Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Česká televize přiveze do Ji.hlavy desítky nových dokumentů, některé již ověnčené cenami

22. 10. 2015

Česká televize, největší podporovatel tuzemské dokumentární tvorby, se na letošním ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava představí s celkem šestatřiceti původními a koprodukčními snímky. Do soutěžních sekcí festivalu je zařazeno osm z nich. Žánrovou pestrost současné dokumentární tvorby včetně nových televizních cyklů a formátů mohou diváci zhodnotit také v rámci dvoudenní přehlídky Dokument ČT v Horáckém divadle.

„Jen od začátku letošního roku jsme za naši koprodukční dokumentární tvorbu sesbírali dvacítku ocenění z festivalů u nás i v zahraničí. Těší nás jak zájem odborníků, tak divácké ohlasy a celospolečenská diskuze, kterou naše projekty vyvolávají. Dokument považuji za jeden z nejpotřebnějších formátů dneška a Česká televize jako největší domácí producent i koproducent jim věnuje velkou pozornost,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Nejen proto jsme se stali generálním mediálním partnerem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě.“

„Do letošní festivalové soutěže o nejlepší dokument střední a východní Evropy byly vybrány dokonce dva koprodukční snímky České televize. Světovou premiéru bude mít film Pára nad řekou revokující život Laca Decziho a jeho jazzových přátel.  Premiéry se dočká i unikátní snímek V paprscích slunce portrétující současnou Severní Koreu. Režisérovi filmu Vitaly Manskému se podařilo proniknout do ‚nejkrásnější země na východní straně zeměkoule´ a dva roky natáčet běžnou pchjongjangskou rodinu,“ přibližuje dokumentární nabídku vedoucí Filmového centra České televize Helena Uldrichová. Mezi koprodukčními dokumenty České televize, které se představí v oficiálním festivalovém programu, se objeví i časosběrný snímek Mallory, nejlepší dokument MFF Karlovy Vary 2015, či paradokumentární road movie Koza, jež sklízí úspěchy napříč světovými festivaly.

Kromě ocenění od odborné poroty bude v Jihlavě tradičně udělena také Divácká cena České televize, kterou získá snímek s nejvyšším počtem hlasů od návštěvníků festivalu. Pestrý doprovodný program doplní pro letošní rok například herní speciál na webu České televize s prezentací výukových počítačových her.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava potrvá od úterý 27. října do neděle 1. listopadu, kulturní zpravodajství České televize nabídne divákům po celou dobu novinky z festivalového dění i rozhovory s významnými hosty. Navíc kanál ČT art připravil na sobotu 31. října komponovaný festivalový večer. Ve 22 hodin mohou diváci kulturního stanice České televize sledovat slavnostní vyhlášení cen 19. ročníku MFDF Ji.hlava. Závěrečnému večeru předchází již od 20:20 vítězný film za rok 2014 v soutěži českých dokumentů, jemná love story z drsného severu Čech K oblakům vzhlížíme.

Alžběta Plívová, tisková mluvčí České televize

Přílohy:

Další zprávy:

 • Alena Mihulová - Nejlepší herečku v Palm Springs!

  11. 1. 2016

  I když by se to možná někomu mohlo zdát málo pravděpodobné, film, který se odehrává na Jižní Moravě, sbírá na zahraničních filmových festivalech jednu cenu za druhou. V sobotu 9. ledna, jen pár dní po vyhlášení ocenění 10 Directors to Watch, které získal režisér filmu Domácí péče Slávek Horák, dostala na filmovém festivalu v Palm Springs herečka Alena Mihulová za roli Vlasty v tomto snímku cenu Nejlepší herečka.

 • Slávek Horák s cenou pro vycházející režisérské hvězdy

  8. 1. 2016

  Kromě pěti nominací na Ceny české filmové kritiky si režisér filmu Domácí péče Slávek Horák v posledních dnech připsal další úspěch v podobě ocenění 10 Directors to Watch, které získal v Americe. Tento žebříček vycházejících režisérských hvězd na mezinárodní scéně sestavuje už dvacet let uznávaný filmový magazín Variety. V minulosti se do něj z českých jmen probojovali zatím jen Bohdan Sláma a David Ondříček.

