Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Film Jak se vaří dějiny sbírá další ceny

16. 3. 2010

Dokumentární film Petra Kerekese Jak se vaří dějiny získal další významné mezinárodní ocenění. Na Mezinárodním filmovém festivalu v bulharské Sofii (5. - 14. března 2010) mu porota udělila Cenu za nejlepší dokument. Snímek se také stal Filmem měsíce března ve Španělsku a Chile. Film Jak se vaří dějiny vznikl v mezinárodní rakousko–česko–slovenské koprodukci, do které se zapojilo i Televizní studio Brno České televize. Premiéru měl loni na jaře a od té doby získal řadu ocenění. Například zvláštní cenu poroty na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Hot Docs Toronto 2009, cenu FIPRESCI na Mezinárodním festivalu dokumentárního a animovaného filmu Lipsko 2009, hlavní cenu v kategorii dokumentů Zlatý Hugo na MFF Chicago 2009, cenu Memorimage na MFF v Barceloně, Vídeňskou filmovou cenu VIENALLE 2009, stal se Slovenským filmem roku atd. Film vypráví dramatické příběhy vojenských kuchařů. Je svědectvím toho, jak každodenní nutnost naplnit žaludky tisíců vojáků ovlivňovala vítězství a prohry státníků. Je to film o světě, ve kterém se příprava jídla stává taktikou boje. Prostřednictvím vojenských kuchařů Peter Kerekes diváky provází vojenskými konflikty, dějinnými epochami a událostmi, které změnily historii i mapu Evropy. Ukazuje válečné konflikty a klíčové dějinné události z neobvyklého, až překvapivého úhlu pohledu. Snímek je vlastně o tom, jak kuchaři a jejich vojenské kuchyně prožívali, a třeba i svým dílem ovlivňovali průběh 2. světové války, konflikt na Balkáně, boj o Alžír, sovětskou okupaci Maďarska a Československa a mnohé další válečné operace. Snímek Jak se vaří dějiny je postavený na dvanácti receptech vojenských kuchařů. „Hlavními hrdiny jsou obyčejní lidé v zástěrách navlečených na uniformě, jejichž úkolem je starat se o naplnění obrovského žaludku velkého hladového dítěte – armády,“ uvedl Petr Kerekes před premiérou filmu. Hana Orošová tisková mluvčí ČT TS Brno

Další zprávy:

  • Česká televize o Vánocích bodovala pohádkami nejen u dětských diváků

    27. 12. 2010

    Premiéra pohádky Peklo s princeznou se stala v dětské cílové skupině nejsledovanějším celovečerním pořadem roku 2010 a na Štědrý den ji vidělo 1 milion 805 tisíc diváků včetně dětí.

  • 20 filmových sezón v České televizi

    8. 12. 2010

    Česká televize je největším koproducentem českých filmů. Od roku 1992 se podílela na přípravě více než 200 snímků. Nový projekt s názvem 20 filmových sezón v České televizi, připravovaný do programu ČT1 od ledna 2011, nabídne televizním divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci.

  • Nesvatbov, dokumentární tragikomedie z koprodukce ČT přichází do kin

    7. 12. 2010

    Srdce si nedá poroučet. Najdou si naši hrdinové konečně životní partnery? Situační dokumentární film Eriky Hníkové, v níž se starosta středně velké vesnice snaží dát dohromady třicátníky, kteří „jsou na ocet“. Koprodukční dokumentární film Endorfilmu, s. r. o. a České televize přichází do kin 9. 12. 2010.

  • Dvě ocenění z Montrealu pro koprodukční dokument ČT Katka H. Třeštíkové

    1. 12. 2010

    Cenu v sekci DocTape v konkurenci dalších 18 dokumentů a cenu za nejlepší střih Jakuba Hejna získal snímek režisérky Heleny Třeštíkové na 13. mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v kanadském Montrealu (10. – 21. 11. 2010).

  • Největší filmový koproducent ČT, společnost Negativ, slaví 15. výročí

    26. 11. 2010

    Chcete si připomenout úspěšné koprodukční filmy Indiánské léto, Návrat idiota, Rok ďábla, René aj. ze společné dílny České televize a společnosti Negativ? Ve dnech 1. – 3. 12. vám to umožní filmová přehlídka Negativ 15 v pražském kině Oko.

  • Cena v Minsku pro Dešťovou vílu, koprodukční pohádku České televize

    15. 11. 2010

    Na XVII. ročníku Festivalu filmů pro děti a mládež Listapadzik, který se ve dnech 4.-11. listopadu konal v běloruském Minsku, v kategorii dětských filmů získala pohádka režiséra Milana Cieslara Dešťová víla, druhou hlavní cenu festivalu - Zvláštní cenu poroty.

  • Piko – film o českém „vynálezci“ pervitinu v kinech od 11. listopadu

    10. 11. 2010

    Česká televize ve spolupráci se společností First Film uvádějí do kin snímek Piko, který se zabývá situací na české drogové scéně od začátku sedmdesátých do konce devadesátých let. Film je unikátní především tím, že mapuje životní příběh Pavla Gregora, tvůrce krystalicky čisté drogy zvané pervitin. Představuje osobní zpověď muže, který svými experimenty ničil život statisícům lidí, až se nakonec sám pod vlivem toxické psychózy ocitl na pokraji smrti. Dnes pomáhá jako terapeut v Bohnicích těm, kterým jeho droga zničila život.

  • Retrofilm Občanský průkaz natočený ve spolupráci s ČT - v kinech od 21. října

    19. 10. 2010

    Nový film producenta a režiséra Ondřeje Trojana a scenáristy Petra Jarchovského Občanský průkaz, na němž se koprodukčně podílela i Česká televize, se vrací do éry normalizace. Zachycuje životní zrání čtyř mladých kamarádů, kteří se po formálním aktu – předání občanského průkazu – ocitají ve světě, v němž musí o uplatnění své individuality tvrdě bojovat.

  • Zahraniční ocenění koprodukčního dokumentu ČT Oko nad Prahou

    18. 10. 2010

    Snímek režisérky Olgy Špátové zvítězil v sekci dokumentárních snímků na 26. Varšavském filmovém festivalu (8. – 17. 10. 2010).

  • Jak se vaří dějiny – ČT odvysílá mnoha cenami ověnčený film

    18. 10. 2010

 [ 351 - 360 ]  [ 361 - 370 ]  [ 371 - 380 ]  [ 381 - 390 ]  [ 391 - 400 ]