Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Dvě zahraniční ocenění koprodukčního filmu ČT Venkovský učitel

1. 12. 2008

Cenu pro nejlepší herečku Zuzanu Bydžovskou a Cenu za nejlepší kameru Diviše Marka získal snímek režiséra Bohdana Slámy Venkovský učitel na 19. mezinárodním filmovém festivalu ve Stockholmu, který 29. 11. 2008 vyvrcholil předáváním cen. Představitelka hlavní role Zuzana Bydžovská převzala na slavnostním ceremoniálu cenu pro nejlepší herečku. Porota ji ocenila za neobyčejně důstojné a propracované ztvárnění postavy, která se musí rozhodovat mezi svým mateřským citem a touhou zbavit se své samoty. Cenu za nejlepší kameru udělila porota kameramanovi Diviši Markovi za jeho vizuální styl oslavující přírodu a její souznění s lidskými bytostmi. Porota vyzdvihla jistotu, s níž vytváří životem naplněné obrazy, které diváků umožňují získat intimní vztah s postavami filmu Oba se tak zařadili mezi významné laureáty těchto cen, loni získala cenu pro nejlepší herečku hlavní představitelka filmu 4 měsíce, 3 týdny, 2 dny (vítězný film z Cannes 2007) rumunská herečka Anamaria Marinca a nejlepší kameramanem byl zvolen dvojnásobný držitel Oscara Janusz Kaminski za film Skafandr a motýl. Film Venkovský učitel soutěžil letos ve Stockholmu v konkurenci 20 filmů. Venkovský učitel vznikl v koprodukci společnosti Negativ, České televize, Pallas Film (Německo) a Why Not Productions (Francie). Do českých kin byl uveden v březnu 2008 a zhlédlo ho již téměř 200 000 diváků. Mezinárodní premiéru měl film na letošním MFF v Benátkách. Režisér a scenárista Bohdan Sláma zachycuje ve snímku Venkovský učitel osudy tří hlavních hrdinů – Učitele, Marie a Chlapce – jejichž náhodné setkání rozpoutá velký příběh lásky, přátelství a odpuštění. Každá z postav si s sebou nese tajemství, každá touží po lidské blízkosti. Režiséra inspirovali k napsání scénáře samotní herci – Pavel Liška (Učitel) a Zuzana Bydžovská (Marie), s níž se Sláma pracovně setkal už před lety při natáčení svého absolventského filmu Akáty bílé. „Moc jsem toužil pracovat se Zuzanou Bydžovskou, roli Marie jsem napsal pro ni,“ řekl režisér. Venkovský učitel je v pořadí již čtvrtým filmem režiséra Bohdana Slámy, jehož je Česká televize koproducentem, předcházející je absolventský film Bohdana Slámy na FAMU Akáty bílé (1996), jeho filmový debut Divoké včely (2001) a Štěstí (2005). Více informací: www.ceskatelevize.cz/specialy/venkovskyucitel/ Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT

Další zprávy:

  • Česká televize o Vánocích bodovala pohádkami nejen u dětských diváků

    27. 12. 2010

    Premiéra pohádky Peklo s princeznou se stala v dětské cílové skupině nejsledovanějším celovečerním pořadem roku 2010 a na Štědrý den ji vidělo 1 milion 805 tisíc diváků včetně dětí.

  • 20 filmových sezón v České televizi

    8. 12. 2010

    Česká televize je největším koproducentem českých filmů. Od roku 1992 se podílela na přípravě více než 200 snímků. Nový projekt s názvem 20 filmových sezón v České televizi, připravovaný do programu ČT1 od ledna 2011, nabídne televizním divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci.

  • Nesvatbov, dokumentární tragikomedie z koprodukce ČT přichází do kin

    7. 12. 2010

    Srdce si nedá poroučet. Najdou si naši hrdinové konečně životní partnery? Situační dokumentární film Eriky Hníkové, v níž se starosta středně velké vesnice snaží dát dohromady třicátníky, kteří „jsou na ocet“. Koprodukční dokumentární film Endorfilmu, s. r. o. a České televize přichází do kin 9. 12. 2010.

  • Dvě ocenění z Montrealu pro koprodukční dokument ČT Katka H. Třeštíkové

    1. 12. 2010

    Cenu v sekci DocTape v konkurenci dalších 18 dokumentů a cenu za nejlepší střih Jakuba Hejna získal snímek režisérky Heleny Třeštíkové na 13. mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v kanadském Montrealu (10. – 21. 11. 2010).

  • Největší filmový koproducent ČT, společnost Negativ, slaví 15. výročí

    26. 11. 2010

    Chcete si připomenout úspěšné koprodukční filmy Indiánské léto, Návrat idiota, Rok ďábla, René aj. ze společné dílny České televize a společnosti Negativ? Ve dnech 1. – 3. 12. vám to umožní filmová přehlídka Negativ 15 v pražském kině Oko.

  • Cena v Minsku pro Dešťovou vílu, koprodukční pohádku České televize

    15. 11. 2010

    Na XVII. ročníku Festivalu filmů pro děti a mládež Listapadzik, který se ve dnech 4.-11. listopadu konal v běloruském Minsku, v kategorii dětských filmů získala pohádka režiséra Milana Cieslara Dešťová víla, druhou hlavní cenu festivalu - Zvláštní cenu poroty.

  • Piko – film o českém „vynálezci“ pervitinu v kinech od 11. listopadu

    10. 11. 2010

    Česká televize ve spolupráci se společností First Film uvádějí do kin snímek Piko, který se zabývá situací na české drogové scéně od začátku sedmdesátých do konce devadesátých let. Film je unikátní především tím, že mapuje životní příběh Pavla Gregora, tvůrce krystalicky čisté drogy zvané pervitin. Představuje osobní zpověď muže, který svými experimenty ničil život statisícům lidí, až se nakonec sám pod vlivem toxické psychózy ocitl na pokraji smrti. Dnes pomáhá jako terapeut v Bohnicích těm, kterým jeho droga zničila život.

  • Retrofilm Občanský průkaz natočený ve spolupráci s ČT - v kinech od 21. října

    19. 10. 2010

    Nový film producenta a režiséra Ondřeje Trojana a scenáristy Petra Jarchovského Občanský průkaz, na němž se koprodukčně podílela i Česká televize, se vrací do éry normalizace. Zachycuje životní zrání čtyř mladých kamarádů, kteří se po formálním aktu – předání občanského průkazu – ocitají ve světě, v němž musí o uplatnění své individuality tvrdě bojovat.

  • Zahraniční ocenění koprodukčního dokumentu ČT Oko nad Prahou

    18. 10. 2010

    Snímek režisérky Olgy Špátové zvítězil v sekci dokumentárních snímků na 26. Varšavském filmovém festivalu (8. – 17. 10. 2010).

  • Jak se vaří dějiny – ČT odvysílá mnoha cenami ověnčený film

    18. 10. 2010

 [ 351 - 360 ]  [ 361 - 370 ]  [ 371 - 380 ]  [ 381 - 390 ]  [ 391 - 400 ]