Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Retrofilm Občanský průkaz natočený ve spolupráci s ČT - v kinech od 21. října

19. 10. 2010

Nový film producenta a režiséra Ondřeje Trojana a scenáristy Petra Jarchovského Občanský průkaz, na němž se koprodukčně podílela i Česká televize, se vrací do éry normalizace. Zachycuje životní zrání čtyř mladých kamarádů, kteří se po formálním aktu – předání občanského průkazu – ocitají ve světě, v němž musí o uplatnění své individuality tvrdě bojovat.

Snímek, který svým humorem připomíná úspěšné Pelíšky, zachycuje dospívání mladé generace v letech 1973 – 1976. Nad vším visí stín osmašedesátého roku a zároveň i všudypřítomné normalizace. Zatímco místo schůzek, kopec s výhledem na Prahu, umožňuje Petrovi (Libor Kovář), Popelkovi (Matouš Vrba), Alešovi (Jakub Šárka) a Míťovi (Jan Vlček) stále bezprostřední dotek s krajinou dětství, vše ostatní – školou počínaje a rodinou konče – už naznačuje, že život je složitý a mnohdy i krajně nepřátelský vůči pocitům a touhám dospívajících chlapců. Mladíci vidí kolem sebe jen vír frustrovaných postav: jeden z otců je vzteklý, protože se v důsledku událostí osmašedesátého roku ocitl v roli manuálně pracujícího člověka, otec spolužačky se projevuje pro změnu jako zarputilý moralista a žádá ve škole exemplární potrestání jednoho z kamarádů, když přistihne dceru, jak hltá lechtivé verše z jeho sešítku. Rodiče dalšího chlapce (Aňa Geislerová, Martin Myšička) se naopak chovají až křečovitě konformně, aby mohli získat několik nadstandardních výhod, k nimž patří v éře normalizace například dovolená v „polokapitalistické“ Jugoslávii. Kamarádi vidí, že získáním občanského průkazu, se musí i oni tak či onak ponořit do tohoto absurdního víru, který je má připravit o jejich individualitu. Konflikt ve škole, vrcholící odchodem paní učitelky, která je do té doby chrání jako dobrotivá víla a obrušuje ostré hrany života, výslech u esenbáků a další rychle navazující události jim stále více odhalují rozpor mezi jejich představami a ubíjející realitou. Vším navíc prolíná všudypřítomné udavačství, které jednou zhatí dovolenou v Jugoslávii, podruhé připraví šok nezkušeným hudebním nadšencům, kteří jsou surově zbiti, když se chtějí zúčastnit koncertu undergroundové kapely. Vrcholné zklamání způsobí nechtěná výměna kabátů po odchodu z hospody, která odhalí, že jejich někdejší guru z undergroundu, se stal důstojníkem Státní bezpečnosti. Nerozluční kamarádi získávají punc nepřizpůsobivých elementů, nemohou dál studovat a jako strašák se před nimi zjevuje vidina dvouleté povinné základní vojenské služby. Snahu vyhnout se mašinérii drtící individuální štěstí však jeden z nich zaplatí životem. Dále hrají: Marek Taclík, Jiří Macháček, Oldřich Vlach a další. Film Občanský průkaz vznikl v koprodukci České televize a společnosti Total Help Art T. H. A. Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT

Další zprávy:

 • Rozmarná léta českého filmu startují na obrazovce i na webu ČT

  3. 1. 2011

  Nový projekt 20 filmových sezón v České televizi každé úterý od 4. ledna 2011 na ČT1 od 20:00, doplněný přehledným doprovodným speciálem na webových stránkách ČT. Historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci. Na dokumenty cyklu Rozmarná léta českého filmu navazuje projekce aktuálního filmového díla.

 • Milionová víkendová premiérová dramatika na ČT1

  3. 1. 2011

  Česká televize úspěšně vykročila do nového roku 2011. Sobotní Zemský ráj to napohled a nedělního Doktora pro zvláštní případy na Jedničce vidělo v průměru více než jeden a čtvrt milionu dospělých diváků.

