iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
31. 3. 2012
18:31 na ČT24

1 2 3 4 5

3 hlasy
6389
zhlédnutí

Prizma

Lidský mozek — Archiv Stasi — Datové centrum na Islandu — Auta s autopilotem — Vakcína proti horečce denge — Kontrola pravosti bankovek mobilem — Medůzy čtyřhranky — Alternativní zdroj energie v NY — Multikoptéry

21 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Lidský mozek

  0:50 do playlistu

  Lidský mozek
  Belgie - Lidský mozek zřejmě není jen zvětšenina toho opičího, jak si vědci dlouho mysleli. I když podoba obou orgánů je velká. Poslední testy mozků primátů na Katolické univerzitě v Leuvenu trvaly tři roky. Experti z Belgie a Itálie zkoumali makaky. 4 pokusná zvířata a 24 pokusných lidí se muselo povinně dívat na film.

 • Archiv Stasi

  3:46 do playlistu

  Archiv Stasi
  Německo - Další tajemství východoněmecké tajné služby STASI má rozlousknout nový počítačový program. Z útržků dokumentů dokáže znovu sestavit spisy, které si Stasi vedla na protivníky komunistického režimu. Brzy tak můžou vyplavat na povrch nové informace. Pokud by se archiv Stasi zpracovával jako dosud - tedy ručně, trvalo by to několik století.

 • Datové centrum na Islandu

  7:09 do playlistu

  Datové centrum na Islandu
  Island - Island se, jak známo, může pochlubit přístupem k mnoha druhům obnovitelných zdrojů energie. Islanďané se tyto zdroje navíc naučili využívat. Důkazem může být jedno high-tech datové centrum, které otevřelo letos v únoru.

 • Krátce

  10:41 do playlistu

  Krátce
  USA - Na univerzitě v texaském Austinu se už teď připravují na budoucnost. Věří totiž, že jednou se budeme přemísťovat v autech řízených autopilotem. Pracují proto na programech, které by automaticky řídily dopravu na rušných křižovatkách. Na silnicích budoucnosti ale nepočítají se semafory ani dopravními značkami. Plynulost provozu a řazení jednotlivých vozů by měly úplně převzít právě autopiloti a dopravní počítače. Francie - Francouzská farmaceutická společnost Sanofi Pasteur oznámila, že začne vyrábět vakcínu proti horečce denge. Tímto onemocněním přitom po světě trpí desítky milionů lidí. Příznaky jsou vysoká horečka a silné bolesti celého těla. Až doposud proti horečce Denge žádná účinná vakcína neexistovala. Lékaři nicméně tvrdí, že testy současného preparátu mají výsledky více než slibné. ČR - Česká národní banka připravila zajímavou aplikaci pro chytré telefony. Má vyvrátit pochyby každého, kdo si není jist, jestli jsou všechny bankovky v jeho peněžence pravé. Kromě běžných i podsvícených fotografií bankovek navíc nabízí i možnost peníze vyfotografovat a nechat program automaticky zkontrolovat, jestli jsou všechny zabezpečovací prvky na svých místech nebo dokonce úplně nechybí.

 • Medůzy čtyřhranky

  11:59 do playlistu

  Medůzy čtyřhranky
  Austrálie - Medůzy patří k nejjedovatějším živočichům planety. A mezi nimi hrají prim čtyřhranky. Na chapadlech mají háčky, které se zapíchnou do kůže. Jejich účinnou látkou jsou kardiotoxiny, ty způsobují srdeční selhání. Jediným pomocníkem proti žahnutí je ocet, který jed neutralizuje.

 • Alternativní zdroj energie v NY

  14:10 do playlistu

  Alternativní zdroj energie v NY
  USA - Hledání nových zdrojů energie zdaleka není u konce. Po možnostech, které by nahradily nebo alespoň doplnily fosilní paliva nebo jádro se poohlíží také New York. Alternativu tam nabízejí mocné mořské proudy v East River. Projekt unikátních vodních turbín letos dostal zelenou od federálních úřadů a je vůbec první svého druhu ve Spojených státech.

 • Multikoptéry

  17:17 do playlistu

  Multikoptéry
  USA - Helikoptérám s víc než dvěma rotory říkáme multikoptéry. Jejich vývoj jde v poslední době hodně dopředu. Hlavní snahu konstruktéři upírají k dálkově ovládaným nebo zcela samostatným robotům. Pak by mohly pomáhat třeba během živelních katastrof. Zatím ale jen nacvičují - doslova, zvládnou třeba písničku z filmů o agentovi 007.

 • Soutěž

  20:55 do playlistu

  Soutěž
  V březnu nás bude zajímat, jak dlouho už je pes člověkem domestikován. Bylo to před: A) 5 000 lety B) 10 000 lety C) 15 000 lety Odpovědi nám posílejte prostřednictvím SMS na číslo 906 06 09 ve tvaru: PRIZMA A nebo B nebo C.

Přehrát vše

Související