Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Hlídač č. 47 s K. Rodenem, L. Siposovou a V. Dlouhým na ČT1

8. 9. 2010

Distribuční film České televize, oceněný doma a v zahraničí, režiséra Filipa Renče uvede v televizní premiéře ČT1 v neděli 12. září od 20:00 hodin.

Je po válce a vojenský vysloužilec z haličské fronty Josef Douša (Karel Roden) odchází se svou ženou Františkou (Lucia Siposova) do drážního domku v Krušných horách, aby začal civilní a snad i šťastnější život. Cesta však není příjemná, hustě sněží a vojáka pronásledují stíny minulosti, od nichž se nedokáže oprostit. V barvitých snech spojených s halucinacemi prožívá znovu hrůzné zážitky z fronty, s bolestnými výčitkami se mu však zjevuje i bývalá láska Anička, sestra jeho současné ženy. Doušovu tragédii předznamenává hned v úvodu příběhu záchrana mladého muže, který mu svede manželku. Příběh pak připomíná antické drama: hlavního hrdinu dohání osud, před kterým chtěl uniknout. Douša stále tápe a neumí si se svým životem poradit. Navíc dočasně ztrácí sluch a okolí ho vnímá jen jako loutku, jako pasivní objekt dění, který už není schopen ve svůj prospěch nic ovlivnit. Na Doušově indispozici se chce přiživit i kostelník (Vladimír Dlouhý), kterému neunikne intimní vztah jeho ženy s hrobníkem Ferdou (Václav Jiráček). Kostelník se předvádí jako zakomplexovaný a závistivý muž, kterému působí potěšení zraňovat druhé lidi. Představuje zlo číhající na svou příležitost. Douša není nakonec tak docela bezbranný, sluch se mu vrátí a on prohlédne lež a pokrytectví, jež ho obklopují. Přesto si uvědomuje, že prohrál. Nedokázal uniknout své minulosti a sen o šťastnějším životě, lásce a přátelství se proto navždy rozplynul. Zbývá jen odplata – slabá záplata na život, který se nenaplnil, jak měl. Drama nenaplněné lásky válečného vysloužilce je remakem filmu režiséra Josefa Rovenského z roku 1937 a vznikl podle literární předlohy Josefa Kopty. Zatímco Rovenský kladl důraz na vnitřní drama vojáka, Filip Renč kladl větší důraz na jeho vztahy s lidmi. Scénář k filmu je poslední autorskou prací renomovaného scenáristy Eduarda Vernera, který zemřel v roce 2003. Film Hlídač č. 47 produkovala výhradně Česká televize a vznikl v Centru dramatické, divadelní a hudební tvorby ČT. S režisérem Filipem Renčem na něm spolupracovali Ivan Hubač (šéfdramaturg), Jaroslav Kučera (šéfproducent hrané tvorby), Jan Otčenášek (vedoucí dramaturg), Karel Fairaisl (kamera), Jan Mattlach (střih), Zdeněk Taubler (zvuk) a další tvůrci. Snímek byl mj. oceněn třemi Českými lvy 2008: za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli – Karel Roden, za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli – Vladimír Dlouhý,, za střih. – Jan Mattlach, na MFF v americkém Tiburonu získal Golden Reel za nejlepší film, nejlepší režii – Filip Renč, nejlepší ženský herecký výkon – Lucia Siposova a nejlepší kameru – Karel Fairaisl, na portugalském festivalu FESTROIA Setúbal Stříbrného delfína za nejlepší kameru.. www.ceskatelevize.cz/specialy/hlidac47, www.ceskatelevize.cz/film Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT

Přílohy:

Další zprávy:

 • Koprodukční film ČT A. Nellis Mamas & Papas získal hlavní cenu v New Yorku

  13. 10. 2010

  Film scenáristky a režisérky Alice Nellis Mamas & Papas získal v uplynulých dnech na newyorském Hamptons International Film Festivalu dvě prestižní ocenění. Snímek si odváží hlavní cenu pro celovečerní film Golden Starfish Award Narrative Prize a dále cenu za scénář Zicherman Family Foundation Screenplay

 • Ocenění Evropské dětské poroty pro koprodukční film ČT Dešťová víla

  5. 10. 2010

  Zvláštní uznání Evropské dětské poroty získala pohádka režiséra Milana Cieslara Dešťová víla na 15. mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež Schlingel (27. 9. – 3. 10. 2010) v německém Chemnitzu.

 • Koprodukční film ČT Bathory – vítězem nedělního večera

  20. 9. 2010

  Téměř jeden a čtvrt milionu diváků vidělo 19. 9. na ČT1 televizní premiéru výpravného historického filmu Bathory režiséra a scenáristy Juraje Jakubiska.

 • Byla Čachtická paní vražedkyně, nebo oběť? Sledujte Bathory na ČT1!

  16. 9. 2010

  Poodhrnout roušku tajemství se vám možná podaří v neděli 19. 9. při sledování Jakubiskova výpravného historického filmu Bathory. Tento koprodukční film České televize, oceněný Českým lvem, uvádí ČT1 v televizní premiéře od 20:00.

 • Hlavní cena z NUEVA MIRADA pro koprodukční film ČT Kozí příběh

  16. 9. 2010

  První český celovečerní 3D animovaný film Jana Tománka Kozí příběh – Pověsti staré Prahy získal hlavní cenu za nejlepší celovečerní animovaný film pro mládež na mezinárodním dětském festivalu NUEVA MIRADA v Buenos Aires.

 • Úspěšný víkend na ČT1

  13. 9. 2010

  ČT1 se Zázraky přírody dominovala sobotnímu večeru – na letošní páté vydání se díval v průměru 1 milion 7 tisíc diváků včetně dětí. Nedělní trojnásobný držitel Českého lva, distribuční film České televize Hlídač č. 47 přilákal k televizním obrazovkám téměř 900 tisíc dospělých diváků.

 • Hlídač č. 47 s K. Rodenem, L. Siposovou a V. Dlouhým na ČT1

  8. 9. 2010

  Distribuční film České televize, oceněný doma a v zahraničí, režiséra Filipa Renče uvede v televizní premiéře ČT1 v neděli 12. září od 20:00 hodin.

 • Premiéry Vyprávěj, Všechnopárty a Gympl bodovaly u diváků ČT1

  6. 9. 2010

  Na 1. díl druhé řady retro seriálu Vyprávěj se díval 1 milion 154 tisíc diváků včetně dětí a stal se tak nejsledovanějším pořadem České televize v uplynulém týdnu. Všechnopárty si nenechal ujít každý třetí dospělý v danou dobu u televizoru, což představovalo 1 milion 62 tisíc. V těžké konkurenci přilákal Gympl k obrazovkám 938 tisíc diváků včetně dětí.

 • Víte, jak žijí vaše děti? Podívejte se na Gympl

  1. 9. 2010

  Televizní premiéru filmu režiséra Tomáše Vorla o studentech, učitelích, rodičích a graffiti uvádí ČT1 v neděli 5. září od 20:00 hodin.

  Koprodukční snímek České televize a VOREL FILM je hořkou komedií o studentech gymnázia, kteří po nocích malují ilegální graffiti. Odkrývá spor svobody a konformity, konflikt mezi školou, která je často vzdálená realitě, a žáky, kteří se na podobě světa chtějí bezprostředně podílet.

 • Koprodukční dokument ČT Drnovické catenaccio míří do kin

  31. 8. 2010

 [ 301 - 310 ]  [ 311 - 320 ]  [ 321 - 330 ]  [ 331 - 340 ]  [ 341 - 350 ]