Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Ceny TRILOBIT 2010 pro tvůrce pořadů České televize

31. 1. 2011

Dokument Olgy Sommerové Trilobit 2010 uvede v premiéře ČT2 v sobotu 12. 2. od 18:15 hod. Zachycuje slavnostní vyhlášení cen TRILOBIT BEROUN 2010. Za původní díla filmové a televizní tvorby je (29. 1. 2011) FITES udělil také tvůrcům původních a koprodukčních pořadů České televize: Radimu Špačkovi, Lucii Seifertové a Pavlu Koutskému, Tomáši Škrdlantovi, Aleši Kisilovi, Martinu Duškovi a Ondřeji Provazníkovi, Andree Culkové, Alexandře Berkové in memoriam a Lence Wimmerové. Odborná porota vybírala z více než sta snímků. Cenu Vladislava Vančury převzal režisér František Filip.

„Trilobit je symbolem cen, které Český filmový a televizní svaz FITES v šedesátých letech uděloval nejlepším uměleckým počinům za uplynulé roční období ve filmu a v televizi. Obnoven byl od roku 1991 a v roce 1995 přibyla Cena Vladislava Vančury, udělovaná za celoživotní přínos rozvoji české audiovizuální kultury,“uvádějí webové stránky FITES: www.fites.cz

TRILOBIT

Radimu Špačkovi, režisérovi filmu Pouta

Film v koprodukci Bionaut Films, ČT TS Ostrava, UPP, Film Studio Gatteo, SoundSquare. Antonín, příslušník tajné policie, je vnitřně neklidný, možná až psychopatický násilník, plný neartikulovaného vzteku a zoufalství. Znuděný vším okolo sebe nasměruje své démony k mladé ženě Kláře. Thriller o temnotě a lásce, zničení a osvobození, vězení a útěku. Příběh z totalitního Československa roku 1982 s nepředvídatelně jednajícím hrdinou, prostoupený pocitem ohrožení, strhující a napínavý. www.pouta-film.cz

Lucii Seifertové a Pavlu Koutskému, spoluautorce scénářů a výtvarnici a spoluautorovi scénářů a režisérovi animovaného seriálu České televize Dějiny udatného českého národa

Seriál vychází ze stejnojmenné knihy L. Seifertové. Forma kreslené animace dokáže výborně spojit informaci a zábavu v humorné nadsázce a naplnit tak i záměr tvůrců, Jejich snahou bylo, aby pohled na naše dějiny byl úsměvný a mírně, byť laskavě, ironizující. Vypravěčem Dějin je Český lev, kterému propůjčil hlas Jiří Lábus. Lev má k české historii citový vztah. Každou historickou osobnost důvěrně znal, proto je jeho komentář dost subjektivní. Zároveň má tendenci dějiny trošku vlastenecky heroizovat, což je občas v kontrastu s obrazem. Premiérové díly vysílá ČT1 vždy v neděli od 18:40: www.ceskatelevize.cz/program

Tomáši Škrdlantovi, scenáristovi a režisérovi dokumentu Nevítaní. 

Film v koprodukci Studio KF s.r.o., Česká televize. Snímek zachycuje dlouhodobě sledované osudy fyzicky postižených dětí, které byly svými rodiči odloženy hned po narození. www.nevitani.info

ČESTNÉ UZNÁNÍ

Aleši Kisilovi, scenáristovi a režisérovi dokumentu Jindřich Štyrský – Mým očím nutno stále házeti potravu o surrealistickém malíři, pro něhož poezie a malířství byly největším dobrodružstvím jeho života. Film v koprodukci ČT, Kisil Aleš – KISINEMA.

www.ceskatelevize.cz/program

Martinu Duškovi a Ondřeji Provazníkovi, scenáristům a režisérům dokumentu Ženy SHR

Dokumentární portrét dvou žen, které hrají svou osobní partii na šachovnici osudu Horního Jiřetína, ohroženého těžbou hnědého uhlí. Snímek ČT TS Brno. www.ceskatelevize.cz/program

Andree Culkové za objevný dokument Lise Forell – sem fronteiras.

