21. 5. 2014
Blíží se ostravská premiéra nového filmu, jehož koproducentem je ČT.
Do kin přichází nový film režiséra a scenáristy Petra Václava Cesta ven. Jde o příběh mladé romské ženy, která bojuje o obyčejně šťastný život. Naráží však na předsudky většinové společnosti a na mnohé další překážky, které jí zabraňují obstát v dnešním světě, v němž díky globalizaci a finanční krizi zmizela zejména pro Romy jak vyhlídka na práci, tak na důstojné bydlení. Premiéra v Ostravě se koná 29. května 2014 v 19:00 hodin v Multikině Cinestar, v sále č. 7.
Hrdinka filmu bojuje s materiálními problémy, s pocitem opovržení, ale také s vlastní determinací. Kde hledat pomoc? Úřady nastavily ve jménu úspor pravidla vylučování ze systému sociálních podpor. Romská soudržnost také naší hrdince nepomůže, jelikož přestala existovat: všichni tonou v dluzích, vydáni na pospas lichvářům a exekutorům. Každý hledá cestu, jak přežije on sám.
Myšlenka na tento film se poprvé objevila počátkem ledna 2012 a samotné natáčení probíhalo v únoru a březnu 2013. Petr Václav našel předobraz příběhu Žanety a Davida na návštěvě u svých přátel. A pak jej doplňoval o životní reálie dalších lidí, se kterými se potkával. Cesta ven se natáčela výhradně v reálném prostředí převážně na Ostravsku při velmi nízkých teplotách a na velmi obtížných lokacích. Režisér obsazoval drobné role ještě při natáčení přímo v lokacích, kde se natáčelo: v romských ghettech ale také v továrnách a na úřadech. Od samého počátku projektu tvůrci počítali s tím, že do hlavních rolí budou obsazeni neherci, protože autenticita příběhu byla jedním z hlavních cílů tohoto filmu, jehož vypovídací hodnota je nezpochybnitelná.
„Česká televize vnímá Cestu ven jako příkladný snímek, který otevřeně hovoří o našich postojích a ukazuje nezkreslených způsobem romské etniku v celé škále jejích projevů, specifického životního stylu, kultury a chování. Zároveň nabízí silný příběh, který má rovněž zobecnitelnou platnost a vypovídá i o tom, jak složitá celá romská otázka ve společnosti je a proč bychom měli lépe nejprve poznat situaci z druhé strany, než se rozhodneme hodit pomyslným kamenem a dělat předčasné závěry. Koprodukční partnerství u Cesty ven nebylo naplněno jen finančním vstupem České televize do projektu, ale velká část filmového štábu byla tvořena zaměstnanci Televizního studia Ostrava, protože právě Ostravsko byla hlavní lokace, kde se film v těžkých podmínkách loni v zimě natáčel,“ řekla kreativní producentka Kateřina Ondřejková.
Vedle režiséra a scenáristy Petra Václava se na filmu podíleli kameraman Štěpán Kučera, výtvarník Jan Pfeiffer a střihač Florent Mangeot. V hlavních rolích účinkují: Klaudia Dudová, David Ištok, Mária Zajacová-Ferencová a Natálie Hlaváčová.
Cesta ven je producentským debutem společnosti moloko film. Byl podpořen Státním fondem pro podporu a rozvoj České kinematografie a Centre National du Cinéma – Aide aux cinémas du Monde. Koproducenty jsou francouzská společnost Cinema Defacto a Česká televize, konkrétně Tvůrčí producentská skupina Kateřiny Ondřejkové.
J. Pilařová, TS Ostrava
14. 2. 2011
Zdeněk Svěrák v příběhu muže, který myslel, že nemůže být hůř, a prožíval přitom nejhezčí léta svého života. Slavný český oscarový film, který získal šest Českých lvů a řadu dalších ocenění. Filmový večer zahájí 15. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1996.
9. 2. 2011
V kinech od čtvrtka 10. února 2011. První český loutkový animovaný film promítaný ve 3D. Výpravná filmová podívaná, kombinující tradiční loutkovou animaci s počítačovou animací. Poslední část adaptací pohádek Jana Wericha.
7. 2. 2011
Martin Dejdar v hlavní roli filmu o lásce, tanci a neumírání (1994). Snímek režiséra J. Jireše a scenáristy J. Hubače v projektu 20 filmových sezón v České televizi. Filmový večer zahájí 8. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1995.
7. 2. 2011
Ve všech kategoriích získal celkem 13 nominací koprodukční film ČT Pouta následovaný dalším filmem s podílem televize veřejné služby Občanským průkazem, který má nominací 11. Další nominace mají filmy Kuky se vrací (7), Největší z Čechů (6) Mamas & Papas (5). V průběhu nominačního večera se Česká televize se svými tvůrci mohla radovat z prvních ocenění. Film Kuky se vrací získal cenu za nejlepší filmový plakát, Ceny filmových kritiků a teoretiků za nejlepší hraný film si odnesl Radim Špaček za film Pouta a Vít Klusák s Filipem Remundou za snímek Český mír.
4. 2. 2011
V sobotu 5. února na Dvojce od 20.00 odvysílá Česká televize přímý přenos letošního slavnostního vyhlašování nominací na výroční filmové ceny Český lev 2010, udělované Českou filmovou a televizní akademií.
2. 2. 2011
Film režiséra Jiřího Svobody z roku 2005 přichází se stále aktuálním sdělením.
31. 1. 2011
Dokument Olgy Sommerové Trilobit 2010 uvede v premiéře ČT2 v sobotu 12. 2. od 18:15 hod. Zachycuje slavnostní vyhlášení cen TRILOBIT BEROUN 2010. Za původní díla filmové a televizní tvorby je (29. 1. 2011) FITES udělil také tvůrcům původních a koprodukčních pořadů České televize: Radimu Špačkovi, Lucii Seifertové a Pavlu Koutskému, Tomáši Škrdlantovi, Aleši Kisilovi, Martinu Duškovi a Ondřeji Provazníkovi, Andree Culkové, Alexandře Berkové in memoriam a Lence Wimmerové. Odborná porota vybírala z více než sta snímků. Cenu Vladislava Vančury převzal režisér František Filip.
31. 1. 2011
J. Abrhám, P. Kříž, V. Preiss a P. Zedníček ve filmové komedii o nevinných podvodnících, podvodných láskách a láskyplných nadějích podle povídek Bohumila Hrabala (1994). Režie Dušan Klein. Filmový večer zahájí 1. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1994.
24. 1. 2011
Příběh z malé jihomoravské vesnice Mouřínov, jejíž obyvatelé dělají vše pro to, aby se stala „průjezdní“, míří na obrazovky České televize. Film, který byl do kin uvedený v srpnu 2009, má televizní premiéru 30. ledna 2010 od 20 hodin na ČT1. Snímek vznikl v Televizním studiu Brno České televize, režie Robert Sedáček.
24. 1. 2011
S novým kamarádem vtrhne do života dejvické party rokenrol. Muzikálová komedie Šakalí léta režiséra J. Hřebejka v hlavní roli s M. Dejdarem v úterý 25. 1. v projektu 20 filmových sezón v České televizi. Filmový večer zahájí ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1993.