iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
6. 7. 2013
10:30 na ČT2

1 2 3 4 5

48 hlasů
45089
zhlédnutí

Pod ochranou Žerotínů

Příběh knihy, kterou mnozí Češi dodnes považují za svůj národní klenot.

52 min | další Dokumenty »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Jana Erychlebová 20.11.2013 12:47 (!) reagovat 3 + - 1

Děkuji

Také děkuji a jsem ráda, že jsem to mohla vidět. Bibli kralickou čtu denně. Zde je její elektronická podoba : http://www.etf.cuni.cz/~rovnanim/bible/k/Ef2.php

Alena Vrbíková 17.8.2013 14:33 (!) reagovat 4 + - 1

Bible kralická - dokument

Vážení, tento dokument se mi moc líbil - bibli kralickou čtu a používám 26 let. Film mi rozkryl její vznik. Jsem za to moc vděčná autorům i všem, kdo se na něm podíleli. Určitě by byl také krásný celovečerní film o Bibli kralické.
Ještě jednou vřelé srdečné díky.

Acamar 31.7.2013 21:16 (!) reagovat 7 + - 1

Excelentni

Moc pěkný dokument a nápad!
Tohle je skutečná historie, ze které bychom si měli vzít ponaučení...Zde můžeme vidět ten v dějinách neustále se opakující velký spor.

Kateřina 30.7.2013 8:50 (!) reagovat 2 + - 8

Pravda vítězí

Na jedné straně poděkování, že vůbec pořad vznikl. Považuji to za velký úspěch. Na druhé straně - nechápu, proč tvůrci a aktéři pořadu neřekli historickou pravdu o tom, proč se Karel starší ze Žerotína nepřipojil ke stavovskému povstání, které vedlo k třicetileté válce a opětovnému(po husitech)zničení celé naší země? Bylo to proto, že se jednalo o protiprávní, protistátní čin, puč, a on, jako zastánce práva a čestný člověk zůstal vždy na straně Pravdy - i proti svým bratřím. Kvůli nim ale, jako duše vznešená, přesto odešel, bez majetku, do exilu,aby s nimi strádal. Tam se mu však od nich dostalo v průběhu času jen nepochopení,kontrastující s jeho celoživotní podporou Jednoty, proto se vrátil na Moravu a nebýt katolického kněze, dnes by jsme ani nevěděli, kde je pohřbený.
Škoda, že se veřejnosti opět neříká plná pravda.

Národ, který nezná pravdu o své historii, si ji bohužel, jak je známo, vždy musí znovu zopakovat.

eva 31.7.2013 18:01 (!) reagovat 5 + - 0

k tématu "pravda vítězí"

Pokud se Karel starší ze Žerotína odmítal aktivně připojit ke stavovskému povstání, bylo to kvůli jeho pacifistickému přesvědčení v duchu Chelčického, i když s důvody povstání a stavovského konfliktu s habsburskou stranou souhlasil (jak bylo ostatně řečeno i v dokumentu) a jak byste se dočela i v odborné literatuře. Chtěl volit smírné řešení a je otázkou, zda to v dané době bylo možné. Ostatně kdyby stavové nebyli poraženi, nedošlo by ke krvavému divadlu 21. 6. 1621 a k následné hromadné emigraci. A pokud zmiňujete opakování dějin, doufám, že rekatolizační praktiky 17. a 18. století v českých zemích se už vskutku nikdy nezopakují, i když to, co způsobily, už napravit nelze. Římskokatolická církev však již není v roli instituce, která by ve spojení se světskou mocí mohla nařizovat lidem, jak mohou či nemohou praktikovat křesťanskou víru a co smějí či nesmějí číst.

Kateřina 5.8.2013 8:20 (!) reagovat 0 + - 2

Právo

Právo od dob Ŕímanů ještě nikdo nezměnil.
Platí i pro náš národ.
Nedivme se, pokud ho nedodržujeme, ani dnes, že.

Standa 14.7.2013 11:33 (!) reagovat 15 + - 1

Moravští bratři

Mezi nejvýznamnější představitele Jednoty moravských bratří byli například významní Moravané Jan Blahoslav,Jan Amos Komenský a Karel st. ze Žerotína.

Verkulka 12.7.2013 16:18 (!) reagovat 10 + - 1

Poděkování :-)

Velmi poutavé zpracování a všem, kdo se na vzniku tohoto unikátního dokumentu podíleli, patří veliký dík! :-)

Zdena 10.7.2013 21:51 (!) reagovat 10 + - 3

Pod ochranou Žerotínů

Moc hezký dokument.Odkaz je velmi aktuální i do dnešní doby.Znovu přijde doba kdy nám bude Bible velkou útěchou i povzbuzením.Kéž je více čtena a děděna z generace na generaci.

Jan Kubiš 8.7.2013 23:18 (!) reagovat 17 + - 3

Doument o Bibli Kralické

Neuvědomuji si, že bych kdy slyšel tak poutavé vyprávění o tzv. Knize knih. Na školách se učí více, či méně letopočty a nic neříkající jména. Díky vašemu dokumentu všechno jakoby ožilo a musím říct, že mě až mrazilo v zádech při poslechu tak silných příběhů lidí, kteří byli nejen duchovními otci našeho národa, ale také nefalšovaní vlastenci! Velice ČT děkuji za tento dokument!!!

Jarka 8.7.2013 15:01 (!) reagovat 17 + - 0

Děkuji za krásný dokument!

Petr 7.7.2013 1:55 (!) reagovat 21 + - 1

Díky

Veliké díky všem, kteří se na tomto filmu podíleli a připomenuli nám záblesky světla Božího v našich dějinách.

Související