Portrét nevšední brazilské dámy a umělkyně s českými kořeny. Film v koprodukci ČT, společnost Produkce Radim Procházka. www.ceskatelevize.cz/program

Alexandře Berkové in memoriam a Lence Wimmerové, scenáristce a režisérce dramatu Nespavost

Hořká komedie o tom, jak bývá těžké odpustit rodičům, vznikla v TS Ostrava České televize.

www.ceskatelevize.cz/program

Cenu Vladislava Vančury za celoživotní přínos rozvoji české audiovizuální kultury převzal režisér František Filip. Tvůrce dlouhé řady dnes již legendárních televizních děl oslavil v loňském prosinci významné životní jubileum.

Ladislav Šticha

Tiskový mluvčí ČT

Další zprávy:

 • Je třeba zabít Sekala ve 20 filmových sezónách v České televizi – na ČT1 a v HD

  28. 2. 2011

  Strhující příběh o muži, který se stane proti své vůli najatým vrahem. Scénář filmu oceněného deseti Českými lvy (1998) napsal Jiří Křižan, režie Vladimír Michálek. Hrají: O. Lubaszenko, B. Linda, J. Bartoška, A. Siteková, V. Chramostová a další. Filmový večer zahájí 1. března ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1998.

 • ČT1 – Pro pamětníky… 4x s Vladimírem Menšíkem – od 27. 2.

  24. 2. 2011

  Vladimír Menšík (1929–1988), legendární komik, vynikající herec velkých dramatických rolí, mistr televizní zábavy, nepřekonatelný vypravěč. Salvy smíchu i slzy dojetí s plným nasazením rozdával mnoha generacím vděčných diváků. Česká televize připravila na předjarní nedělní odpoledne od 27. února na ČT1 čtyři filmové komedie z šedesátých let. Vladimír Menšík v nich září nejen jako vynikající komik, ale i jako citlivý představitel psychologicky složitějších postav.

 • Zahraniční ocenění koprodukčního dokumentu ČT Nesvatbov

  21. 2. 2011

  Tagesspiegel Readers’ Prize, nestatutární cenu získal dokument režisérky Eriky Hníkové Nesvatbov v rámci MFF Berlinale (10. – 20. 2. 2011).

 • Česká televize ke 100. narozeninám Otakara Vávry

  21. 2. 2011

  100. narozeninám nestora českého filmu a legendárního režiséra se Česká televize věnuje průběžně po celý únor.

 • Báječná léta pod psa ve 20 filmových sezónách v České televizi – na ČT1 a v HD

  21. 2. 2011

  Libuše Šafránková a Ondřej Vetchý ve filmové komedii podle známého románu Michala Viewegha (1997). Režie Petr Nikolaev. Filmový večer zahájí 22. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1997.

 • Česká televize hraje klíčovou roli v tuzemské dokumentární tvorbě

  18. 2. 2011

  Českému filmovému dokumentu se daří: diváků v kinech v roce 2010 výrazně přibylo, premiér neubývá – Česká televize na tom má výrazný podíl.

 • Nový dokument V. Klusáka Vše pro dobro světa a Nošovic v kinech od 17. 2.

  15. 2. 2011

  Režisér Vít Klusák, známý jako spoluautor snímků Český sen a Český mír, nazval svůj časosběrný dokument Vše pro dobro světa a Nošovic groteskou „o poli, na kterém rostou auta“. Koprodukční dokument České televize má v kinech premiéru ve čtvrtek 17. února 2011.

 • Kolja ve 20 filmových sezónách v České televizi – na ČT1 a v HD

  14. 2. 2011

  Zdeněk Svěrák v příběhu muže, který myslel, že nemůže být hůř, a prožíval přitom nejhezčí léta svého života. Slavný český oscarový film, který získal šest Českých lvů a řadu dalších ocenění. Filmový večer zahájí 15. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1996.

 • Fimfárum, do třetice všeho dobrého - nový koprodukční film ČT

  9. 2. 2011

  V kinech od čtvrtka 10. února 2011. První český loutkový animovaný film promítaný ve 3D. Výpravná filmová podívaná, kombinující tradiční loutkovou animaci s počítačovou animací. Poslední část adaptací pohádek Jana Wericha.

 • Učitel tance ve 20 filmových sezónách v České televizi

  7. 2. 2011

  Martin Dejdar v hlavní roli filmu o lásce, tanci a neumírání (1994). Snímek režiséra J. Jireše a scenáristy J. Hubače v projektu 20 filmových sezón v České televizi. Filmový večer zahájí 8. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1995.

 [ 301 - 310 ]  [ 311 - 320 ]  [ 321 - 330 ]  [ 331 - 340 ]  [ 341 - 350 ]