Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Film O dvě slabiky pozadu přichází do kin

13. 1. 2006

Česká televize, Televizní studio Brno, Slovenská televize, Ateliéry Bonton Zlín a Trigon Production uvádějí do kin koprodukční celovečerní film O dvě slabiky pozadu. Slavnostní premiéra se uskuteční 19. ledna 2006 v pražském kině Lucerna a o den později ve Velkém kině ve Zlíně. Filmový příběh studentky Zuzany je mozaikou reálných a snových situací, do kterých se mladá hrdinka zamotává ve snaze stihnout ze života co nejvíce a v co nejkratším možném čase. Chce studovat. Chce zažít a vychutnat si velké lásky. Chce vydělat spoustu peněz, aby si mohla zařídit byt a nahradit si chybějící rodičovské zázemí. Chce poznat atmosféru vysněné Paříže . Chce zkrátka všechno - a hned. Ale nestíhá. Nestíhá školu, ztroskotávají její vztahy s přáteli a milenci. Dokonce ztrácí kontakt s otcem, neví nic o své matce a skutečná Paříž se jí rozplývá do prchavých snů. Jediným kontaktem v reálném zázemí jejího minulého, současného i budoucího života je staromódní a velmi excentrická babička Eržébet, která jí postupně odkrývá možná východiska z bludného kruhu, ve kterém Zuzana nesmyslně utíká za svým štěstím a přitom stojí na jednom místě jako veverka v otáčivé kleci. Scénář k filmu O dvě slabiky pozadu je absolventským scénářem Kataríny Šulajové, který si i sama režírovala. Ročníkovým vedoucím a zároveň jakýmsi kmotrem scénáře i filmu je spisovatel a scénárista Dušan Dušek. Supervizorem filmu je režisér Martin Šulík (Všetko čo mám rád, Záhrada, Krajinka, Orbis Pictus). Scénář filmu v sobě nese autobiografické prvky. Ne náhodou si hlavní roli studentky Zuzy zahrála režisérčina sestra Zuzana Šulajová, která hrála ve filmu Martina Šulíka Zahrada, za který byla nominována na Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon. Jednoho ze Zuzaniných milenců, za kterým jezdí do Paříže, ztvárnil pravý Francouz mladý charismatický herec PierrePhilippe Deleau. V roli Kornela, jejího českého přítele z Bratislavy, se představil Miki Křen, známý z kultovního filmu Samotáři. Nejbližší vztah má Zuza ke své babičce Eržébet (herečka Anna Ferenczy), jejíž způsob řeči a maďarská slověnština jsou zdrojem mnoha zábavných scén a nedorozumění. Babička je postavou, která o Zuzaně všechno ví (i to, co o sobě sama Zuzana zatím netuší). Komplikovanější je její vztah k otci (Ivan Romančík), se kterým se setkává v nečekaných, až bizardních situacích, a k matce, se kterou se nesetkává vůbec. Ve filmu O dvě slabiky pozadu si zahrál i jeden z nejvýznamnějších slovenských filmových režisérů Martin Hollý. Představil se v roli dabingového režiséra. Premiéry filmy, která byla na Slovensku 8. února 2005, se bohužel nedožil. Ještě během natáčení filmu podlehnul dlouhé chorobě. Film je posledním, ve kterém Martin Hollý účinkoval.

Další zprávy:

 • Úspěch filmu Doblba! na MFF v izraelském Ašdodu

  19. 4. 2006

  Koprodukční film České televize a společnosti Vachler Art Company Doblba! zaujal mezinárodní porotu filmového festivalu v izraelském Ašdodu takovým způsobem, že ho ocenila cenou za Nejoriginálnější film festivalu.

 • Ocenění pro koprodukční film ČT Skřítek

  11. 4. 2006

  Na právě skončeném Syracuse International Film and Video Festivalu, který probíhal ve dnech 6. až 9. dubna v New Yorku, získala hlavní cenu v kategorii "Evropský film" originální komedie režiséra, scénáristy a producenta Tomáše Vorla Skřítek.

 • Další ocenění pro koprodukční filmy ČT Štěstí a Šílení a jejich tvůrce

  10. 4. 2006

  Na 19. ročníku festivalu českých filmů Finále Plzeň 2006, který proběhl ve dnech 3. - 9. dubna 2006, byly oceněny tyto koprodukční snímky ČT a jejich tvůrci:

 • Další zahraniční ocenění koprodukčního filmu ČT Kousek nebe

  28. 3. 2006

  Film Kousek nebe získal hlavní cenu v kategorii Eastern European Film Competitionna 30. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Clevelandu, který proběhl ve dnech 16. 23. března 2006.

 • Česká televize a Febiofest 2006

  23. 3. 2006

  Česká televize je letos opět mediálním partnerem XIII. Mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa Febiofest 2006.

 • Blahopřání České televize panu Zdeňku Svěrákovi

  23. 3. 2006

  U příležitosti významného životního jubilea scenáristy, dramatika, textaře a herce, pana Zdeňka Svěráka uvede Česká televize v neděli 26. března na ČT1 od 20.00 hod. laskavou, hořko-sladkou komedii Kolja.

 • Další ocenění dokumentu Síla lidskosti-Nicholas Winton

  20. 3. 2006

  Příběh o odvaze a zarputilosti muže, který zachránil před jistou smrtí 669 českých dětí Síla lidskosti-Nicholas Winton, natočený v koprodukci České televize a společnosti W.I.P.s.r.o., získal 17. března v USA ocenění Christopher Award, udělované stejnojmennou neziskovou organizací za umělecké počiny s výrazným humanistickým poselstvím.

 • Sluneční stát má dva České lvy

  27. 2. 2006

  Na slavnostním udílení cen Český lev 2005 získal dvě tato ocenění film Sluneční stát, na němž se podílelo i Televizní studio Ostrava.

 • Ocenění Český lev pro koprodukční filmy ČT a jejich tvůrce

  27. 2. 2006

  V přímém přenosu České televize byly v sobotu 25. února v pražském Paláci Lucerna předány výroční filmové ceny Český lev 2005, udělované Českou filmovou a televizní akademií, kterými byly oceněny tyto koprodukční snímky ČT a jejich tvůrci v kategoriích:

 • Fimfárum 2 přichází do kin

  22. 2. 2006

  Po úspěšném animovaném filmu Fimfárum Jana Wericha přichází do kin Fimfárum 2 čtyři zbrusu nové pohádky "pro chytré děti a chytré dospělé" z oblíbené knihy Jana Wericha nový celovečerní animovaný film natočený v koprodukci České televize, hlavního producenta MAUR filmu a společností Universal Production Partners, Krátký film Praha, Samuelson Lighting Prague.

 [ 501 - 510 ]  [ 511 - 520 ]  [ 521 - 530 ]  [ 531 - 540 ]  [ 541 - 550 ]