 • Kolik Cen české filmové kritiky získá ČT?

  6. 1. 2016

  Málokteré novinové články jsou mezi filmovými tvůrci tak detailně probírány jako filmové recenze. Filmoví recenzenti ve svých příspěvcích nešetří filmaře a ti v následných komentářích zase tepou autory recenzí. Někdy by se až mohlo zdát, že si občas vzájemně ani nemohou přijít na jméno. Naštěstí se každoročně pořádají Ceny české filmové kritiky, kdy nastane klid zbraní. Recenzenti totiž (navzdory všem svým předchozím kritickým výtkám) každý rok nakonec najdou filmy, kterým chtějí udělit své ceny. A filmaři si pro ceny od českých filmových kritiků zase moc rádi chodí.

 • Film Ani ve snu! vybrán na Berlinale 2016

  5. 1. 2016

  Mezi 13 hranými filmy, které byly v prvním kole vybrány do oficiálního programu 66. Berlinale je i koprodukční snímek ČT Ani ve snu! Film producenta a režiséra Petra Oukropce se spolu s 12 dalšími tituly ze 14 zemí dostal do berlínské soutěžní sekce Generation 14+, kam jsou zařazovány nejlepší snímky ze současné světové tvorby pro děti a mládež.

 • Česká televize přiveze do Ji.hlavy desítky nových dokumentů, některé již ověnčené cenami

  22. 10. 2015

  Česká televize, největší podporovatel tuzemské dokumentární tvorby, se na letošním ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava představí s celkem šestatřiceti původními a koprodukčními snímky. Do soutěžních sekcí festivalu je zařazeno osm z nich. Žánrovou pestrost současné dokumentární tvorby včetně nových televizních cyklů a formátů mohou diváci zhodnotit také v rámci dvoudenní přehlídky Dokument ČT v Horáckém divadle.

 • Slovinský režisér soutěží s českým filmem na nejprestižnějším španělském festivalu

  28. 7. 2015

  Deset let po úspěchu hořké komedie Štěstí Bohdana Slámy ve španělském San Sebastian byl na tento prestižní mezinárodní festival přijat do soutěžní sekce další český snímek, Rodinný film, jehož autorem je režisér slovinského původu Olmo Omerzu. Absolvent pražské FAMU natočil snímek o složitosti rodinných vztahů v češtině a s českými herci. Koproducentem filmu je Česká televize.

 • Třeštíková, Mihulová, Hádek. Koprodukční projekty České televize uspěly v mezinárodní festivalové konkurenci.

  13. 7. 2015

  Nejlepší mužský a ženský herecký výkon i nejlepší dokument. V mezinárodní konkurenci padesátého ročníku filmového festivalu v Karlových Varech uspěly hned tři koprodukční projekty České televize.

 • Koprodukční filmy České televize v Karlových Varech

  24. 6. 2015

  I letos se na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech představí řada filmů z koprodukce ČT.

 • Domácí péče a Kobry a užovky v hlavní soutěži 50. MFF Karlovy Vary

  3. 6. 2015

  Mezi sedmi světovými a šesti mezinárodními premiérami festival představí nové filmy Dietricha Brüggemanna, rumunských tvůrců Anci Damianové a Florina Serbana či debut talentovaného italského tvůrce Ferdinanda Cita Filomarina

 • Dívčí varianta Linklaterova Chlapectví a další dva projekty prošly Filmovým akcelerátorem ČT

  8. 4. 2015

  Nejlepší filmové projekty studentů pražské FAMU, písecké FAMO a zlínské Univerzity Tomáše Bati se podruhé ucházely o podporu České televize. Její Filmový akcelerátor po loňském úspěšném ročníku pořádalo Filmové centrum ČT s cílem přivést mladé talenty české kinematografie ke spolupráci s veřejnoprávní televizí a podpořit ty nejzajímavější a nejodvážnější studentské projekty, které momentálně v České republice vznikají.

 [ 101 - 110 ]  [ 111 - 120 ]  [ 121 - 130 ]  [ 131 - 140 ]  [ 141 - 150 ]