Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Intimní portrét vraždící psychopatky. Oceňovaný film Já, Olga Hepnarová v televizní premiéře

29. 10. 2017

Masová vražda, pomsta společnosti a vyděděnost mladé dívky jsou hlavními tématy filmového zpracování příběhu poslední popravené ženy v Československu Olgy Hepnarové. Debutový snímek režisérského dua Petr Kazda a Tomáš Weinreb uvedený ve světové premiéře na prestižním festivalu Berlinale, odvysílá v televizní premiéře ČT2 v pátek 3. listopadu ve 21:45 hodin.

V červenci 1973 rozeslala do redakcí Mladého Světa a Svobodného slova dopis, který zakončila větou: „Toto je můj rozsudek: Já, Olga Hepnarová, oběť vaší bestiality, odsuzuji vás k trestu smrti přejetím!“ Krátce nato úmyslně najela vypůjčeným nákladním vozem do skupiny lidí čekající na tramvajové zastávce na Třídě Obránců míru (dnes ul. Milady Horákové). Osm z nich usmrtila a mnoho dalších bylo zraněno. U soudu se ani nepokoušela o obhajobu. Požadovala trest smrti. Ze svého činu vinila společnost, o které tvrdila, že jí už od dětství ubližovala, a které se tímto způsobem chtěla pomstít. Litovala pouze toho, že lidí nezabila víc, a že mezi nimi nebyli i její rodiče.

Životopisné psychologické drama vypráví o životě pravděpodobně nejznámější české masové vražedkyně Olgy Hepnarové, která byla, jako vůbec poslední žena v Československu, za svůj čin odsouzena k trestu smrti a následně popravena oběšením 12. března 1975.

Snímek Já, Olga Hepnarová získal v roce 2016 Českého lva za nejlepší herečku v hlavní roli pro Michalinu Olszańskou i Cenu české filmové kritiky za nejlepší režii. „Naším záměrem bylo natočit drama mladé ženy, příběh osamělého člověka, který stojí mimo společnost. A takovéto osobní, až intimní, zpracování se ukázalo být poměrně aktuálním,“ popisuje snímek režisér Tomáš Weinreb.

Příběh Olgy Hepnarové byl ve filmové podobě zpracován vůbec poprvé. Tvůrci kladli důraz převážně na motivy a psychologické pohnutky hlavní postavy. „Přestože je případ Olgy Hepnarové svázán s Československem, chtěli jsme natočit univerzální příběh, kterému porozumí všichni kdekoliv na světě,“ uzavírá druhý z režisérů snímku Petr Kazda.

hrají: Michalina Olszańská, Marika Šoposká, Martin Pechlát, Klára Melíšková, Ondřej Malý // režie: Tomáš Weinreb a Petr Kazda // dramaturgie: Zdeno Kubina // kamera: Adam Sikora

Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize

Přílohy:

Další zprávy:

 • Dokumentární filmy ČT v oficiálním festivalovém programu

  21. 10. 2016

  Které filmy České televize se představí na 20. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 25.– 30. 10. 2016?

 • ZÁKON HELENA, dokumentární gangsterka Petry Nesvačilové

  18. 10. 2016

  Herečka a dokumentaristka Petra Nesvačilová, elitní detektivka Helena Káhnová, zločinci z tzv. Berdychova gangu v dokumentární gangsterce o podsvětí a největší zločinecké organizaci 90. let. Tak by se dal charakterizovat film, který bude mít pražskou premiéru 3. listopadu letošního roku, poté ho najdou diváci v kinech po celé ČR a na VOD. Celovečerní debut Petry Nesvačilové je zároveň jejím absolventským filmem na Katedře dokumentární tvorby na FAMU.

 • Od Dallasu po Liberec. Pořady České televize sbírají ceny po celém světě

  7. 10. 2016

  Snímek České televize Poslední cyklista získal prestižní ocenění na jubilejním dvacátém Jewish Film Festivalu v Dallasu. Dvoudílný film režiséra Jiřího Svobody, který popisuje život adoptované dívky během druhé světové války, si veze Cenu diváků. V Německu zase hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež získala loňská štědrovečerní pohádka Karla Janáka Korunní princ. Pořady České televize bodovaly i na tuzemských festivalech Tourfilm a Sportfilm.

 • 272 minut studentských filmů už zítra na ČT2

  22. 7. 2016

  Dvacet sedm filmů z jedenácti škol a pestrá škála žánrů, to vše čeká ve čtyřech hodinách diváky České televize a současně i návštěvníky festivalu Letní filmová škola v Uherském Hradišti v sobotu 23. července.

 • Pražské promítání Vlka z Královských Vinohrad k nedožitým 80. narozeninám Jana Němce - 12. července 2016 - Nákladové nádraží Žižkov, Praha

  8. 7. 2016

  12. července 2016 by se dožil úctyhodných 80. let významný režisér Jan Němec. Patřil mezi nejvýraznější představitele československé nové vlny. Nikdy nepřestal objevovat možnosti filmové řeči, experimentovat a bouřit se proti konvencím. Vlk z Královských Vinohrad je jeho poslední film, inspirovaný reálnými životními zážitky volně vycházející z Němcovy povídkové sbírky Nepodávej ruku číšníkovi (2011), a pozoruje jeho životní osudy od šedesátých let 20. století do současnosti.

 • FILMOVÁ NADACE ocenila tři historická dramata

  4. 7. 2016

  Karlovy Vary 4. července 2016 – Ve scenáristické soutěži FILMOVÉ NADACE letos zvítězil Marek Epstein, který slavil úspěch i v minulém ročníku. Mezi tři nejlepší projekty z celkem 109 přihlášených rozdělila letos nadace 750 000 Kč. Všechny oceněné scénáře tematicky čerpají z české historie a žánrově jde o dramata. Slavnostní předání šeků od partnerů nadace, kterými jsou Česká televize, energetická skupina RWE a Barrandov Studio, se uskutečnilo na 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

 • Česká televize přiveze do Varů Modré stíny i Blue Effect

  28. 6. 2016

  Česká televize uvede v letošním roce do kin 31 nových koprodukčních snímků. Jedenáct z nich se divákům představí na nadcházejícím ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V jeho oficiálním programu se letos ale objeví i díla televizní.

 • Jan Hřebejk začal natáčet „nové Pelíšky“

  27. 6. 2016

  Aňa Geislerová, Klára Melíšková a Gabriela Míčová, to jsou herečky, které ztvární tři sestry v nové české filmové trilogii Zahradnictví. Ta časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky. Jedna ze sester je manželkou Jindřicha, postavy, kterou nezapomenutelným způsobem ztvárnil Jiří Kodet. V Zahradnictví bude Jindřicha hrát herec Martin Finger.

 • Vlk z Královských Vinohrad

  31. 5. 2016

  Film Jana Němce v hlavní soutěži karlovarského festivalu

 • Digitálně restaurovaný film Baron Prášil míří na velká plátna

  26. 5. 2016

  55 let uplynulo od doby, kdy se film Baron Prášil režiséra Karla Zemana poprvé promítal v českých kinech. Fantastický příběh o lásce nyní opět ožil díky projektu Čistíme svět fantazie, aby potěšil a inspiroval diváky po celém světě. Kmotrem digitálně restaurovaného snímku se stal legendární americký režisér Terry Gilliam, který již v dokumentu Filmový dobrodruh Karel Zeman prozradil, že Zemanův film byl prvotní inspirací vlastní verze slavného příběhu.

 [ 51 - 60 ]  [ 61 - 70 ]  [ 71 - 80 ]  [ 81 - 90 ]  [ 91 - 100 ]