iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
31. 5. 2008
18:31 na ČT24

1 2 3 4 5

25 hlasů
4089
zhlédnutí

Prizma

Lidé jsou zpátky na Marsu — Čínská móda útočí

22 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Přistání sondy

  0:51 do playlistu

  Přistání sondy
  Lidé jsou zpátky na Marsu. Na rudé planetě sice nepřistála lidská posádka, ale dosud nejrafinovanější sonda, jaká tu kdy pátrala po stopách života. Místo přistání vybírali vědci několik let. Nakonec zvolili pláně věčně zmrzlé půdy blízko severního pólu.

 • Ara se volně množí

  3:51 do playlistu

  Ara se volně množí
  Jeden z nejnápadnějších papoušků, jihoamerický ara, je o něco blíž k záchraně. Kostarickým ornitologům se už delší dobu daří rozmnožovat tento ohrožený druh v zajetí a vracet zpátky do volné přírody. Teď zaznamenali další velký úspěch. Takto vrácení ptáci vůbec poprvé vyvedli v džungli mladé.

 • Čínská móda útočí

  6:44 do playlistu

  Čínská móda útočí
  Je známá věc, že Čína ve vědeckých a technologických disciplínách rychle dohání západní svět. Jedním z mála průmyslových oborů, kde si Evropa a Amerika své postavení uhájily, je design a také móda. Jenže i to by se mohlo změnit. Čínské módní firmy si začínají dláždit cestu na vrchol. Brání jim v tom jediné: pověst Číny jako výrobce levného nekvalitního zboží.

 • Nanotechnologie proti rakovině

  10:26 do playlistu

  Nanotechnologie proti rakovině
  Nekonečně malé částice, které dokážou nekonečně velké věci. To je ve zkratce podstata nanotechnologií. Tento obor může v budoucnu změnit naše životy - a někeré z nich možná i zachránit. Přinejmenším pokud se splní naděje vědeckých týmu, které chtějí využít nanočástice v boji proti rakovině.

 • Obřízka v Ugandě

  12:46 do playlistu

  Obřízka v Ugandě
  Imbalu je název pro africký rituál, při kterém se z chlapců stávají muži. Ve skutečnosti je to obřízka. Pro lidi z kmene Bagisu na východě Ugandy je to starodávný zvyk. Navenek krutý zákrok má ale kupodivu zastánce i mezi odborníky v západním světě, kteří v něm vidí možnost prevence proti šíření HIV. Pokud se ovšem provádí ve sterilním prostředí.

 • Americká ponorka

  15:48 do playlistu

  Americká ponorka
  Asi každý, kdo četl verneovku 20 tisíc mil pod mořem přemýšlel, jaké to je, žít na ponorce. Pracovat, jíst i spát v uzavřeném prostoru hluboko pod hladinou. My vám teď umožníme nahlédnout aspoň na chvíli na palubu americké jaderné ponorky Florida, která hlídkuje ve Středozemním moři. Od dob kapitána Nema se ale mnohé změnilo.

 • Lomnický štít

  18:57 do playlistu

  Lomnický štít
  Stovky lidí využily minulý týden jedinečnou možnost a navštívili nejvýše položené vědecké pracoviště na Slovensku - observatoř na pozorování sluneční korony na Lomnickém štítě ve Vysokých Tatrách. Prostřednictvím telemostu dokonce mohli přímo z Tater na dálku ovládat největší dalekohled v Česku - v Astronomickém ústavu v Ondřejově. Podobné spojení slovenští a čeští astronomové navázali vůbec poprvé.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související