iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
8. 3. 2012
21:45 na ČT2

1 2 3 4 5

13 hlasů
9176
zhlédnutí

Artmix

Masker — František Kupka a Meda Mládková — Filip Dvořák — Benzínka — Michal Nesázal

51 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Výstava: Masker

  1:15 do playlistu

  Výstava: Masker
  Pro výstavu měsíce jsme vybrali letošního laureáta Ceny 333 pro mladé umělce do 33 let, streetartového výtvarníka Jakuba Matušku alias Maskera. Porota ocenila jeho plátno monstrózních rozměrů (500×400 cm), kde využil svých zkušeností ze street artu a graffiti. Klasický obraz netradičního vzezření vytvořil akrylovými barvami a spreji. „Ten obraz vznikl asi před dvěma lety díky občanskému sdružení Trafačka, které chtělo udělat výstavu asi pěti nebo šesti velkoformátových obrazů. Sehnaly na ně všechny prostředky a mohl jsem na něm pracovat v jejich prostorách. Měl jsem na ten obraz asi měsíc a půl,“ říká Jakub Matuška. V současné době má svoji samostatnou výstavu v galerii Dvorak Sec Contemporary, kam vás v Artmixu zavedeme.

 • Fenomén: František Kupka a Meda Mládková

  12:20 do playlistu

  Fenomén: František Kupka a Meda Mládková
  František Kupka a Meda Mládková. Příběh obrazů, které skončily v Muzeu Kampa. Zveme vás na prohlídku do depozitáře!

 • Talent: Filip Dvořák

  23:25 do playlistu

  Talent: Filip Dvořák
  Jako mladý talent se tenokrát představí Filip Dvořák, student Vysoké školy uměleckoprůmyslové v ateliéru Jiřího Černického a Marka Meduny. Rád pracuje s nalezenými materiály, které kolážovitým způsobem skládá k sobě do podoby reliéfních asambláží. Tradičněji by se Filipovy práce daly nazvat instalacemi, které přímo vycházejí z malby. Pro svoje obrazy se snaží najít další funkci, závěsný obraz je jen základem vyzívajícím k přímé spoluúčasti diváka. To je případ i jeho poslední práce, kdy divák sám určuje pomocí světelných zdrojů výsledný tvar, který se dál proměňuje.

 • Reportáž: Benzínka

  30:11 do playlistu

  Reportáž: Benzínka
  Benzínka, legendární galerie v prostorách zrušené benzinové stanice u Slaného ve Středních Čechách. Sloužila především k prezentacím začínajících umělců a byla ideálním místem pro site specific instalace. Od roku 2007 do roku 2010 zde proběhlo více jak 30 akcí. Benzínka byla betonovým skeletem určeným k zániku, meziprostor nikoho a zároveň pro kohokoliv. Výstavy zde probíhající měly dočasný charakter, často se jednalo o události končící dnem vernisáže. Ondřej Horák, iniciátor tohoto netradičního výstavního prostoru, jej charakterizoval jako místo mezi řidičem a uměním. V těchto dnech vyšla publikace shrnující několikaletou existenci Benzínky, kterou si připomeneme z archivních videozáznamů.

 • Portrét: Michal Nesázal

  36:35 do playlistu

  Portrét: Michal Nesázal
  Portrét Michala Nesázala je pohledem do tvůrčí dílny výrazné osobnosti současné české scény. Jeho výstavy jsou vzácné a pořádá je jen tehdy, když má co říci. Současná výstava na Staroměstské radnici v Praze je po osmileté odmlce a představuje celistvě pojatou instalaci, speciálně vytvořenou pro zvolený prostor. V posledních letech se zabývá především kresbami, mnohostranně poukazujícími na rozpory dnešního světa.

 • Artmix a co my?

Přehrát vše