16. 4. 2018
Distribuční premiéra nového koprodukčního filmu České televize a 1. veřejnoprávní
Hastrman míří do kin
Producent Čestmír Kopecký z První veřejnoprávní a Česká televize dokončili celovečerní film Hastrman režiséra Ondřeje Havelky. Film vznikl na motivy stejnojmenné knihy Miloše Urbana oceněné Magnesií Literou.
Příběh filmu se odehrává na vesnici ve 30. letech 19. Století. Baron de Caus se vrací se svým sluhou z cest po světě, aby obnovil rybníky na svém panství. Jako moderní a osvícený člověk se vymyká životu místních. Pak ho ale uhrane nespoutaná a výjimečná rychtářova dcera Katynka revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Inteligentní a krásnou dívkou jsou okouzleni všichni, i učitel Voves a farář Fidelius. Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí.
Romantický thriller je pro režiséra hudebních i divadelních představení, herce a hudebníka Ondřeje Havelku filmovým debutem. Pro představitele titulní role Karla Dobrého je role charizmatického vodníka zase první hlavní rolí v celovečerním snímku. Tvůrci záměrně obsadili nové tváře českého filmu, jako jsou Simona Zmrzlá či Jan Kolařík, vedle renomovaných herců Jiřího Lábuse nebo Davida Novotného.
„Je to krásný a zároveň podivný milostný příběh, který je opředen aspekty romantismu, odehrávající se v kulisách českého venkova počátku 19. století. Osvícenský aristokrat se osudově zamiluje do venkovské dívky. Navíc je příběh rámován pohanskými rituály a lidovými zvyky cyklického roku, které mě vždycky zajímaly a jejichž podstata začíná být znovu velmi aktuální. Stroze materiální chápání světa je už dnes passé,“ říká Ondřej Havelka.
„Ondřej do příběhu dává humor, a ten já v knize nemám, protože ho neumím. Když jsem film viděl poprvé, asi pětkrát nebo šestkrát jsem se smál nahlas,“ popisuje Miloš Urban. A dodává: „Film se mi líbí hodně. Myslím, že je to hodně jiný film, než jaké tu běžně vznikají. V určité své romantické vypjatosti totiž působí jakoby výjimečně patřičně. Tohle tady chybělo, takový film jiného druhu. Ne komedie, která se klidně může dávat v televizi. Ne film plný hlášek. Hastrman by mohl spojit diváky, kteří chtějí jít na „biják“, s těmi, kteří o zhlédnutém dál chtějí přemýšlet.“
Karel Dobrý, jeden z nejobsazovanějších českých herců v zahraničních filmech a držitel Ceny Alfréda Radoka z roku 2013o filmu řekl: „Už kvůli tomu, co je mezi hastrmanem a Katynkou, stojí za to poznat příběh Miloše Urbana. Je tam všechno, na co dokáže obyčejný smrtelník jen pomyslet, nebo raději ani nepomyslet a rovnou zapomenout. Nekonečná harmonie i hluboké šrámy. Pak je alespoň z čeho čerpat,“.
Diváci uvidí Hastrmana v kinech od 19. dubna.
11. 7. 2022
Letošní 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proběhl od 1. července do 9. července 2022 jako nespecializovaný festival se dvěma soutěžními sekcemi.
V průběhu festivalu se uskutečnilo 453 filmových představení, bylo uvedeno celkem 170 filmů, z toho 108 celovečerních hraných, 24 celovečerních dokumentárních a 38 krátkých filmů. Z filmů uvedených na 56. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 35 světovou, 6 mezinárodní a 4 evropskou premiéru. 158 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 86 projekcí pro novináře a filmové profesionály.
Českou televizi zastupovalo v hlavním programu 10 koprodukcí, 2 dokumenty měly premiéru v rámci speciálních projekcí ČT a jeden zaujal porotu posuzující snímky ve fázi vývoje v rámci Works in Progress.
28. 6. 2022
Na letošním karlovarském festivalu má ČT v hlavní soutěži dvě koprodukce, jeden dokument v soutěži Proxima, tři snímky v sekci Zvláštní uvedení, po jednom titulu v Pragueshorts, v sekci První podání a Horizontech. Dokonce i film, který uvede letošní festival k poctě Boleslavu Polívkovi, vznikl v koprodukci ČT.
Detaily a termíny uvedení jsou přehledně uvedeny v brožuře ČT, kterou dostanou všichni akreditovaní hosté festivalu i hosté Domu ČT. Celkem se rozdá 4 500 kusů brožury, která vznikla ve Filmovém centru.
23. 5. 2022
Na letošním 19. ročníku Neiße Filmfestivalu, který se konal 19.- 21.května v německo-polsko-českém trojmezí, získaly koprodukční filmy ČT čtyři ceny. Jeden z filmů - snímek Kdyby radši hořelo - měl premiéru i na italském Riviera International Film Festivalu a poté zamířil do Cannes.
20. 5. 2022
Na Mezinárodním festivalu animovaného filmu Anifilm v Liberci byly uděleny dvě ceny filmové koprodukci ČT.
8. 3. 2022
Osm Českých lvů pro Zátopka, tři pro Okupaci, po jednom pro film Chyby, pro dokument Jednotka intenzivního života, pro hraný snímek Muž se zaječíma ušima a pro animovaný snímek Myši patří do nebe.
7. 2. 2022
Sdružení české filmové kritiky zveřejnilo výsledky 12. ročníku své ankety.
27. 1. 2022
Francouzská Filmová umělecká akademie (L’Académie des Arts et Techniques du Cinéma) vyhlásila nominace 47. ročníku filmových cen César. Dva ze tří filmů, nominovaných v kategorii celovečerních animovaných filmů, jsou tituly, na nichž se koprodukčně podílela Česká televize.
18. 1. 2022
„Kdyby radši hořelo“ je filmovou komedií debutujícího režiséra Adama Kolomana Rybanského o dobrovolných hasičích s Miroslavem Krobotem, Michalem Isteníkem nebo Annou Polívkovou. Sbor hasičů jedné vesnice v ní čelí úplně jiné výzvě, než přináší obvyklý oheň. Klidný a spokojený život ve vsi totiž zničí podezření na akci teroristů.
17. 1. 2022
81 z 87 možných nominací získaly filmy, které vznikly v produkci České televize, nebo v koprodukci s ČT. Z toho 69 nominací obdržely koprodukční filmy a 12 televizní projekty ČT.
4. 1. 2022
Mezi nominovanými jsou hrané, animované i dokumentární filmy vloni promítané v kinech, doplněné o televizní projekty a krátké filmy. Nejvíc nominací má koprodukční snímek ČT - Okupace.