4. 7. 2017
Jako jediný z českých filmů se do hlavní soutěže 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary probojoval koprodukční film České televize s Karlem Rodenem – Křižáček. V Domě ČT jej dnes v 15:00 představí delegace tvůrců v čele s režisérem Václavem Kadrnkou a herci Alešem Bilíkem a Janou Oľhovou.
Malý Jeník, jediný potomek rytíře Bořka (Karel Roden), se jednoho letního dne obléká do dětského brnění a utíká z domova v touze dosáhnout Svaté země. Samota, klopýtání přes kořeny a překonání strachu ze tmy se samy o sobě stávají vzrušujícím zážitkem. Směr cesty ale nezná, brzy se ztrácí a s ním i archetypálně dětský element vyprávění.
Zoufalý otec se vydává po stopách zmizelého synka. Jako by mu ale osud nepřál, všude přichází pozdě a zastihne vždy jen svědky tvrdící, že chlapce viděli. Bořka postupně přemáhá beznaděj, zmatené vědomí se drolí a okolní krajina se stává krajinou jeho mysli.
„Usilovali jsme o to, aby samotný motiv dětské křížové výpravy nebyl v prvním plánu vyprávění a spíše se s ním pracovalo jako s filmovým znakem. Jde o metaforu dětského ideálu. Nebo ještě lépe metaforu čistého ideálu. Je to motiv v pozadí, vsáknutý do filmu,“ říká režisér filmu Václav Kadrnka a dodává: „Pokud se v Křižáčkovi najdou nějaká spojení se současnými společenskými nebo politickými tématy, pak je to proto, že se podařilo dotknout se archetypálních a nadčasových témat. Křižáček je především kinematografickým dílem.“
V Křižáčkovi přichází šest let po úspěšném debutu Osmdesát dopisů Václav Kadrnka se stylisticky neméně vyhraněnou adaptací básně Jaroslava Vrchlického Svojanovský Křižáček. Na projektu režisér pracoval čtyři roky a netradičně pro něho vybral obrazový formát 4:3. Do role mladého rytíře obsadil herce Aleše Bilíka.
„Natáčení Křižáčka pro mě byla práce snů. Od prvního rozhovoru s Václavem, přičemž vše, co mi slíbil, se nakonec i vyplnilo, přes několikaměsíční přípravy, pro mě fyzicky vyčerpávající, ale navýsost zábavné tréninky jízdy na koni, až po samotné dvouměsíční natáčení v Itálii – co víc jsem si jako herec, tou dobou dva roky po studiu, mohl přát,“ komentuje natáčení Aleš Bilík a uzavírá: „Celý tým se na té pouti do dalekých krajů vydal na maximum. Vše, co se kolem Křižáčka odehrálo a odehrává, bylo a je velmi intenzivní. Věřím, že stejně jako i film samotný.“
Projekce:
5. 7. 20.00 hodin Velký sál
6. 7. 13.00 hodin Kino Pupp
8. 7. 11.30 hodin Kino Drahomíra
hrají: Karel Roden, Aleš Bilík, Matouš John, Jana Semerádová, Jiří Soukup, Michal Legíň, Šimon Vyskočil, Jana Ol'hová, Ivan Krúpa, Eliška Křenková // režie: Václav Kadrnka // scénář: Vojtěch Mašek, Jiří Soukup, Václav Kadrnka // kamera: Jan Baset Střítežský // hudba: Irena Havlová, Vojtěch Havel // producent: Sirius Films // koproducenti: Česká televize, Artileria, Tempesta, Innogy, Barrandov Studios, i/o post // snímek podpořili: Státní fond kinematografie ČR, Audiovizualny fond SR, New Cinema Network – Eurimages, Regione Puglia, Apulia Film Commision, FSC, Sardegna Film Commision, Comune di Cagliari, Cagliari Film Commision
Alžběta Plívová, tisková mluvčí České televize
28. 6. 2022
Na letošním karlovarském festivalu má ČT v hlavní soutěži dvě koprodukce, jeden dokument v soutěži Proxima, tři snímky v sekci Zvláštní uvedení, po jednom titulu v Pragueshorts, v sekci První podání a Horizontech. Dokonce i film, který uvede letošní festival k poctě Boleslavu Polívkovi, vznikl v koprodukci ČT.
Detaily a termíny uvedení jsou přehledně uvedeny v brožuře ČT, kterou dostanou všichni akreditovaní hosté festivalu i hosté Domu ČT. Celkem se rozdá 4 500 kusů brožury, která vznikla ve Filmovém centru.
23. 5. 2022
Na letošním 19. ročníku Neiße Filmfestivalu, který se konal 19.- 21.května v německo-polsko-českém trojmezí, získaly koprodukční filmy ČT čtyři ceny. Jeden z filmů - snímek Kdyby radši hořelo - měl premiéru i na italském Riviera International Film Festivalu a poté zamířil do Cannes.
20. 5. 2022
Na Mezinárodním festivalu animovaného filmu Anifilm v Liberci byly uděleny dvě ceny filmové koprodukci ČT.
8. 3. 2022
Osm Českých lvů pro Zátopka, tři pro Okupaci, po jednom pro film Chyby, pro dokument Jednotka intenzivního života, pro hraný snímek Muž se zaječíma ušima a pro animovaný snímek Myši patří do nebe.
7. 2. 2022
Sdružení české filmové kritiky zveřejnilo výsledky 12. ročníku své ankety.
27. 1. 2022
Francouzská Filmová umělecká akademie (L’Académie des Arts et Techniques du Cinéma) vyhlásila nominace 47. ročníku filmových cen César. Dva ze tří filmů, nominovaných v kategorii celovečerních animovaných filmů, jsou tituly, na nichž se koprodukčně podílela Česká televize.
18. 1. 2022
„Kdyby radši hořelo“ je filmovou komedií debutujícího režiséra Adama Kolomana Rybanského o dobrovolných hasičích s Miroslavem Krobotem, Michalem Isteníkem nebo Annou Polívkovou. Sbor hasičů jedné vesnice v ní čelí úplně jiné výzvě, než přináší obvyklý oheň. Klidný a spokojený život ve vsi totiž zničí podezření na akci teroristů.
17. 1. 2022
81 z 87 možných nominací získaly filmy, které vznikly v produkci České televize, nebo v koprodukci s ČT. Z toho 69 nominací obdržely koprodukční filmy a 12 televizní projekty ČT.
4. 1. 2022
Mezi nominovanými jsou hrané, animované i dokumentární filmy vloni promítané v kinech, doplněné o televizní projekty a krátké filmy. Nejvíc nominací má koprodukční snímek ČT - Okupace.
13. 12. 2021
Koprodukční film ČT Moje slunce Mad režisérky Michaely Pavlátové je vedle tří disneyovek (Encanto, Luca a Raya a drak a filmu Flee) nominován na Zlaté glóby v kategorii animovaný film.