 • Česká televize o Vánocích bodovala pohádkami nejen u dětských diváků

  27. 12. 2010

  Premiéra pohádky Peklo s princeznou se stala v dětské cílové skupině nejsledovanějším celovečerním pořadem roku 2010 a na Štědrý den ji vidělo 1 milion 805 tisíc diváků včetně dětí.

 • 20 filmových sezón v České televizi

  8. 12. 2010

  Česká televize je největším koproducentem českých filmů. Od roku 1992 se podílela na přípravě více než 200 snímků. Nový projekt s názvem 20 filmových sezón v České televizi, připravovaný do programu ČT1 od ledna 2011, nabídne televizním divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci.

 • Nesvatbov, dokumentární tragikomedie z koprodukce ČT přichází do kin

  7. 12. 2010

  Srdce si nedá poroučet. Najdou si naši hrdinové konečně životní partnery? Situační dokumentární film Eriky Hníkové, v níž se starosta středně velké vesnice snaží dát dohromady třicátníky, kteří „jsou na ocet“. Koprodukční dokumentární film Endorfilmu, s. r. o. a České televize přichází do kin 9. 12. 2010.

 • Dvě ocenění z Montrealu pro koprodukční dokument ČT Katka H. Třeštíkové

  1. 12. 2010

  Cenu v sekci DocTape v konkurenci dalších 18 dokumentů a cenu za nejlepší střih Jakuba Hejna získal snímek režisérky Heleny Třeštíkové na 13. mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v kanadském Montrealu (10. – 21. 11. 2010).

 • Největší filmový koproducent ČT, společnost Negativ, slaví 15. výročí

  26. 11. 2010

  Chcete si připomenout úspěšné koprodukční filmy Indiánské léto, Návrat idiota, Rok ďábla, René aj. ze společné dílny České televize a společnosti Negativ? Ve dnech 1. – 3. 12. vám to umožní filmová přehlídka Negativ 15 v pražském kině Oko.

 • Cena v Minsku pro Dešťovou vílu, koprodukční pohádku České televize

  15. 11. 2010

  Na XVII. ročníku Festivalu filmů pro děti a mládež Listapadzik, který se ve dnech 4.-11. listopadu konal v běloruském Minsku, v kategorii dětských filmů získala pohádka režiséra Milana Cieslara Dešťová víla, druhou hlavní cenu festivalu - Zvláštní cenu poroty.

 • Piko – film o českém „vynálezci“ pervitinu v kinech od 11. listopadu

  10. 11. 2010

  Česká televize ve spolupráci se společností First Film uvádějí do kin snímek Piko, který se zabývá situací na české drogové scéně od začátku sedmdesátých do konce devadesátých let. Film je unikátní především tím, že mapuje životní příběh Pavla Gregora, tvůrce krystalicky čisté drogy zvané pervitin. Představuje osobní zpověď muže, který svými experimenty ničil život statisícům lidí, až se nakonec sám pod vlivem toxické psychózy ocitl na pokraji smrti. Dnes pomáhá jako terapeut v Bohnicích těm, kterým jeho droga zničila život.

 • Retrofilm Občanský průkaz natočený ve spolupráci s ČT - v kinech od 21. října

  19. 10. 2010

  Nový film producenta a režiséra Ondřeje Trojana a scenáristy Petra Jarchovského Občanský průkaz, na němž se koprodukčně podílela i Česká televize, se vrací do éry normalizace. Zachycuje životní zrání čtyř mladých kamarádů, kteří se po formálním aktu – předání občanského průkazu – ocitají ve světě, v němž musí o uplatnění své individuality tvrdě bojovat.

 [ 301 - 310 ]  [ 311 - 320 ]  [ 321 - 330 ]  [ 331 - 340 ]  [ 341 - 350 ]