iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
16. 9. 2016
21:00 na ČT1

1 2 3 4 5

123 hlasů
425905
zhlédnutí

Já, Mattoni

Dvorní dodavatel

Historický životopisný seriál o Heinrichu Mattonim, zakladateli světově proslulé stáčírny minerálních vod

56 min | další Seriály »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Pavla 1.10.2016 13:57 (!) reagovat 18 + - 77

Chci pochválit

herecké výkony, kostýmy,dialogy,zkrátka celý seriál. Tady ovšem čtu,že se děj dost liší od skutečnoti To je opravdu škoda. Nedíváme se na takový seriál jen pro umění, ale také abychom se něco z historie dozvěděli. Škoda..

Eliška B. 17.9.2016 12:10 (!) reagovat 136 + - 22

Milá ČT

jak jste mohli na základě tak významné osobnosti s tak plným profesním životem, vypotit v České televizi tak jalový scénář! V ději tohoto dílu je H. Mattoni v začátku nejdynamičtější fáze svého život - čtvrtina dílu se odehraje v ložnici, čtvrtina v nevěstinci a opakující se lokace se spadaným listím a čarodějnicí. Nic konkrétního o Mattoniho výjimečném obchodním talentu, nic o jeho reklamních metodách, o jeho pobočkách v celé monarchii, to se sfoukne jednou větou. Dozvíme se příště alespoň o změně stáčení z hliněných lahví do skleněných a kde se vzala červená orlice na etiketě prosím? Proč se ani ve třetím dílu neobjeví fakt, kolik byl tehdy objem láhve, jak dlouho vydržela stočená, kolik byla její cena ve srovnání s cenami jiného tehdejšího zboží? Že se jednalo o zboží pro vyšší střední vrstvy, proč vlastně byla minerální voda tehdy tak převratná a módní komodita, co jinak běžně lidé konzumovali za nápoje? Nebo si opravdu v ČT myslí, že co divák, to blbec. Dědeček nebohý hadrář! Jak jste na to přišli, Mattoniho předci, dědeček i otec byli váženými měšťany, a zdatnými mistry svého řemesla a obchodníky s cínovými předměty a později s textilem. Vždyť na Mattoniho život a podnik existuje bohatý archiv. Fikce, filmová zkratka, ano, ale takové pomýlenosti ve vlajkové lodi? Proč jste si nepřizvali ke spolupráci skutečného odborníky, třeba historika lázeňství přímo z KV Stanislava Bucharoviče. V seriálu jste udělali z H. Mattoniho sukničkářského slabocha, kterému se obchodní úspěchy přihodí buď náhodou nebo skrz ženskou sukni. KMV a jejich vlastníkovi tahle pitomost asi nevadí, Ti mají jiné starosti, ale je to taková škoda.

J. 17.9.2016 13:07 (!) reagovat 61 + - 1

všichni diváci tento scénář nespolknou

Perfektní, díky!!

Maria 17.9.2016 13:24 (!) reagovat 46 + - 10

Naprostý souhlas. Je škoda nevyužít toho, co lze o skutečné osobnosti zjistit a dohledat. I tento díl byl bohužel kromě začátku nudný a unylý. Provozovna úspěšné a zavedené firmy mi připadala velmi nuzná. Jako když dnes někdo rozjíždí podnikání v pronajaté garáži. A ta postava bylinkářky, co se tam pořád zjevuje. A reakce jeho přítele lékaře, že je to místní čarodějnice a vůbec nestárne. To snad věřili vystudovaní lékaři v druhé polovině 19. století na vědmy a čarodějnice? Jsem zvědavá o čem bude ještě tolik dalších dílů.

J. 17.9.2016 22:11 (!) reagovat 33 + - 3

Tak starý pán všechny ty úspěchy v monologu vyklopil - snadná práce, nebylo třeba se věnovat obrazově rozvoji podnikání, zbylo víc místa na rozhovory - nevěstinec, ložnice, u Löschnerů, na panství barona Teuberga (proč ne skutečného majitele Černína?), nevěstinec, ložnice s vraždou papouška, protivný Knoll, kancelář, cinkání lahví (snad přechod na sklo - pro scenáristy nezajímavý detail). Toto nemohlo stát moc milionů, za tenhle díl se asi dost ušetřilo.

