28. 6. 2010
Cenu mezinárodní filmové kritiky FIPRESCI a „Silver George“ za nejlepší ženský herecký výkon představitelky hlavní role Vilmy Cibulkové získal na MFF kategorie „A“ v Moskvě koprodukční film ČT Zemský ráj to napohled v režii Ireny Pavláskové.
Toto zcela výjimečné ocenění získal snímek, který v koprodukci s Cineart TV Prague a I/O Post vyrobila Česká televize, v konkurenci dalších 16 soutěžních filmů na 32. ročníku Mezinárodního filmového festivalu kategorie „A“ v Moskvě (17. – 26. 6. 2010). Prezidentem tohoto významného festivalu je proslulý režisér Nikita Michalkov. V příštích dnech převezme Křišťálový glóbus za celoživotní přínos světové kinematografii na 45. ročníku MFF Karlovy Vary, jehož je Česká televize hlavním mediálním partnerem.
Obě významná ocenění převzala na slavnostním závěrečném ceremoniálu Vilma Cibulková. Festivalu se zúčastnila i režisérka Irena Pavlásková, která tento první hraný český film zachycující vznik Charty 77 a osudy jejích signatářů, natočila podle námětu a scénáře Terezy Boučkové. Film vzbudil na festivalu již od začátku velkou pozornost novinářů i diváků. Důkazem toho byla více než 3hodinová tisková konference a zcela vyprodaná soutěžní projekce v sále pro 1 500 diváků. Předsedou soutěžní poroty byl světoznámý francouzský režisér, producent a scenárista Luc Besson.
V tuto chvíli soutěží Zemský ráj to napohled na polském festivalu Lubuskie Lato Filmowe. Na MFF v Karlových Varech ho budou moci diváci zhlédnout v sekci věnované českému filmu. V září bude promítán na Mezinárodním festivalu v německém Hamburku. Kromě těchto akcí je nabídnutý na celou řadu dalších zahraničních festivalů, jejichž vyjádření očekáváme.
Dospívání bývá složité, zvlášť když se píše rok 1968, venku se prohánějí cizí tanky, doma se střídají tatínkové mnoha různých poloh. A maminka, navzdory své vnitřní síle, na všechno nestačí. Jak bylo v takových podmínkách možné prožít a přežít už tak náročná 70. léta? Bylo tehdy možné radovat se ze života, smát se a milovat? I o tom je mrazivá komedie Zemský ráj to napohled z doby, kdy schopnost ironie a smysl pro humor byly nezbytnou součástí každého balíčku pro přežití, jenž dával sílu, vůli a chuť žít a neselhat hlavně sám před sebou. Hořce humorný obraz doby a lidí, majících odvahu riskovat svou existenci i svobodu v atmosféře tuhé normalizace. Autenticky vyprávěný příběh o obdivuhodné hrdinčině síle vzdorovat každodenním totalitním nesnázím i o mužích, kteří „statečně čelí politické zvůli, a přitom neumějí vyřešit své soukromé životy“.
Více informací: www.ceskatelevize.cz/zemskyrajtonapohled/
Ladislav Šticha
Tiskový mluvčí ČT
27. 12. 2010
Premiéra pohádky Peklo s princeznou se stala v dětské cílové skupině nejsledovanějším celovečerním pořadem roku 2010 a na Štědrý den ji vidělo 1 milion 805 tisíc diváků včetně dětí.
8. 12. 2010
Česká televize je největším koproducentem českých filmů. Od roku 1992 se podílela na přípravě více než 200 snímků. Nový projekt s názvem 20 filmových sezón v České televizi, připravovaný do programu ČT1 od ledna 2011, nabídne televizním divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci.
7. 12. 2010
Srdce si nedá poroučet. Najdou si naši hrdinové konečně životní partnery? Situační dokumentární film Eriky Hníkové, v níž se starosta středně velké vesnice snaží dát dohromady třicátníky, kteří „jsou na ocet“. Koprodukční dokumentární film Endorfilmu, s. r. o. a České televize přichází do kin 9. 12. 2010.
1. 12. 2010
Cenu v sekci DocTape v konkurenci dalších 18 dokumentů a cenu za nejlepší střih Jakuba Hejna získal snímek režisérky Heleny Třeštíkové na 13. mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v kanadském Montrealu (10. – 21. 11. 2010).
26. 11. 2010
Chcete si připomenout úspěšné koprodukční filmy Indiánské léto, Návrat idiota, Rok ďábla, René aj. ze společné dílny České televize a společnosti Negativ? Ve dnech 1. – 3. 12. vám to umožní filmová přehlídka Negativ 15 v pražském kině Oko.
15. 11. 2010
Na XVII. ročníku Festivalu filmů pro děti a mládež Listapadzik, který se ve dnech 4.-11. listopadu konal v běloruském Minsku, v kategorii dětských filmů získala pohádka režiséra Milana Cieslara Dešťová víla, druhou hlavní cenu festivalu - Zvláštní cenu poroty.
10. 11. 2010
Česká televize ve spolupráci se společností First Film uvádějí do kin snímek Piko, který se zabývá situací na české drogové scéně od začátku sedmdesátých do konce devadesátých let. Film je unikátní především tím, že mapuje životní příběh Pavla Gregora, tvůrce krystalicky čisté drogy zvané pervitin. Představuje osobní zpověď muže, který svými experimenty ničil život statisícům lidí, až se nakonec sám pod vlivem toxické psychózy ocitl na pokraji smrti. Dnes pomáhá jako terapeut v Bohnicích těm, kterým jeho droga zničila život.
19. 10. 2010
Nový film producenta a režiséra Ondřeje Trojana a scenáristy Petra Jarchovského Občanský průkaz, na němž se koprodukčně podílela i Česká televize, se vrací do éry normalizace. Zachycuje životní zrání čtyř mladých kamarádů, kteří se po formálním aktu – předání občanského průkazu – ocitají ve světě, v němž musí o uplatnění své individuality tvrdě bojovat.
18. 10. 2010
Snímek režisérky Olgy Špátové zvítězil v sekci dokumentárních snímků na 26. Varšavském filmovém festivalu (8. – 17. 10. 2010).
18. 10. 2010