Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Česká televize ovládla České lvy

9. 3. 2009

Historický úspěch slavila v sobotu 7. března 2009 při slavnostním vyhlašování cen České filmové a televizní akademie Česká televize. Filmy, na kterých se televize veřejné služby podílela, získaly 13 z 14 udělovaných sošek. Film režiséra Filipa Renče Hlídač č. 47, který produkovala Česká televize zcela samostatně, si odnesl tři vítězné sošky stejně jako její koprodukční film v režii Václava Marhoula Tobruk. Česká televize v sobotu 7. března 2009 zcela opanovala slavnostní vyhlašování výročních cen České filmové a televizní akademie v sále pražské Lucerny. Velkým překvapením se stal úspěch filmu, který po dlouhé době opět natočila Česká televize zcela sama – Hlídač č. 47. Dramatický příběh podle románu Josefa Kopty získal tři sošky lvů, za nejlepší herce v hlavní a vedlejší roli, které převzali Karel Roden a Vladimír Dlouhý. Sošku z nižborských skláren si odnesl i střihač Jan Mattlach. „Mám obrovskou radost, že akademici ocenili film, který celý vyrobila Česká televize. Přiznám se, že tři sošky jsem rozhodně nečekal,“ řekl po slavnostním večeru ředitel výroby České televize Václav Myslík. Velký úspěch oslavil také režisér Václav Marhoul s válečným dramatem Tobruk. Tři sošky si odnesli kameraman Vladimír Smutný, nejlepší hudebníci Richard Horowitz a Sussan Deyhim a nejlepší zvukaři Pavel Rejholec a Jakub Čech. Dvě z nominací přetavil v úspěch také vynikající film Petra Zelenky Karamazovi. Ten získal patrně nejprestižnější ocenění za nejlepší film a režii. Dvakrát na pódium Lucerny přišli také zástupci filmu Venkovský učitel. Sošku obdrželi Bohdan Sláma za scénář a Zuzana Bydžovská za nejlepší herečku v hlavní roli. Obrovský úspěch filmů s podílem České televize překvapil i generálního ředitele České televize Jiřího Janečka. „Jsem velmi rád, že akademie potvrdila, že Česká televize se v podpoře filmu vydala správným směrem. Já bych chtěl za tohle drtivé vítězství poděkovat hlavně našim divákům. Uspěly totiž jejich filmy, které si ze svých televizních poplatků zaplatili,“ reagoval na vítězné tažení České televize letošním vyhlašováním Českých lvů Jiří Janeček. Český lev 2008: přehled vítězných filmů ČT Nejlepší film - Karamazovi Nejlepší režie - Petr Zelenka (Karamazovi) Nejlepší scénář - Bohdan Sláma (Venkovský učitel) Nejlepší kamera - Vladimír Smutný (Tobruk) Nejlepší hudba (původní filmová) - Richard Horowitz, Sussan Deyhim (Tobruk) Nejlepší střih - Jan Mattlach (Hlídač č. 47) Nejlepší zvuk - Pavel Rejholec, Jakub Čech (Tobruk) Nejlepší výtvarný počin - Juraj Jakubisko, Jarka Pecharová (Bathory) Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli - Zuzana Bydžovská (Venkovský učitel) Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli - Karel Roden (Hlídač č. 47) Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli - Lenka Termerová (Děti noci) Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli - Vladimír Dlouhý (Hlídač č. 47) Divácky nejúspěšnější film (nejnavštěvovanější český film za prvních 8 týdnů po premiéře) - Bathory Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT

Další zprávy:

  • 20 filmových sezón v České televizi

    8. 12. 2010

    Česká televize je největším koproducentem českých filmů. Od roku 1992 se podílela na přípravě více než 200 snímků. Nový projekt s názvem 20 filmových sezón v České televizi, připravovaný do programu ČT1 od ledna 2011, nabídne televizním divákům i filmovým fandům historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci.

