka, nový ředitel Pražských symfoniků
  V magazínu Terra musica představíme dnešního hosta – nového ředitele Pražských symfoniků Daniela Sobotku, který se s námi podělí o své vize a plány.

 • Mužský pěvecký sbor Láska opravdivá

  35:41 do playlistu

  Mužský pěvecký sbor Láska opravdivá
  Oživení staré spolkové činnosti v oblasti zpěvu provozované na konci 19. století se do jisté míry podařilo brněnskému amatérskému sboru pod názvem Láska opravdivá. I přestože sbormistr Jan Špaček pečlivě vybírá repertoár vhodný pro amatérské zpěváky, často nešetří jejich hlasivky obtížnými kusy Bedřicha Smetany, Pavla Grigorjeviče Česnokova nebo Leoše Janáčka a dalších.

 • Balet Kouzelná flétna

  45:57 do playlistu

  Balet Kouzelná flétna
  Konzervatoř Taneční centrum Praha připravila světovou premiéru baletu Kouzelná flétna. Autorem a choreografem představení je umělecký šéf baletu Jihočeského divadla České Budějovice Attila Egerházi, který má za sebou bohatou kariéru ve své domovině – jako choreograf, tanečník, pedagog, ale i jako zakladatel Budapest Dance Theater a Hungarian Ballet Theater. Při práci na Kouzelné flétně byla pro něj nejzajímavější a největší výzvou možnost představit operní dílo jinak, nově, s pomocí stylizovaného, výhradně tanečního slovníku.

Přehrát vše

Související