Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Ceny TRILOBIT BEROUN 2009 pro tvůrce pořadů a koprodukčních filmů ČT

25. 1. 2010

Cenami TRILOBIT BEROUN 2009 za významné počiny v oblasti filmové a televizní tvorby byli v sobotu 23. ledna 2010 v berounském kině Mír oceněni tito tvůrci pořadů a koprodukčních filmů České televize: Zvláštní cena poroty Čestmíru Kopeckému za ideu, prosazení a realizaci dokumentárního televizního projektu Zlatá šedesátá, který přispívá k vědomí výjimečností vývoje československé kinematografie v 60. letech 20. století a představuje její dominantní tvůrce. Zlatá šedesátá (Československý filmový zázrak, jak ho viděli jeho tvůrci) dokumentární cyklus 26 televizních portrétů, po nichž vždy následoval film ilustrující tvorbu této osobnosti, vznikl v koprodukci ČT, První veřejnoprávní s.r.o. www.ceskatelevize.cz/program/, www.zlatasedesata.cz TRILOBIT Martinu Vadasovi za ideu, prosazení a realizaci dokumentárního projektu Proces H, který s využitím mnohdy i nově objevených filmových a rozhlasových materiálů rekonstruuje jeden z nejostudnějších aktů komunistického režimu. Proces H – unikátní 10dílná dokumentární rekonstrukce procesu se skupinou Dr. Milady Horákové, www.ceskatelevize.cz/procesh/ Tomáši Mašínovi za film 3 sezóny v pekle, ve kterém s tvůrčí suverenitou umělecky a autenticky ztvárnil možný názorový vývoj a lidské zrání jedince na pozadí kruté absurdity přelomu 40. a 50. let 20. století v Československu. 3 sezóny v pekle, scénář a režie Tomáš Mašín, námět Lubomír Drozd (na motivy knihy E. Bondyho Prvních deset let), kamera Karl Oskarsson. Film v česko–německo–slovenské koprodukci, producenti Dawson Productions, Česká televize, Babelsberg Film, Trigon Production, RWE, UPP, Soundsquare, www.ceskatelevize.cz/filmy/ Marku Najbrtovi, Benjaminu Tučkovi a Robertu Geislerovi za existenciální drama Protektor, ve kterém autenticky a s nadčasovým přesahem exponují věčné téma, kam až člověk může zajít, aby ještě sám před sebou obstál. Protektor – režie Marek Najbrt, scénář M. Najbrt, Robert Geisler, Benjamin Tuček, kamera Miloslav Holman. Film v koprodukci Negativ, Česká televize, UPP, Soundsquare. Riskantní hra o kariéru, lidskou důstojnost, o život v temných a krvavých časech heydrichiády. www.ceskatelevize.cz/specialy/protektor/ Čestné uznání Františku Němcovi a Oldřichu Vlachovi za herecké výkony v televizním dramatu režisérky Lucie Bělohradské Archiv. Archiv – původní televizní film odhaluje stíny naší totalitní minulosti i jejich dozvuky v součanosti, www.ceskatelevize.cz/program/ Ostravskému studiu České televize za soustavné a cílevědomé rozvíjení televizní publicistiky a dokumentaristiky reflektující dvojí totalitní minulost naší země. Ceny Trilobit jsou uznáním nejlepším audiovizuálním dílům uplynulého roku. Po obnovení Českého filmového a televizního svazu (FITES) byla tato cena opět udělována od roku 1991. Od roku 1995 je navíc při této příležitosti udělována i Cena Vladislava Vančury za dlouhodobé či celoživotní dílo filmovým a televizním tvůrcům. Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT

Další zprávy:

  • Česká televize o Vánocích bodovala pohádkami nejen u dětských diváků

    27. 12. 2010

    Premiéra pohádky Peklo s princeznou se stala v dětské cílové skupině nejsledovanějším celovečerním pořadem roku 2010 a na Štědrý den ji vidělo 1 milion 805 tisíc diváků včetně dětí.