  • Nesvatbov, dokumentární tragikomedie z koprodukce ČT přichází do kin

    7. 12. 2010

    Srdce si nedá poroučet. Najdou si naši hrdinové konečně životní partnery? Situační dokumentární film Eriky Hníkové, v níž se starosta středně velké vesnice snaží dát dohromady třicátníky, kteří „jsou na ocet“. Koprodukční dokumentární film Endorfilmu, s. r. o. a České televize přichází do kin 9. 12. 2010.

  • Dvě ocenění z Montrealu pro koprodukční dokument ČT Katka H. Třeštíkové

    1. 12. 2010

    Cenu v sekci DocTape v konkurenci dalších 18 dokumentů a cenu za nejlepší střih Jakuba Hejna získal snímek režisérky Heleny Třeštíkové na 13. mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v kanadském Montrealu (10. – 21. 11. 2010).

  • Největší filmový koproducent ČT, společnost Negativ, slaví 15. výročí

    26. 11. 2010

    Chcete si připomenout úspěšné koprodukční filmy Indiánské léto, Návrat idiota, Rok ďábla, René aj. ze společné dílny České televize a společnosti Negativ? Ve dnech 1. – 3. 12. vám to umožní filmová přehlídka Negativ 15 v pražském kině Oko.

  • Cena v Minsku pro Dešťovou vílu, koprodukční pohádku České televize

    15. 11. 2010

    Na XVII. ročníku Festivalu filmů pro děti a mládež Listapadzik, který se ve dnech 4.-11. listopadu konal v běloruském Minsku, v kategorii dětských filmů získala pohádka režiséra Milana Cieslara Dešťová víla, druhou hlavní cenu festivalu - Zvláštní cenu poroty.

  • Piko – film o českém „vynálezci“ pervitinu v kinech od 11. listopadu

    10. 11. 2010

    Česká televize ve spolupráci se společností First Film uvádějí do kin snímek Piko, který se zabývá situací na české drogové scéně od začátku sedmdesátých do konce devadesátých let. Film je unikátní především tím, že mapuje životní příběh Pavla Gregora, tvůrce krystalicky čisté drogy zvané pervitin. Představuje osobní zpověď muže, který svými experimenty ničil život statisícům lidí, až se nakonec sám pod vlivem toxické psychózy ocitl na pokraji smrti. Dnes pomáhá jako terapeut v Bohnicích těm, kterým jeho droga zničila život.

  • Retrofilm Občanský průkaz natočený ve spolupráci s ČT - v kinech od 21. října

    19. 10. 2010

    Nový film producenta a režiséra Ondřeje Trojana a scenáristy Petra Jarchovského Občanský průkaz, na němž se koprodukčně podílela i Česká televize, se vrací do éry normalizace. Zachycuje životní zrání čtyř mladých kamarádů, kteří se po formálním aktu – předání občanského průkazu – ocitají ve světě, v němž musí o uplatnění své individuality tvrdě bojovat.

  • Zahraniční ocenění koprodukčního dokumentu ČT Oko nad Prahou

    18. 10. 2010

    Snímek režisérky Olgy Špátové zvítězil v sekci dokumentárních snímků na 26. Varšavském filmovém festivalu (8. – 17. 10. 2010).

  • Jak se vaří dějiny – ČT odvysílá mnoha cenami ověnčený film

    18. 10. 2010

  • Devět ocenění filmové a televizní tvorby ČT na FOH 2010

    15. 10. 2010

    Koprodukční filmy ČT Kuky se vrací, Nedodržený slib, původní detektivní příběh Hřích profesora Sodomky z cyklu Ach, ty vraždy! a původní pohádky Láska rohatá, Dům U Zlatého úsvitu, Kouzelná tetička Valentýna byly oceněny na 42. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana v Ostrově (12. – 15. 10. 2010).

 [ 351 - 360 ]  [ 361 - 370 ]  [ 371 - 380 ]  [ 381 - 390 ]  [ 391 - 400 ]