iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
15. 10. 2009
22:50 na ČT2

1 2 3 4 5

118 hlasů
52659
zhlédnutí

Zašlapané projekty

Kabriolet pro Stalina

Elegantní vůz skončil ve sbírce sovětského diktátora a jeho autor v komunistickém žaláři.

18 min | další Dokumenty »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Petr 28.11.2010 20:47 (!) reagovat 4 + - 0

gabriolet????

Moc zajímavý dokument, děkuji, ale někdo by pánům mohl říct, že GABRIOLET neexistuje:) takže pánové: Z anglického cabrio - máme my Češi kabriolet!!!!

Jiřik 4.12.2010 23:09 (!) reagovat 3 + - 0

No, říkat "gabriolet" je jenom ukázka křupanské výslovnosti - horší je, že spousta námezdních pisálků, vydávajících se za novináře, dnes nezná ani shodu přísudku s podmětem a tak i profesionálové říkají třeba "auta jezdily". Bohužel Česká televize se zjevně nijak nesnaží tento trend zvrátit...
.
A k tématu pořadu - u "Stalinova Tatraplánu" se píše, že komunisti "zlikvidovali výrobce podvozků i pro tento kabriolet. Důvodem, o kterém se spekuluje, je i skutečnost, že otevřené vozy tehdy byly pouze vozidly tzv. vyšší - buržoazní třídy a ty tady komunisté nechtěli..." - vážení, a co takhle roadster-kabriolet Škoda 450? A neslyšeli jste taky o tom, že "Tatra má vysoké stropy a tak se tady budou dělat nákladní auta?"

commidestroyer 22.10.2009 5:06 (!) reagovat 3 + - 5

Neni divu ze se slavny projekt socialismu rozpadnul

Kuministi meli jeden jediny talent, znicit lidi.

Adrian77 17.10.2009 10:39 (!) reagovat 4 + - 9

Tatraplan

Je to moc poučný a zajímavý pořad. Bohužel krásné auto v příšerné době. Škoda, že už není zmíněno, že ti oškliví komunisti přivedli k životu stejně nádhernou Tatru 603, a skutečné zašlapání osobních vozů Tatra dokázala až naše "demokracie" po roce 1989

Působí to trochu tendenčně, že vše před a po komunistech je jen bílé, jen těch 40 let komunismu bylo jen druhé temno, což není ale vůbec pravda.

Vojtěch Baláž 17.10.2009 16:19 (!) reagovat 4 + - 4

Tatraplan

Komunisti žádnou Tatru 603 na svět nepřivedli. 603ka byla vyvíjená tajně, když panoval zákaz vývoje osobních automobilů. Najednou ale začaly vládní T 87 dosluhovat a 603ka se najednou hodila do krámu.
Po roce 1989 se výroba osobních Tater zašlapala sama protože nedokázala konkurovat západním vozům. Ano, naši vládní činitelé se na jejich nákup vybodli, ale nevěřím že by těch pár aut pomohlo k zachování výroby. Tatra potřebovala zabudovat ABS, airbagy a další výbavu jejíž vývoj stál obrovské peníze. Na to by nemohli nikdy vydělat. Navíc tuto výbavu měly západní auta už dávno před poslední Tatrou 700. Nemyslíte že tohle o něčem svědčí?

Hans 25.10.2009 21:06 (!) reagovat 4 + - 2

Tatra

Hezký slovní obrat-Tatra se zašlapala sama. Takový názor že to nebo ono bylo vyvíjeno tajně asi aby to komunisti nevěděli, je nesmysl. Jestli nějaký tým něco vyvíjel mimo státní plán, tak to neznamená pracoval tak že o tom nikdo něvěděl. Také je naprosto neobjektivní názor že takový tým něco dobrého vyvinul a komunisti to zašlapali. To je typická mediální pomluva. Když se něco nedostalo do výroby, tak tento tým pracoval dál. Dnes se ruší celé výborně zavedené podniky i s výjimečnými týmy. Polistopadové vlády to provádějí přes t.zv. privatizaci. Takový velký výrobní komplex se rozkouskuje a prodá jednotlivým zájemcům, kteří mají jediný zájem: vydělat do vlastní kapsy. Pokud se jedná o zahraniční zájemce, tak ti takovýmto způsobem jednoduše likvidují svou konkurenci. Takže je jasné co je horší. A zpět k Tatře: tu (a nejen jí) skutečně umožnila padnout polistopadová vláda. Ta z politického fanatizmu záměrně nenavázala na to co zdědila po minulém režimu a dokonce bylo namále že nebyla zasypána podzemní dráha v Praze protože jí vybudovali komunisti. Takže to svědčí o neschopnosti současných představitelů režimu. Dokud nebudou sdělovací prostředky umět uznat objektivně co dokázali naši lidé dříve, pak bude ten současný lepší jen pro některé vybrané. To rozhodně nestačí.

Otaku 16.10.2009 18:14 (!) reagovat 2 + - 2

Zajímavé

Jsem moc rád, že někdo tuhle záležitost zpracoval. Série je moc poučná. Je hudba mi přijde naprosto příšerná.

Související