Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Nevytuněná generace v oblacích výfukových plynů. Dokument vlastní výroby ČT poprvé v historii v soutěži ve Varech.

1. 7. 2014

Původní dokumentární tvorba České televize dosáhla jednoho ze svých největších úspěchů. V rámci soutěže dokumentárních filmů na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech se divákům a odborné porotě představí nový film režiséra Martina Duška K oblakům vzhlížíme. Jde o první případ, kdy je snímek vlastní výroby České televize zařazen do soutěže dokumentárních filmů v Karlových Varech.

 „Z producentského hlediska se jedná o výhradní vlastní výrobu České televize. A je velká senzace, že se tento film záhy po dokončení umístil v tak prestižní soutěži, tedy v konkurenci velkých koprodukčních a distribučních titulů,“ komentuje zařazení do soutěže dokumentárních filmů kreativní producentka Kamila Zlatušková, v jejíž tvůrčí producentské skupině dokument vznikl.

K oblakům vzhlížíme neobvykle strohým a přitom kinematografickým stylem vyjadřuje pocity vyřazené generace. Jemná love story z drsného severu Čech vypráví příběh Rádi, v jehož životě se ženy střídají stejně rychle jako tuningové srazy. Jediné, co zůstává, je jeho rozpadající se Ford Escort, který pro něj znamená vše. Ráďův mikrosvět je lemován bílým plyšem, prozářený zelenými diodami a povzbuzovaný řvoucím výfukem motoru. Když ale svůj svět opouští, naráží na tvrdou realitu a své vlastní limity. „Ráďův příběh vystihuje univerzální pocit mladých lidí na okraji společenského mainstreamu. Jde o nezařaditelné mladé lidi bez perspektivy, jakousi ztracenou evropskou generaci. Podobného Ráďu bychom našli i na druhé straně Krušných hor, anebo také kdesi ve Španělsku nebo Irsku,“ říká režisér snímku Martin Dušek.

Na letošním ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech bude dále uvedeno celkem 15 snímků, které Česká televize koprodukovala. V hlavní soutěži se budou o přízeň poroty ucházet filmy Díra u Hanušovic, autorský debut režiséra Miroslava Krobota, a Fair Play Andrey Sedláčkové. V soutěži sekce Na Východ od Západu se objeví drama Rozkoš režisérky Jitky Rudolfové. Ve Fóru nezávislých se do soutěže zapojí koprodukční snímek Mnich (režie Maw Naing Aung) a Parádně pokecal (režie Tomáš Pavlíček). Dalším koprodukčním snímkem České televize, který bude uveden mimo soutěž v hlavním programu, bude dokument Magický hlas rebelky režisérky Olgy Sommerové. Zvláštního uvedení se pak dočká nový snímek V tichu režiséra Zdeňka Jiráského.

Tiskové oddělení české televize

Přílohy:

Další zprávy:

  • Digitálně restaurovaný film Baron Prášil míří na velká plátna

    26. 5. 2016

    55 let uplynulo od doby, kdy se film Baron Prášil režiséra Karla Zemana poprvé promítal v českých kinech. Fantastický příběh o lásce nyní opět ožil díky projektu Čistíme svět fantazie, aby potěšil a inspiroval diváky po celém světě. Kmotrem digitálně restaurovaného snímku se stal legendární americký režisér Terry Gilliam, který již v dokumentu Filmový dobrodruh Karel Zeman prozradil, že Zemanův film byl prvotní inspirací vlastní verze slavného příběhu.

  • Zlatí ledňáčci pro koprodukce ČT

    25. 4. 2016

    Z letošního festivalu Finále Plzeň si ČT odnesla celkem 8 cen: 5 statutárních a 3 studentské. Obě hlavní ceny - Zlaté ledňáčky – si odvezly koprodukční filmy ČT.

  • Úspěchy českého filmu v USA

    13. 4. 2016

    Tři tituly podporované Českou televizí se úspěšně uplatňují v zámoří.

  • Hong Kong ocenil dokument V paprscích slunce

    6. 4. 2016

    Na 40. mezinárodním filmovém festivalu v Hong Kongu se v úterý 4. 4. 2016 rozdělovaly ceny. V dokumentární sekci získal Cenu poroty dokument V paprscích slunce režiséra Vitalije Manského. Jeho miniaturnímu štábu se podařil husarský kousek – jako jedni z mála získali severokorejské povolení natáčet.

  • Uspěje drama nebo pohádka? FILMOVÁ NADACE se znovu chystá oceňovat scenáristy

    6. 4. 2016

    Praha, 6. dubna 2016 – Celkem 109 filmových scénářů od 120 žadatelů se letos uchází o podporu FILMOVÉ NADACE v kategorii literární příprava celovečerních filmů – dosud nerealizovaný scénář. Mezi přijatými pracemi jsou v největší míře zastoupena dramata (51), následovaná komediemi (25) a pohádkami společně s rodinnými filmy (23). Scenáristé, jejichž díla v soutěži uspějí, si mezi sebou rozdělí částku 800 tisíc korun.

  • Chystáte se na Jeden svět?

    9. 3. 2016

    V rámci festivalu srdečně zveme také na projekce osmi dokumentárních filmů, které vznikly v koprodukci s Českou televizí:

  • Dokument o Divadle Sklep míří v květnu do kin

    7. 3. 2016

    Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa je název nového českého dokumentu, který v květnu zamíří do českých a moravských kin. Je tomu již neskutečných 45 let, kdy se zrodil fenomén české divadelní a kulturní scény Divadlo Sklep.

  • Jedenáct Českých lvů pro ČT

    7. 3. 2016

    Z výsledků 23. ročníku cen Českých lvů lze spočítat, že koprodukční filmy České televize získaly celkem 9 Českých lvů, další dva obdržela ČT za televizní projekty. (Paradoxem je, že dokument Filmová lázeň vidělo první publikum nikoli v televizi, ale na filmovém festivalu v Karlových Varech).

  • Pohádka Anděl Páně 2 směřuje do finále

    7. 3. 2016

    V tomto týdnu skončila hlavní část natáčení volného pokračování jedné z nejúspěšnějších českých pohádek Anděl Páně s Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem v hlavních rolích.

  • Koprodukční film ČT Nikdy nejsme sami vyhrál cenu na Berlinale

    22. 2. 2016

    Nový film režiséra Petra Václava Nikdy nejsme sami získal cenu “Tagesspiegel Readers’ Prize” za nejlepší film sekce Fórum

 [ 101 - 110 ]  [ 111 - 120 ]  [ 121 - 130 ]  [ 131 - 140 ]  [ 141 - 150 ]