18. 7. 2011
Cenu Fóra pro uchování audiovizuální paměti získal snímek režiséra Mateje Mináče Nickyho rodina na 28. ročníku Jeruzalémského filmového festivalu v Izraeli.
Celovečerní dokument o hrdinství Nicholase Wintona a jeho inspiraci pro mladé lidi z celého světa soutěžil v kategorii Židovská zkušenost. Promítání Nickyho rodiny se zúčastnilo také dvanáct zachráněných „Wintonových dětí“, včetně těch, které žijí v Izraeli. „Filmařům se podařilo inteligentně, přesně a jasně využít archivní materiály, které byly získány z mnoha nejrůznějších zdrojů. Archivy byly umělecky propojeny s historickými rekonstrukcemi tohoto nádherného a dojemného příběhu a vytvořily spolu lidský a monumentální film. Archivy, drama a autentická svědectví jsou kombinovány v neobvyklé koláži. Šikovné použití barvy v archivních záběrech vytváří rozdíly mezi nacistickým nepřítelem, který je malovaný v chladných modrých tónech v protikladu k obětím a jejich zachránce, jejichž odstíny se objevují v teplých hnědých tónech. Titulky ve filmu pomáhají divákovi orientovat se v událostech a v archivních materiálech,“ zdůvodnila své rozhodnutí mezinárodní porota.
Dokumentárním snímkem s hranými rekonstrukcemi Nickyho rodina pokračuje režisér Matej Mináč ve své wintonovské sérii. Přináší dosud nezveřejněná fakta a svědectví o záchranné akci, která nemá v novodobé historii obdoby. Odhaluje další peripetie osudů 669 českých a slovenských dětí, které Wintonovou zásluhou přežily druhou světovou válku. „Velmi si vážím této nádherné ceny z prestižního festivalu, která vysoce hodnotí profesionální filmařské kvality našeho dokumentu. Často jsem se o našem dokumentu dočetl, že jeho apelativnost, dojemnost, slzy přes smích či opačně jsou jaksi automaticky zakódované v samotném tématu příběhu Sira Wintona. Na Jeruzalémském filmovém festivalu vysoce vyzdvihli koncepční a mravenčí práci střihačů v čele s Patrikem Paššem, kteří dopomohli ke vzniku „lidského a monumentálního filmu“, jak uvádí porota ve svém zdůvodnění ceny. Strašně moc nás všechny cena těší,“ řekl režisér těsně po zveřejnění výsledků festivalu.
Nickyho rodina. Námět a scénář Matej Mináč, Patrik Pašš, režie Matej Mináč, kamera Dodo Šimončič, Antonín Daňhel, Martin Kubala, Peter Zubal, stih Patrik Pašš, hudba Janusz Stoklosa, zvuk Peter Németh, Igor Vrabec. Českou verzi filmu namluvili Jiří Bartoška, Libuše Šafránková, Josef Abrhám, Jiřina Bohdalová, Tomáš Töpfer, Jiří Lábus, Arnošt Goldflam, Eliška Balzerová, Simona Postlerová, Jiří Plachý. Produkce Matej Mináč, Patrik Pašš, koprodukce J&T, Slovenská televize, Česká televize, RWE Transgas. Výroba W.I.P. s.r.o., TRIGON PRODUCTION s.r.o.
www.ceskatelevize.cz/nickyhorodina
Tiskový útvar ČT
12. 2. 2007
7. 2. 2007
29. 1. 2007
17. 1. 2007
Dokumentární komedie Kniha rekordů Šutky režiséra Aleksandara Maniče, koprodukční snímek ČT a Judity Křížové, má v českých kinech premiéru 18. ledna.
15. 1. 2007
10. 1. 2007
12. 12. 2006
Filmy Sluneční stát M. Šulíka, v koprodukci České televize TS Ostrava a spol.
23. 11. 2006
23. 11. 2006
Premiéry celovečerních snímků ČT koprodukčních filmů Skřítek, Snowboarďáci, Milenci a vrazi a původního filmu Comeback uvede Česká televize od 26. listopadu vždy v neděli na ČT1 od 20.00 hod.
20. 11. 2006
Cenu ekumenické poroty získal film Indián a sestřička scenáristy Jana Stehlíka a režiséra Dana Wlodarczyka na 16. ročníku filmového festivalu v německém Cottbusu (14. 18. 11. 2006), zaměřeném na tvorbu mladých režisérů střední a východní Evropy.