  • 20 filmových sezón v České televizi

    8. 12. 2010

    Česká televize je největším koproducentem českých filmů. Od roku 1992 se podílela na přípravě více než 200 snímků. Nový projekt s názvem 20 filmových sezón v České televizi, připravovaný do programu ČT1 od ledna 2011, nabídne televizním divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci.

  • Nesvatbov, dokumentární tragikomedie z koprodukce ČT přichází do kin

    7. 12. 2010

    Srdce si nedá poroučet. Najdou si naši hrdinové konečně životní partnery? Situační dokumentární film Eriky Hníkové, v níž se starosta středně velké vesnice snaží dát dohromady třicátníky, kteří „jsou na ocet“. Koprodukční dokumentární film Endorfilmu, s. r. o. a České televize přichází do kin 9. 12. 2010.

  • Dvě ocenění z Montrealu pro koprodukční dokument ČT Katka H. Třeštíkové

    1. 12. 2010

    Cenu v sekci DocTape v konkurenci dalších 18 dokumentů a cenu za nejlepší střih Jakuba Hejna získal snímek režisérky Heleny Třeštíkové na 13. mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v kanadském Montrealu (10. – 21. 11. 2010).

  • Největší filmový koproducent ČT, společnost Negativ, slaví 15. výročí

    26. 11. 2010

    Chcete si připomenout úspěšné koprodukční filmy Indiánské léto, Návrat idiota, Rok ďábla, René aj. ze společné dílny České televize a společnosti Negativ? Ve dnech 1. – 3. 12. vám to umožní filmová přehlídka Negativ 15 v pražském kině Oko.

  • Cena v Minsku pro Dešťovou vílu, koprodukční pohádku České televize

    15. 11. 2010

    Na XVII. ročníku Festivalu filmů pro děti a mládež Listapadzik, který se ve dnech 4.-11. listopadu konal v běloruském Minsku, v kategorii dětských filmů získala pohádka režiséra Milana Cieslara Dešťová víla, druhou hlavní cenu festivalu - Zvláštní cenu poroty.

  • Piko – film o českém „vynálezci“ pervitinu v kinech od 11. listopadu

    10. 11. 2010

    Česká televize ve spolupráci se společností First Film uvádějí do kin snímek Piko, který se zabývá situací na české drogové scéně od začátku sedmdesátých do konce devadesátých let. Film je unikátní především tím, že mapuje životní příběh Pavla Gregora, tvůrce krystalicky čisté drogy zvané pervitin. Představuje osobní zpověď muže, který svými experimenty ničil život statisícům lidí, až se nakonec sám pod vlivem toxické psychózy ocitl na pokraji smrti. Dnes pomáhá jako terapeut v Bohnicích těm, kterým jeho droga zničila život.

  • Retrofilm Občanský průkaz natočený ve spolupráci s ČT - v kinech od 21. října

    19. 10. 2010

    Nový film producenta a režiséra Ondřeje Trojana a scenáristy Petra Jarchovského Občanský průkaz, na němž se koprodukčně podílela i Česká televize, se vrací do éry normalizace. Zachycuje životní zrání čtyř mladých kamarádů, kteří se po formálním aktu – předání občanského průkazu – ocitají ve světě, v němž musí o uplatnění své individuality tvrdě bojovat.

  • Zahraniční ocenění koprodukčního dokumentu ČT Oko nad Prahou

    18. 10. 2010

    Snímek režisérky Olgy Špátové zvítězil v sekci dokumentárních snímků na 26. Varšavském filmovém festivalu (8. – 17. 10. 2010).

  • Jak se vaří dějiny – ČT odvysílá mnoha cenami ověnčený film

    18. 10. 2010

 [ 351 - 360 ]  [ 361 - 370 ]  [ 371 - 380 ]  [ 381 - 390 ]  [ 391 - 400 ]