Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Filmovým akademikům se líbily stejné hrané filmy jako filmovým kritikům

16. 1. 2020

Hodnocení filmových akademiků a recenzentů se většinou výrazně liší. Letos jsou u hraných a animovaných filmů ve vzácné shodě.

Zveřejnění nominací na České lvy každoročně provázejí živé diskuse. Většinou se vkus filmových akademiků v mnoha směrech liší od názorů recenzentů, kteří zveřejňují své nominace jen v několikadenním předstihu. Letos jsou v některých kategoriích ve vzácné shodě.

Koprodukční filmy ČT Vlastníci, StaříciNabarvené ptáče získaly nejvyšší počet nominací jak od kritiků, tak od recenzentů: Vlastníci – 12 nominací na Českého lva (5 šancí od filmové kritiky), Nabarvené ptáče – 11 nominací na Českého lva (4 nominace od recenzentů), Staříci – 10 nominací na Českého lva (5 novinářských nominací). To neznamená, že u zmíněné kategorie lvů nemůže dojít k překvapení, protože ve hře jsou i filmy s menším počtem nominací: Amnestie, Na střeše, Skleněný pokoj, Hodinářův učeň, Národní třída aj.

Na rozdíl od hraných filmů akademici a recenzenti zcela odlišně posuzují dokumenty. Filmoví akademici poslali do lvího finále filmové portréty významných Čechů: dokumenty Forman vs. Forman, Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“, Jiří Suchý – Lehce s životem se prátJiří Trnka: Nalezený přítel. U recenzentů z českotelevizních titulů nejvíc bodoval Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie od Karla Vachka.

Ke vzácné shodě došlo jak u recenzentů, tak u českých i amerických akademiků v nominacích u animované tvorby: u nás i v zámoří bodoval krátký studentský loutkový film Dcera režisérky Darii Kahcheevy z FAMU.

Další zprávy:

  • Sluneční stát má dva České lvy

    27. 2. 2006

    Na slavnostním udílení cen Český lev 2005 získal dvě tato ocenění film Sluneční stát, na němž se podílelo i Televizní studio Ostrava.

  • Ocenění Český lev pro koprodukční filmy ČT a jejich tvůrce

    27. 2. 2006

    V přímém přenosu České televize byly v sobotu 25. února v pražském Paláci Lucerna předány výroční filmové ceny Český lev 2005, udělované Českou filmovou a televizní akademií, kterými byly oceněny tyto koprodukční snímky ČT a jejich tvůrci v kategoriích:

  • Fimfárum 2 přichází do kin

    22. 2. 2006

    Po úspěšném animovaném filmu Fimfárum Jana Wericha přichází do kin Fimfárum 2 čtyři zbrusu nové pohádky "pro chytré děti a chytré dospělé" z oblíbené knihy Jana Wericha nový celovečerní animovaný film natočený v koprodukci České televize, hlavního producenta MAUR filmu a společností Universal Production Partners, Krátký film Praha, Samuelson Lighting Prague.

  • Experti přicházejí do kin

    9. 2. 2006

  • Koprodukční snímky ČT nominované na ceny Český lev 2005

    2. 2. 2006

    Česká televize odvysílala ve středu 1. února na ČT2 od 20.00 hod. přímý přenos nominačního večera výročních filmových cen Český lev 2005, udělovaných Českou filmovou a televizní akademií.

  • Ceny TRILOBIT BEROUN 2005 pro tvůrce pořadů ČT

    30. 1. 2006

    Cenami TRILOBIT BEROUN 2005, které uděluje Český filmový a televizní svaz FITES, Nadace ČLF a Město Beroun byly 28. ledna 2006 oceněni tito tvůrci pořadů České televize:

  • Film O dvě slabiky pozadu přichází do kin

    13. 1. 2006

  • Další ocenění koprodukčnímu filmu O dve slabiky pozadu

    20. 12. 2005

    Koprodukční film, na kterém se podílelo i brněnské studio České televize, O dve slabiky pozadu, získal v letošním roce už třetí festivalovou cenu.

  • Ocenění filmové tvorby České televize

    1. 12. 2005

    Film Snowboarďáci, který vznikl v koprodukci společnosti Whisconti a České Produkce a České televize, získal na varšavském mezinárodním filmovém festivalu Multimedia Audiovisual Film Festival for Teens and Kids hlavní cenu Golden Elephant.

  • Film Štěstí režiséra B. Slámy získal další festivalový vavřín

    24. 10. 2005

    Nový celovečerní koprodukční film České televize a společnosti Negativ s.r.o. scenáristy a režiséra Bohdana Slámy Štěstí získal další významné ocenění - hlavní cenu za nejlepší film na 34. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Montrealu.

 [ 551 - 560 ]  [ 561 - 570 ]  [ 571 - 580 ]  [ 581 - 584