Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Filip Renč točí v České televizi celovečerní snímek Hlídač č. 47

1. 11. 2007

Česká televize začala od prvních listopadových dnů natáčet podle stejnojmenného románu Josefa Kopty Hlídač č. 47 celovečerní distribuční film. Režii svěřila Filipu Renčovi.

„Remake žádného filmu jsem ještě netočil a domnívám se, že v naší kinematografii ještě žádný nevznikl. I když je scénář trochu odlišný od původního filmu, jedná se o klasický remake. Nejsem pravidelný čtenář psychologických románů, ale Koptův Hlídač č. 47 je považován za mistrovské dílo českého psychologického románu a je výjimečný. Chci ho natočit dynamicky, a přiblížit tak jeden z nejlepších českých románů dvacátých let mladým divákům. Pro ně točím všechny své filmy,“ říká režisér Filip Renč. Hlídač č. 47 je baladický příběh člověka, na jehož tragickém osudu se podílejí nejen prožité válečné zkušenosti, ale především lidé, kteří ho obklopují. Koptův román z roku 1926 byl kritikou označen za to nejlepší, co Josef Kopta napsal. Scénář k filmu Hlídač č. 47 je poslední scenáristická práce renomovaného scenáristy Eduarda Vernera, který zemřel v roce 2003. Eduard Verner ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, který, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Silný a působivě napsaný román zaujal české filmaře už v roce 1937. Režisér Josef Rovenský natočil podle scénáře Otakara Vávry úspěšný film, v němž se v hlavních rolích objevili Jaroslav Průcha, Marie Glázrová a Ladislav Boháč. Protože Josef Rovenský během natáčení onemocněl a zemřel, film dokončil Jan Sviták. Velký lidský příběh oslovil i zkušeného a talentovaného režiséra Filipa Renče, kterému se scénář Eduarda Vernera dostal do rukou již před několika lety. Vzhledem k závažnosti a síle námětu se Česká televize rozhodla realizovat původní scénář jako celovečerní distribuční film. Tento snímek Česká televize natáčí sama bez přispění koproducentů. Režijní scénář Filipa Renče (na úpravách spolupracoval se Zdeňkem Zelenkou) podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. Do titulní postavy hlídače Douši režisér obsadil Karla Rodena, jeho ženu bude hrát Lucia Siposová, hrobníka Ferdu Václav Jiráček, kostelníka Bártíka Vladimír Dlouhý, epizodní roli válečného invalidy dostane Jan Svěrák. S režisérem Filipem Renčem na filmu spolupracuje debutující kameraman Karel Fairaisl, výtvarník kostýmů Roman Šolc, architekt Zdeněk Flemming, střihač Jan Mattlach, produkci filmu vede Ilona Jirásková, dramaturgyní je Lidmila Hustolesová. Film vzniká v pražském Centru dramatické, divadelní a hudební tvorby. Film se bude točit u Vejprt ve vesnici Kovářská, dále v severočeských obcích Zubrnice a Úštěk a nedaleko Prahy. Natáčení je naplánováno na 35 natáčecích dnů. Termín premiéry se předpokládá na podzim roku 2008. Tiskový útvar ČT

Další zprávy:

  • Nominace Českých lvů za rok 2020

    18. 1. 2021

    Česká filmová a televizní akademie oznámila nominace pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, z toho 21 celovečerních hraných filmů, 31 dokumentů a 7 animovaných snímků, 10 televizních děl, dále krátkých a studentských filmů.

  • Filmové koprodukce ČT nominovány na Ceny filmové kritiky

    6. 1. 2021

    Nominace českých filmových kritiků a kritiček si v 10 kategoriích vysloužilo celkem 18 snímků z loňského roku, z toho 8 distribučních filmů natočených v koprodukci s ČT. Televizní tvorba České televize je mezi nominacemi zastoupena 2 tituly.

  • Nabarvené ptáče a Šarlatán nominovány na Evropské filmové ceny

    10. 11. 2020

    Dva koprodukční filmy ČT byly nominovány na Evropské filmové ceny 2020

  • Dokument Nová šichta sbírá ceny doma i v zahraničí

    2. 11. 2020

    Debutový snímek režiséra Jindřicha Andrše NOVÁ ŠICHTA byl v sobotu 31.10. vyhlášen nejlepším českým dokumentárním filmem roku na 24. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Film získal také cenu Silver Eye za nejlepší celovečerní film trhu East Silver, udělovanou Institutem dokumentárního filmu.
    V neděli 1. 11. film získal dvě ceny na prestižním festivalu DOK Leipzig: Zlatou holubici neboli Cenu divácké poroty v nové soutěžní Zlaté sekci pro celovečerní film, a Cenu MDR pro mimořádný východoevropský dokument.

  • O Oscara bude bojovat Šarlatán

    13. 10. 2020

    Česká filmová a televizní akademie, udílející každoročně České lvy, vybrala kandidáta na Oscara za Českou republiku. O nejprestižnější filmovou cenu bude v mezinárodní konkurenci usilovat koprodukční film ČT Šarlatán.

  • Tři koprodukční filmy ČT nominovány na Evropské filmové ceny

    19. 8. 2020

    Šarlatán, Nabarvené ptáče a snímek Budiž světlo byly vybrány mezi adepty na letošní Evropské filmové ceny.

  • Šarlatán vybrán do americké prestižní přehlídky

    4. 8. 2020

    Koprodukční film ČT Šarlatán natočený režisérkou Agnieszkou Holland byl vybrán do kolekce novinek z celého světa na americkém prestižním festivalu v Telluride.

  • Energický a podvratný dokument MEKY vybrán do přehlídky TADY VARY

    10. 6. 2020

    V rámci přehlídky TADY VARY ve vašem kině bude ve dnech 3.-11. července 2020 v 96 českých a moravských kin promítnuto 16 filmů. Jediným českým snímkem v této přehlídce je koprodukční dokument ČT – MEKY.

  • Premiéra filmu ZÁTOPEK se odkládá

    27. 5. 2020

    Nový koprodukční film ČT režiséra Davida Ondříčka ZÁTOPEK věnovaný nejlepšímu československému atletovi všech dob, čtyřnásobnému olympijskému vítězi Emilu Zátopkovi se odkládá na příští léto.

  • Lví žně České televize

    9. 3. 2020

    Vyhlašování Českých lvů za rok 2019 bylo mimořádně úspěšné pro koprodukční filmy České televize. Z 15 rozdílených Českých lvů jich 14 získaly koprodukce ČT (kromě kategorie dokumentárních filmů). Navíc si ČT odnesla i dvě ceny za televizní tvorbu.

 [ 51 - 60 ]  [ 61 - 70 ]  [ 71 - 80 ]  [ 81 - 90 ]  [ 91 - 100 ]