15. 1. 2007
Animované loutkové pohádky Moře, strýčku, proč je slané? režiséra Jana Baleje a Tři sestry a jeden prsten režisérky Vlasty Pospíšilové budou jako samostatné krátké filmy soutěžit v dětské sekci GENERATION na Mezinárodním filmovém festivalu Berlinale, jehož 57. ročník proběhne od 8. do 18. 2. 2007. Fimfárum 2, pohádky "pro chytré děti a chytré dospělé" z oblíbené knihy Jana Wericha, pokračování úspěšného projektu Fimfárum Jana Wericha, vyrobilo Centrum tvorby pro děti a mládež České televize spolu se společnostmi Maur film, Universal Production Partners, Krátký film Praha a Samuelson Lighting Praha. V pohádce Moře, strýčku, proč je slané? prožívají díky režisérovi, scenáristovi a výtvarníkovi Janu Balejovi bratři Marek a Kouba prastarý pohádkový příběh o závisti, čertech a vysvětlení jednoho přírodního úkazu:. „Příběh "Moře, strýčku, proč je slané?" vyprávěný Janem Werichem, je o lidské touze vlastnit stále víc, víc a víc. Tím je asi aktuální i v dnešní době. Láká nejen samotným příběhem dvou bratrů, ale i rozmanitostí prostředí, ve kterých se odehrává. Navštívíme typicky českou vesničku, sjedeme výtahem k rohatým do pekla, na traktoru dojedeme až k moři do přístavu a nakonec plujeme na palubě veliké zaoceánské lodi. Modernější pojetí příběhu dovoluje využít technického pokroku, například traktor, pekelný výtah, televizi, rádio atd. To vše otevírá prostor fantazii, ale zároveň i velkou náročnost při výtvarné přípravě scén, prostředí a rekvizit. Film je ztvárněn klasickou ruční animací loutek, místy doplněnou částečně o počítačové triky.“ Režisérka Vlasta Pospíšilová ve Třech sestrách a jednom prstenu rozvinula vesnický dekameronský návod, jak pro prstýnek zblbnout své chotě: „V přístupu k pohádce Tři sestry a jeden prsten vycházíme z původního komentáře Jana Wericha: "Tři bratři a tři sestry, tři manželské páry byly živy po svém, ani ne moc chytře, ale zdaleka ne hloupě. Za legrací uměli jít i pět mil pěšky." A právě to by mělo být v našem filmu metrem ve všech krušných situacích, které sestry připravily svým mužům. Společný závěrečný smích bude usmířením i projevem nadhledu prostých lidí na venkově. Děj pohádky se odehrává snad ve dvacátých letech minulého století v krásné krajině připomínající jižní Čechy. Při realizaci se ve filmu vedle klasické loutkové animace používají i dvourozměrné dekorace a rekvizity, představy postaviček jsou natočeny jako ploškový film.“ Více informací: www.ceskatelevize.cz/specialy/fimfarum/ Martin Krafl Tiskový mluvčí ČT
12. 11. 2007
1. 11. 2007
Česká televize začala od prvních listopadových dnů natáčet podle stejnojmenného románu Josefa Kopty Hlídač č. 47 celovečerní distribuční film. Režii svěřila Filipu Renčovi.
26. 10. 2007
Jiří Stránský, prozaik, básník, filmový a televizní scenárista, dramatik a překladatel z angličtiny, politický vězeň, jenž dlouhá léta nesměl publikovat, prezident Českého centra Mezinárodního PEN klubu, bude ve středu 31. října od 14.00 hod. odpovídat na dotazy diváků a návštěvníků webu ČT.
17. 10. 2007
15. 10. 2007
15. 10. 2007
9. 10. 2007
8. 10. 2007
4. 10. 2007
2. 10. 2007