iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
21. 4. 2012
19:34 na ČT24

1 2 3 4 5

6 hlasů
9462
zhlédnutí

Prizma

Výročí potopení Titaniku — Umělý strážce — Unikátní video od NASA — iBGStar — PETman — Superbrouci — Tučňáci císařští — Cesta k oživení mamutů — Vertikální jeskyně na Bahamách

21 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Výročí potopení Titaniku

  0:44 do playlistu

  Výročí potopení Titaniku
  Svět si připomíná výročí potopení Titaniku. Vědcům to ale umožňuje rekapitulovat tři desítky let podmořských výzkumů. Porovnat, s jakou technikou vrak v roce 1985 našli, a jak se podmořské roboty od té doby zlepšily. Za vším samozřejmě stojí bezbřehé nadšení objevitelů.

 • Umělý dozorce

  4:02 do playlistu

  Umělý dozorce
  Hlídat nebezpečné zločince je práce, do které se nehrne každý. Vězeňská služba v Jižní Koreji našla způsob, jak tradiční dozorce nahradit. Asijské fórum pro nápravná zařízení vyvinulo prototyp umělého strážce. S nadsázkou řečeno - Jihokorejci se pokoušejí podmínky za mřížemi nikoli zlidštit, ale zrobotizovat.

 • Animace z NASA

  5:53 do playlistu

  Animace z NASA
  Z grafických dílen NASA vyšly už stovky animací k různým výzkumům. Ta poslední se ale kategorii ?věda? vymyká a připomíná spíš umělecké dílo. Během strhující tříminutové podívané ožívají desetitisíce oceánských proudů. Video má přiblížit vědecká data veřejnosti.

 • iBGStar pro diabetiky

  9:04 do playlistu

  iBGStar pro diabetiky
  Ve Velké Británii je k dostání zařízení iBGStar, které po připojení k iPhonu dokáže diabetikům vyhodnotit hladinu cukru v krvi. Zařízení navíc plně využívá schopnosti telefonu, takže pokud by vyhodnotilo, že hodnoty jsou natolik extrémní, že uživateli hrozí nebezpečí nebo záchvat, může samo kontaktovat a upozornit blízkou osobu nebo uživatelova lékaře.

 • Robot PETman

  9:23 do playlistu

  Robot PETman
  Americká výzkumná agentura pro pokročilé obranné projekty DARPA předvedla další pokrok v robotice. Její humanoidní výtvor PETman už předvedl, že umí kráčet, běhat i dělat kliky. Tentokrát ho konstruktéři naučili i chodit po schodech. Robot ale není určený přímo na bojiště. Jeho úkolem je testovat ochranné prostředky předtím, než je obdrží vojáci. Sám tak zkouší, jakou zátěž při různém užívání snesou například obleky proti chemickým a biologickým zbraním.

 • Superbrouci

  9:54 do playlistu

  Superbrouci
  Superbrouci - tak lékaři přezdívají bakteriím, které pobytem v nemocnicích získávají imunitu na většinu běžných způsobů dezinfekce. Pacienti se tak paradoxně ocitají v ještě větším ohrožení. Skotští vědci ale přišli s metodou, která bakteriím nedá šanci

 • Tučňáci císařští

  12:04 do playlistu

  Tučňáci císařští
  Co se ohrožených druhů týče, jsme v posledních letech zvyklí slýchat špatné zprávy. My pro vás ale dnes máme jednu dobrou! Tučňáků císařských je na světě víc, než se vědcům původně zdálo. Nová čísla zjistili s pomocí satelitních snímků ve vysokém rozlišení.

 • Oživování mamutů

  15:45 do playlistu

  Oživování mamutů
  Už v létě chystá tým vědců z Ruska, Jižní Koreje a Japonska výpravu, která by mohla pomoct na cestě k oživení mamutů. Doufají, že v kdysi zmrzlé půdě Sibiře najdou dostatečně zachované vzorky tkání těchto prehistorických zvířat. A to by mohl být první krok k jejich naklonování.

 • Jeskyně na Bahamách

  18:15 do playlistu

  Jeskyně na Bahamách
  Tým americké Národní vědecké nadace prozkoumává na Bahamách podvodní vertikální jeskyně. Jsou v nich dokonale uchované stopy minulosti, které jsou pro vědce klíčem k tomu, jak ostrovy před tisícovkami let vypadaly.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související