3. 2. 2010
„Vztek tě nezadusí, prázdnota tě nespoutá, posedlost tě osvobodí k útěku nikam.“ Pouta – to je thriller o temnotě a lásce, zničení a osvobození, vězení a útěku. Příběh s nepředvídatelně jednajícím hrdinou, prostoupený pocitem ohrožení, strhující a napínavý. Scénář Ondřej Štindl. Režie Radim Špaček. „Film Pouta by se asi dal velmi stručně popsat jako film o lásce a zradě. Takových filmů je ale strašně moc, takže pokud by se to mělo trošku víc rozvinout, je to o policajtovi, kterýmu hrábne. A nota bene se odehrává v roce 1982 v Československu. Už z těchto drobných střípků se dá poskládat jakýsi obraz toho, že jsme se snažili natočit film tak, aby byl napínavý, aby ne úplně jednoznačně hodnotil tu dobu, přece jenom aby jakési to vnitřní pnutí hlavního hrdiny tam bylo hodně viditelné,“ prozrazuje režisér Radim Špaček ve video bonusu, který spolu s dalšími informace naleznete na www.ceskatelevize.cz/pouta Československo, rok 1982. Tomáše (Martin Finger) zmáhá únava. V odporu proti režimu již nenachází nějaký praktický význam, nevidí možnost „vítězství” a s ním související osobní perspektivu. Dobové poměry navíc žádný nový začátek neumožňují – kromě emigrace. Únik hledá v mimomanželském vztahu s Klárou (Kristína Farkašová). Antonín (Ondřej Malý), příslušník tajné policie, se od svého informátora a Tomášova přítele Pavla (Luboš Veselý) o nevěře dozvídá. Kláru sleduje. Jeho zájem o ni je však víc než profesionální. Vidí v ní člověka, který by ho mohl zachránit. Antonínova sebedestrukce, Pavlova zbabělost a Tomášova pasivita tak vytvoří soukolí zrady, manipulace a pokřiveného vzdoru, který všechny protagonisty nakonec rozdrtí. „Chtěli jsme vyprávět příběh, který má univerzálnější téma než výpověď o době, v níž se odehrává. Postavy nemají žádné reálné předobrazy. Jejich příběh určitě není příběhem politickým. Politika jen vyhrocuje dilemata, která musí hrdinové řešit, dilemata, která zdaleka nejsou svázána s dobou a místem děje,“ vysvětluje scenárista Ondřej Štindl. Snímek vznikl v koprodukci Bionaut Films, Česká televize – Televizní studio Ostrava, UPP, Film Studio Gatteo, SoundSquare. Kamera Jaromír Kačer. Architekt Pavol Andraško. Výtvarnice kostýmů Andrea Králová. Umělecká maskérka Jana Dopitová. Hudba Tomáš Vtípil. Střih Anna Johnson Ryndová. Zvuk Marek Hart, Jakub Čech. Vedoucí výroby Pavel Čechák, Jana Garajová. Více informací: www.pouta-film.cz, www.ceskatelevize.cz/filmy Film o filmu Pouta (režie Vratislav Šlajer) vysílá program ČT2. Více informací: www.ceskatelevize.cz/program Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT
3. 3. 2011
V sobotu 5. března na Jedničce od 20:00 odvysílá Česká televize přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen Český lev 2010, udělovaných Českou filmovou a televizní akademií. Slavnostní večer z pražského Paláce Lucerna moderuje Jan Budař. Režie Adam Rezek a Petr Vachler.
www.ceskatelevize.cz/program
2. 3. 2011
Více než rok po premiéře se film Pouta opět vrací do českých kin. Od 3. března 2011 bude k vidění ve více než 40 kinech po celé zemi.
1. 3. 2011
Projekcemi pro děti a mládež a Dnem České televize ve čtvrtek 3. března 2011 přispívá brněnské studio ČT do letošní programové skladby filmového festivalu Cinema Mundi, který se koná v Brně od 2. do 9. března 2011.
28. 2. 2011
Strhující příběh o muži, který se stane proti své vůli najatým vrahem. Scénář filmu oceněného deseti Českými lvy (1998) napsal Jiří Křižan, režie Vladimír Michálek. Hrají: O. Lubaszenko, B. Linda, J. Bartoška, A. Siteková, V. Chramostová a další. Filmový večer zahájí 1. března ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1998.
24. 2. 2011
Vladimír Menšík (1929–1988), legendární komik, vynikající herec velkých dramatických rolí, mistr televizní zábavy, nepřekonatelný vypravěč. Salvy smíchu i slzy dojetí s plným nasazením rozdával mnoha generacím vděčných diváků. Česká televize připravila na předjarní nedělní odpoledne od 27. února na ČT1 čtyři filmové komedie z šedesátých let. Vladimír Menšík v nich září nejen jako vynikající komik, ale i jako citlivý představitel psychologicky složitějších postav.
21. 2. 2011
Tagesspiegel Readers’ Prize, nestatutární cenu získal dokument režisérky Eriky Hníkové Nesvatbov v rámci MFF Berlinale (10. – 20. 2. 2011).
21. 2. 2011
100. narozeninám nestora českého filmu a legendárního režiséra se Česká televize věnuje průběžně po celý únor.
21. 2. 2011
Libuše Šafránková a Ondřej Vetchý ve filmové komedii podle známého románu Michala Viewegha (1997). Režie Petr Nikolaev. Filmový večer zahájí 22. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1997.
18. 2. 2011
Českému filmovému dokumentu se daří: diváků v kinech v roce 2010 výrazně přibylo, premiér neubývá – Česká televize na tom má výrazný podíl.
15. 2. 2011
Režisér Vít Klusák, známý jako spoluautor snímků Český sen a Český mír, nazval svůj časosběrný dokument Vše pro dobro světa a Nošovic groteskou „o poli, na kterém rostou auta“. Koprodukční dokument České televize má v kinech premiéru ve čtvrtek 17. února 2011.