18. 10. 2010
Dokumentárním filmem režiséra Petera Kerekese Jak se vaří dějiny, který měl premiéru v kinech loni na jaře, obohatí Česká televize svoji sváteční nabídku ve čtvrtek 28. října 2010 od 20 hodin na ČT2. Film vznikl v mezinárodní koprodukci, do které se zapojilo i Centrum publicistiky a dokumentu brněnského studia ČT. Vypráví o vojenských kuchařích, o tom, jak každodenní potřeby tisíců ozbrojených a hladových žaludků ovlivňovaly vítězství i prohry státníků po mnoha desetiletích. Diváky zároveň provází událostmi, které změnily historii i mapu Evropy. Slovenský režisér Peter Kerekes se ve filmu, podobně jako ve svých předešlých dokumentech, zaměřuje na dávnou minulost i nedávnou přítomnost. Prostřednictvím všedních i dramatických příběhů vojenských kuchařů, kteří vařili pro vojáky v průběhu mnoha krvavých válečných konfliktů, provází diváky různými zeměmi, dějinnými epochami a událostmi, jež změnily historii i mapu Evropy. Film vlastně vypráví o tom, jak kuchaři a jejich vojenské kuchyně prožívali a třeba i svým dílem ovlivňovali průběh 2. světové války, konflikt na Balkáně, boje o Alžír, sovětskou okupaci Maďarska a Československa a mnohé další válečné operace. Ukazuje válečné konflikty a klíčové dějinné události z neobvyklého a překvapivého úhlu pohledu. Film Jak se vaří dějiny je postavený na dvanácti receptech vojenských kuchařů od druhé světové války až po válku v Čečensku, od Francie přes Balkán, až po Rusko. „Hlavními hrdiny našeho filmu jsou obyčejní lidé v zástěrách navlečených na uniformě, jejichž úkolem je starat se o naplnění obrovského žaludku velkého hladového dítěte – armády,“ uvedl Petr Kerekes. „Kuchaři tak ovlivňují náladu a výkon vojáků a svými vařečkami zasahují do dějin.“ Ve filmu se objevuje například Němec Franz Wienhart, který pekl chléb pro hladové vojáky Wehrmachtu, Žid Liepke Distel, který přežil pobyt v koncentračním táboře, Ruska Klavdia Lobanovová, která vařila v průběhu blokády Leningradu sovětským letcům, srbské kuchařky Branka Mudrenić a Ankica Pavlović, které se netají tím, že „vařily proti Chorvatům“ a mnozí další. Jak se vaří dějiny se pyšní mnoha cenami: • Nominace na cenu Evropské filmové akademie za nejlepší dokumentární film /Prix Arte/ • Zvláštna cena poroty - HotDocs Toronto, Kanada, 2009 • Cena FIPRESCI - Mezinárodní festival dokumentárního a animovaného filmu Lipsko, Německo, 2009 • Zlatý Hugo - hlavní cena v kategorii dokumentů - MFF Chicago, USA, 2009 • Cena Memorimage za najlepší produkci - MFF Memorimage Reus Barcelona, Španělsko, 2009 • Vídeňská filmová cena v kategorii dokumentárního filmu - Viennale, Rakousko, 2009 • Nejlepší dokumentární film - MFF Sofia, Bulharsko, 2010 • Cena za najlepší střih River run film festival, Winston - Salem, USA Scénář a režie:Peter Kerekes Kamera: Martin Kolár Střih:Marek Šulík Hudba:Marek Piaček Více na: www.cookinghistory.net Hana Orošová tisková mluvčí ČT TS Brno
4. 3. 2011
Česká televize je hlavním mediálním partnerem 13. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2011, který se bude konat v Praze od 8. do 17. března 2011.
3. 3. 2011
V sobotu 5. března na Jedničce od 20:00 odvysílá Česká televize přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen Český lev 2010, udělovaných Českou filmovou a televizní akademií. Slavnostní večer z pražského Paláce Lucerna moderuje Jan Budař. Režie Adam Rezek a Petr Vachler.
www.ceskatelevize.cz/program
2. 3. 2011
Více než rok po premiéře se film Pouta opět vrací do českých kin. Od 3. března 2011 bude k vidění ve více než 40 kinech po celé zemi.
1. 3. 2011
Projekcemi pro děti a mládež a Dnem České televize ve čtvrtek 3. března 2011 přispívá brněnské studio ČT do letošní programové skladby filmového festivalu Cinema Mundi, který se koná v Brně od 2. do 9. března 2011.
28. 2. 2011
Strhující příběh o muži, který se stane proti své vůli najatým vrahem. Scénář filmu oceněného deseti Českými lvy (1998) napsal Jiří Křižan, režie Vladimír Michálek. Hrají: O. Lubaszenko, B. Linda, J. Bartoška, A. Siteková, V. Chramostová a další. Filmový večer zahájí 1. března ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1998.
24. 2. 2011
Vladimír Menšík (1929–1988), legendární komik, vynikající herec velkých dramatických rolí, mistr televizní zábavy, nepřekonatelný vypravěč. Salvy smíchu i slzy dojetí s plným nasazením rozdával mnoha generacím vděčných diváků. Česká televize připravila na předjarní nedělní odpoledne od 27. února na ČT1 čtyři filmové komedie z šedesátých let. Vladimír Menšík v nich září nejen jako vynikající komik, ale i jako citlivý představitel psychologicky složitějších postav.
21. 2. 2011
Tagesspiegel Readers’ Prize, nestatutární cenu získal dokument režisérky Eriky Hníkové Nesvatbov v rámci MFF Berlinale (10. – 20. 2. 2011).
21. 2. 2011
100. narozeninám nestora českého filmu a legendárního režiséra se Česká televize věnuje průběžně po celý únor.
21. 2. 2011
Libuše Šafránková a Ondřej Vetchý ve filmové komedii podle známého románu Michala Viewegha (1997). Režie Petr Nikolaev. Filmový večer zahájí 22. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1997.
18. 2. 2011
Českému filmovému dokumentu se daří: diváků v kinech v roce 2010 výrazně přibylo, premiér neubývá – Česká televize na tom má výrazný podíl.