4. 7. 2017
Jako jediný z českých filmů se do hlavní soutěže 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary probojoval koprodukční film České televize s Karlem Rodenem – Křižáček. V Domě ČT jej dnes v 15:00 představí delegace tvůrců v čele s režisérem Václavem Kadrnkou a herci Alešem Bilíkem a Janou Oľhovou.
Malý Jeník, jediný potomek rytíře Bořka (Karel Roden), se jednoho letního dne obléká do dětského brnění a utíká z domova v touze dosáhnout Svaté země. Samota, klopýtání přes kořeny a překonání strachu ze tmy se samy o sobě stávají vzrušujícím zážitkem. Směr cesty ale nezná, brzy se ztrácí a s ním i archetypálně dětský element vyprávění.
Zoufalý otec se vydává po stopách zmizelého synka. Jako by mu ale osud nepřál, všude přichází pozdě a zastihne vždy jen svědky tvrdící, že chlapce viděli. Bořka postupně přemáhá beznaděj, zmatené vědomí se drolí a okolní krajina se stává krajinou jeho mysli.
„Usilovali jsme o to, aby samotný motiv dětské křížové výpravy nebyl v prvním plánu vyprávění a spíše se s ním pracovalo jako s filmovým znakem. Jde o metaforu dětského ideálu. Nebo ještě lépe metaforu čistého ideálu. Je to motiv v pozadí, vsáknutý do filmu,“ říká režisér filmu Václav Kadrnka a dodává: „Pokud se v Křižáčkovi najdou nějaká spojení se současnými společenskými nebo politickými tématy, pak je to proto, že se podařilo dotknout se archetypálních a nadčasových témat. Křižáček je především kinematografickým dílem.“
V Křižáčkovi přichází šest let po úspěšném debutu Osmdesát dopisů Václav Kadrnka se stylisticky neméně vyhraněnou adaptací básně Jaroslava Vrchlického Svojanovský Křižáček. Na projektu režisér pracoval čtyři roky a netradičně pro něho vybral obrazový formát 4:3. Do role mladého rytíře obsadil herce Aleše Bilíka.
„Natáčení Křižáčka pro mě byla práce snů. Od prvního rozhovoru s Václavem, přičemž vše, co mi slíbil, se nakonec i vyplnilo, přes několikaměsíční přípravy, pro mě fyzicky vyčerpávající, ale navýsost zábavné tréninky jízdy na koni, až po samotné dvouměsíční natáčení v Itálii – co víc jsem si jako herec, tou dobou dva roky po studiu, mohl přát,“ komentuje natáčení Aleš Bilík a uzavírá: „Celý tým se na té pouti do dalekých krajů vydal na maximum. Vše, co se kolem Křižáčka odehrálo a odehrává, bylo a je velmi intenzivní. Věřím, že stejně jako i film samotný.“
Projekce:
5. 7. 20.00 hodin Velký sál
6. 7. 13.00 hodin Kino Pupp
8. 7. 11.30 hodin Kino Drahomíra
hrají: Karel Roden, Aleš Bilík, Matouš John, Jana Semerádová, Jiří Soukup, Michal Legíň, Šimon Vyskočil, Jana Ol'hová, Ivan Krúpa, Eliška Křenková // režie: Václav Kadrnka // scénář: Vojtěch Mašek, Jiří Soukup, Václav Kadrnka // kamera: Jan Baset Střítežský // hudba: Irena Havlová, Vojtěch Havel // producent: Sirius Films // koproducenti: Česká televize, Artileria, Tempesta, Innogy, Barrandov Studios, i/o post // snímek podpořili: Státní fond kinematografie ČR, Audiovizualny fond SR, New Cinema Network – Eurimages, Regione Puglia, Apulia Film Commision, FSC, Sardegna Film Commision, Comune di Cagliari, Cagliari Film Commision
Alžběta Plívová, tisková mluvčí České televize
9. 2. 2021
Krátce předtím, než se v Praze se rozdaly Ceny české filmové kritiky, na MIFF - Montrealském independent film festivalu získal Cenu za nejlepší režii Slávek Horák za film Havel.
18. 1. 2021
Česká filmová a televizní akademie oznámila nominace pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, z toho 21 celovečerních hraných filmů, 31 dokumentů a 7 animovaných snímků, 10 televizních děl, dále krátkých a studentských filmů.
6. 1. 2021
Nominace českých filmových kritiků a kritiček si v 10 kategoriích vysloužilo celkem 18 snímků z loňského roku, z toho 8 distribučních filmů natočených v koprodukci s ČT. Televizní tvorba České televize je mezi nominacemi zastoupena 2 tituly.
10. 11. 2020
Dva koprodukční filmy ČT byly nominovány na Evropské filmové ceny 2020
2. 11. 2020
Debutový snímek režiséra Jindřicha Andrše NOVÁ ŠICHTA byl v sobotu 31.10. vyhlášen nejlepším českým dokumentárním filmem roku na 24. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Film získal také cenu Silver Eye za nejlepší celovečerní film trhu East Silver, udělovanou Institutem dokumentárního filmu.
V neděli 1. 11. film získal dvě ceny na prestižním festivalu DOK Leipzig: Zlatou holubici neboli Cenu divácké poroty v nové soutěžní Zlaté sekci pro celovečerní film, a Cenu MDR pro mimořádný východoevropský dokument.
13. 10. 2020
Česká filmová a televizní akademie, udílející každoročně České lvy, vybrala kandidáta na Oscara za Českou republiku. O nejprestižnější filmovou cenu bude v mezinárodní konkurenci usilovat koprodukční film ČT Šarlatán.
19. 8. 2020
Šarlatán, Nabarvené ptáče a snímek Budiž světlo byly vybrány mezi adepty na letošní Evropské filmové ceny.
4. 8. 2020
Koprodukční film ČT Šarlatán natočený režisérkou Agnieszkou Holland byl vybrán do kolekce novinek z celého světa na americkém prestižním festivalu v Telluride.
10. 6. 2020
V rámci přehlídky TADY VARY ve vašem kině bude ve dnech 3.-11. července 2020 v 96 českých a moravských kin promítnuto 16 filmů. Jediným českým snímkem v této přehlídce je koprodukční dokument ČT – MEKY.
27. 5. 2020
Nový koprodukční film ČT režiséra Davida Ondříčka ZÁTOPEK věnovaný nejlepšímu československému atletovi všech dob, čtyřnásobnému olympijskému vítězi Emilu Zátopkovi se odkládá na příští léto.