J. 18.9.2016 8:37 (!) reagovat 17 + - 5

doplněk - oprava

Jak píše Míla v 7.15, seriál není dokument. Už chápu, že v něm nemůže vystupovat skutečný majitel panství hrabě Czernin (Černín). Jeho potomci by se mohli ohradit, snad i soudit, když je vylíčen jako dětina, toužící po miminku a plínkách. Pak ale tento ne-dokument, vlajková loď ČT, nemá valnou cenu. Pan poradce dr. Burachovič musel asi trpět. Co např. udělali z dědečka Mattoniho - umírajícího hadráře, kterého se vlastní syn ani nedotkne, nepromluví na něj a dělá, že otce nemá. A byl to vážený cínařský mistr, vážený občan. Kdo se chce zotavit po zhlédnutí další porce tohoto veledíla, ať si najde na netu článek pana poradce pod heslem Na výlet do Kyselky: Mattoni už není...100 let od úmrtí.

Míla. 18.9.2016 7:15 (!) reagovat 11 + - 33

Elišce

Tento seriál není dokument, Váš dlouhý elaborát je únavný. Mimochodem v titulcích, které jdou na konci každého dílu je uveden Standa Burachovič jako odborný poradce.

žoužel 18.9.2016 18:21 (!) reagovat 18 + - 11

bohužel

únavný/á jste vy svoji primitivností a seriál je paskvil a parodie na seriál s tím, že v podstatě zneužil osoby Mattoniho a udělal z něj úplně jiného člověka.

18.9.2016 19:00 (!) reagovat 0 + - 5

Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

Eliška B. 18.9.2016 22:05 (!) reagovat 17 + - 7

Tak to se omlouvám ČT,

že jsem nevydržela sledovat tento díl až do konce titulků a pana Bucharoviče jsem nezaznamenala. V tom případě už tomu nerozumím vůbec. Pan Bucharovič s největší pravděpodobností finální scénář nečetl, takže není vůbec jasné, v jaké míře se mohl k seriálu vyjadřovat a do jaké míry dopřáli jeho odborným radám dramaturg a scénárista sluchu. Moc šancí tomu nedávám. A mohu vyjádřit své rozhořčení a stojím si dále za svým negativním názorem na tento seriál. Pokud natáčím televizní dílo o reálné osobě, která žila v době relativně blízké a jejíž profesní působení a rodinné kořeny jsou podloženy bohatou dokumentací, tak bych se neměl dopouštět mimo ospravedlnitelné umělecké licence a filmové zkratky vyslovených nepravd a zavádějících informací o zobrazované osobě. Navíc, když vysílám něco takového jako dramatický počin roku v prime time pro "nejširší diváckou veřejnost", a viditelně nepředkládám dotyčné dílo jako satirický kus. Jasně, výklad české historie se dál pojede podle monumentálních svazků Aloise Jiráska.

Jelenovi 19.9.2016 8:45 (!) reagovat 7 + - 0

Nedá nám to

Celkem s Vámi souhlasíme, až na Vaši poznámku týkající se Aloise Jiráska. Ten s tímto neskutečným blábolem, na který jsme se v polovině 2. dílu přestali dívat, nemá nic společného.

Anaykh 18.9.2016 18:56 (!) reagovat 7 + - 33

**

Dalsi stupka s posahanymi nazory?
Odkdy se veri kronikam na 100%?
Kolikrat se jasny fakt zvratil dalsim objevem?
Nehraj si na chytrou - nemas na to.
parse ....
Zkus natocit koukatelny serial ty sledovacko *** soap oper. Příspěvek byl redakčně upraven.

A. 18.9.2016 23:03 (!) reagovat 33 + - 0

Buďte alespoň slušná, když s někým nesouhlasíte.

sivák 23.9.2016 13:49 (!) reagovat 0 + - 3

Kdybyste neztrácela čas vypisováním hloupostí a podívala se na https://cs.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Mattoni už by jste to dávno věděla. Toto není dokument, ale jak se dnes módně říká "umělecká licence"

Jan 17.9.2016 8:31 (!) reagovat 28 + - 87

skvělé

Moc pěkně natočené, kvalitní seriály jsou potřeba.

A. 18.9.2016 16:40 (!) reagovat 41 + - 5

Kvalitní seriály jsou potřeba..

.. to máte sice pravdu, ale tenhle bych k nim nezařadila.

Kowowá slina 18.9.2016 23:25 (!) reagovat 22 + - 5

Milý Jane, máte pravdu, je to krásně natočené. Jen má tento seriál malou vadu na "kráse", hrozně se u toho nudím.

Milan Radek 17.9.2016 0:50 (!) reagovat 28 + - 41

pekny serial

vyborne delany

Související