iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
7. 6. 2008
18:31 na ČT24

1 2 3 4 5

30 hlasů
4248
zhlédnutí

Prizma

Byznys a dobývání vesmíru, květiny nevoní jako dřív, výzkum Parkinsonovy choroby a dyslexie

21 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Byznys a dobývání vesmíru

  0:56 do playlistu

  Byznys a dobývání vesmíru
  Co mají společného byznys a dobývání vesmíru? Víc než si myslíte! Především touhu po úspěchu a ambici dosáhnout výš. A Evropská vesmírná agentura se rozhodla, že půjde ještě dál a obě oblasti propojí. Vítejte ve vesmírném podnikatelském inkubátoru.

 • Robotická paže

  4:07 do playlistu

  Robotická paže
  Hendikepovaným lidem svitlo světýlko naděje na kvalitnější život. Vědcům z Pittsburgu se totiž podařila unikátní věc. V pokusech s robotickou paží dokázaly testované opice tuto protézu ovládat jen myšlenkami. Jejich vlastní končetina byla po dobu pokusu pouze umrtvená.

 • Výzkum Parkinsonovy choroby

  5:48 do playlistu

  Výzkum Parkinsonovy choroby
  Strašák jménem Parkinsonova choroba je popsán už od počátku devatenáctého století. Od té doby hledají lékaři na tuto zákeřnou nemoc lék. Zastavit degeneraci centrální nervové soustavy se ale zatím nikomu úplně nepodařilo. Lékaři z monašské univerzity v Austrálii jsou ale přesvědčeni, že se jejich výzkum ubírá správnou cestou.

 • Proč květiny už tak nevoní

  7:53 do playlistu

  Proč květiny už tak nevoní
  Pokud nejste zrovna alergici, pak ve vás vůně květin pravděpodobně budí libé pocity. Jenže pozor, nová studie vědců z americké Virginie varuje, že příjemné vůně ze vzduchu mizí ? kvůli znečištění. A odnášejí to taky včely. Proč? Odpověď v reportáži.

 • Ovce a genetika

  10:15 do playlistu

  Ovce a genetika
  Ovci v Austrálii čeká za život mnoho nepříjemných procedur a také některé vysloveně brutální zákroky. Tím je například obřízka zvrásněné kůže, jako prevence před napadením parazity. Ochránci zvířat dosáhli toho, že tato praxe bude do dvou let zakázána. Vědci mezitím hledali alternativu - a našli: vyšlechtili geneticky modifikované ovce bez kožních záhybů.

 • Výzkum dyslexie

  12:55 do playlistu

  Výzkum dyslexie
  Tým vědců ve Spojených státech vyvinul program, který jim pomáhá překonávat jejich hendikep. Děti si díky počítačům můžou zlepšit schopnost číst už během několika měsíců. Nejde ale jen o samotné čtení: každého dyslektika, který dokáže svůj hendikep zmírnit, lidé lépe přijímají a to samozřejmě každému dokáže zvýšit jeho sebevědomí.

 • Lasery a efekty

  15:47 do playlistu

  Lasery a efekty
  Praha už podruhé hostila největší světovou párty - Sensation White. A že jste nepatřili mezi sedmnáct a půl tisíce návštěvníků v bílém? Nevadí - nejen pro vás se na akci teď podíváme ještě jednou. Zajímalo nás ale hlavně technické zázemí, protože k elektronické hudbě patří samozřejmě efekty a nákladná laserová show.

 • Zajímavosti z vědy

  18:40 do playlistu

  Zajímavosti z vědy
  Výzkum želv, kostra tapíra a pradávné japonské fresky - V krátkém přehledu několik dalších zajímavostí, které svět vědy a techniky zažil v uplynulých dnech.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související