23. 3. 2015
Dvanáct umělců si zaměnilo své identifikační průkazy. Pod cizími jmény se žení, volí do Poslanecké sněmovny, učí se pilotovat letadlo a cestují po celém světě. Svými činy vzdorují systému, jenž se snaží mít jejich životy pod kontrolou. Jak jednoduché je zneužít osobní informace o každém z nás prozradí dokumentární film Občan K., který zítra večer v televizní premiéře odvysílá program ČT art.
Stojí hladký chod společnosti za ztrátu soukromí? Odkrajují identifikační systémy kousky naší svobody? To jsou hlavní motivy, které vedly skupinu umělců k vytvoření dokumentárního filmu Občan K. „Každý má v kapse občanku, která se každých pět let musí vyměnit, a neustále v ní pod záminkou pokroku či zvyšování bezpečí přibývají nějaké informace. Děje se to automaticky a nikdo se nad tím ani nepozastaví. A to zastavení, ta akce a ten risk jsou obsažené v tomto filmu,“ vysvětluje tvůrčí záměr režisér a člen skupiny Ztohoven Michal Romeo Dvořák.
Skupina v projektu využila toho, že při pořízení občanského průkazu lze dodat úředníkům již hotový portrét. Fotky upravili tzv. morphingem, kdy se pomocí počítače spojí dva obličeje do jednoho. Každý z umělců navíc zažádal o občanský průkaz na jméno svého kolegy. Šest měsíců pak žili pod cizí identitou, procházeli na cizí průkaz celnicí v Londýně či byli sami sobě svědkem na svatbě. Kamera, v mnoha případech skrytá, zachycuje balancování na hraně zákona při snaze vzepřít se systému. Poprvé v tomto filmu navíc členové skupiny zcela odkládají svoji anonymitu, a odhalují vnitřní dynamiku uskupení, které proslulo svými kontroverzními zásahy do veřejného prostoru. Mezi nejznámější patří akce Mediální realita, při níž se napojili do televizního vysílání se simulovaným atomovým výbuchem.
Film Občan K. vysílá ČT art v úterý 24. března od 21:15 hodin.
Tiskové oddělení České televize
5. 1. 2018
Dokumentární portrét neonacisty Dalibora, kterého režisér Vít Klusák sledoval dva roky, uvede Česká televize v premiéře v úterý 9. ledna od 20:50 hodin na ČT2. Stylizovaný autorský dokument, který vznikl v koprodukci s Českou televizí, byl poprvé představen na loňském filmovém festivalu v Karlových Varech.
25. 12. 2017
Štědrovečerní pohádka Anděl Páně 2 se stala s více než třemi miliony diváků nejsledovanější pohádkou posledních patnácti let. Na prvním programu České televize ji včera večer zhlédly více než dvě třetiny všech, kteří se dívali na televizi.
1. 11. 2017
31. 10. 2017
Po Kamenném mostu Tomáše Vorla a unikátním snímku Place de la Concorde, se podařilo zrestaurovat do rozlišení 4k film režiséra Petra Weigla Radúz a Mahulena v hlavní roli s Janem Třískou a Magdou Vášáryovou. Digitálně vyčištěnou verzi mohou aktuálně vidět diváci v kinech Světozor a královohradeckém Biu Central.
29. 10. 2017
Masová vražda, pomsta společnosti a vyděděnost mladé dívky jsou hlavními tématy filmového zpracování příběhu poslední popravené ženy v Československu Olgy Hepnarové. Debutový snímek režisérského dua Petr Kazda a Tomáš Weinreb uvedený ve světové premiéře na prestižním festivalu Berlinale, odvysílá v televizní premiéře ČT2 v pátek 3. listopadu ve 21:45 hodin.
5. 10. 2017
Nový Krobotův film v Jižní Americe
4. 10. 2017
Na začátku prosince vstoupí do kin koprodukční film České televize Přání k mání. Nadčasový příběh navazuje na tradici českých hraných filmů pro celou rodinu, ve kterých je současný svět prošpikován fantazií a kde o kouzla není nouze. Snímek Přání k mání, s Jitkou Čadek Čvančarovou a Martinem Myšičkou, má premiéru 7. prosince.
22. 9. 2017
20. 9. 2017
18. 9. 2017
Loutkové sci-fi LAJKA přichází do kin bez jediného dne šedesát let po startu rakety Sputnik 2 s fenkou Lajkou na palubě. Příběh se zapsal do dějin kosmonautiky a byl i inspirací pro vznik divadelní hry a následně filmu. Ten se v kinech objeví 2. listopadu.