3. 12. 2008
O tom, že život není pohádka, o dětském světě plném fantazie, o bezprostředním pohledu dětí na trable dospělých a také trochu o Červené Karkulce vypráví nový vizuálně originální film režisérky Marii Procházkové Kdopak by se vlka bál. Snímek Kdopak by se vlka bál natočený v koprodukci Bionaut Films a České televize – Centra tvorby pro děti a mládež (CTDM) vypráví: „O lásce, o vztazích, o rodině... O tom, že v životě potřebujeme někomu důvěřovat, dát se mu všanc a pak jen čekáme, jak s tou důvěrou naloží... O tom, že v každém věku máme své velké starosti, že záhady jsou všude kolem nás a potřebujeme spřízněnou duši na jejich řešení. O tom, že zdání často klame a málokterý vztah je takový, jak vypadá... A že když ty „své“ lidi najdeme, měli bychom se moc snažit, abychom o ně nepřišli,“ říká režisérka Maria Procházková. Maria Procházková (absolventka katedry animované tvorby FAMU, úzce spolupracuje s CTDM ČT, pro níž vytvořila např. 33 animovaných videoklipů s použitím dětských výtvarných prací, spoluautorka a režisérka nového animovaného cyklu Evropské pexeso) ve vizuálním zpracování filmu Kdopak by se vlka bál nezapřela svůj „výtvarný původ“, když do tohoto hraného snímku zapracovala kresby a animace, které už tak zajímavému příběhu dodávají i atraktivní tvář. „Příběh pětileté Terezky je úzce provázán s její oblíbenou pohádkou O Červené Karkulce, což je vlastně horor. Zajímavá je právě dětská fascinace strachem, opětovné vyžadování a opakování strašidelné pohádky, přestože se holčičce promítá do snů. Každý večer si Terezka přeje pohádku na dobrou noc, pokaždé tu samou. Pohádka by měla být „červenou nitkou“ proplétající se celým příběhem a tvořit k němu jistou paralelu, protože stejně jako on začíná romanticky, pokračuje dramaticky a přes horor vede až k happy endu,“ říká mj. režisérka v rozhovoru na webovém speciálu filmu. S autorkou námětu a scénáře a režisérkou Mariou Procházkovou na filmu spolupracovali Kateřina Krejčí (šéfdramatugyně CTDM ČT), Magdalena Sedláková (šéfproducentka CTDM ČT), Vratislav Šlajer (producent) kamera Martin Štěpánek (kamera) Jan Novotný (architekt) Jan P. Muchow (hudba) Marek Opatrný (střih) Marek Hart (zvuk), Kateřina Coufalíková (výtvarnice kostýmů) Lucie Lišková (masky). Hlavní hrdinku příběhu Terezku hraje Dorotka Dědková, maminku Jitka Čvančarová, tatínka Pavel Řezníček, Patrika Martin Hofmann, babičku Jana Krausová, Šimona Matouš Kratina, Gábinku Marie Boková, kolegu Marek Taclík a učitelku Eva Leimbergerová. Rozhovor s režisérkou, z něhož citujeme, spolu s fotogalerií snímků z natáčení, informacemi o filmu, tvůrcích a hercích naleznete na webovém speciálu: www.kdopakbysevlkabal.cz Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT
3. 3. 2011
V sobotu 5. března na Jedničce od 20:00 odvysílá Česká televize přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen Český lev 2010, udělovaných Českou filmovou a televizní akademií. Slavnostní večer z pražského Paláce Lucerna moderuje Jan Budař. Režie Adam Rezek a Petr Vachler.
www.ceskatelevize.cz/program
2. 3. 2011
Více než rok po premiéře se film Pouta opět vrací do českých kin. Od 3. března 2011 bude k vidění ve více než 40 kinech po celé zemi.
1. 3. 2011
Projekcemi pro děti a mládež a Dnem České televize ve čtvrtek 3. března 2011 přispívá brněnské studio ČT do letošní programové skladby filmového festivalu Cinema Mundi, který se koná v Brně od 2. do 9. března 2011.
28. 2. 2011
Strhující příběh o muži, který se stane proti své vůli najatým vrahem. Scénář filmu oceněného deseti Českými lvy (1998) napsal Jiří Křižan, režie Vladimír Michálek. Hrají: O. Lubaszenko, B. Linda, J. Bartoška, A. Siteková, V. Chramostová a další. Filmový večer zahájí 1. března ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1998.
24. 2. 2011
Vladimír Menšík (1929–1988), legendární komik, vynikající herec velkých dramatických rolí, mistr televizní zábavy, nepřekonatelný vypravěč. Salvy smíchu i slzy dojetí s plným nasazením rozdával mnoha generacím vděčných diváků. Česká televize připravila na předjarní nedělní odpoledne od 27. února na ČT1 čtyři filmové komedie z šedesátých let. Vladimír Menšík v nich září nejen jako vynikající komik, ale i jako citlivý představitel psychologicky složitějších postav.
21. 2. 2011
Tagesspiegel Readers’ Prize, nestatutární cenu získal dokument režisérky Eriky Hníkové Nesvatbov v rámci MFF Berlinale (10. – 20. 2. 2011).
21. 2. 2011
100. narozeninám nestora českého filmu a legendárního režiséra se Česká televize věnuje průběžně po celý únor.
21. 2. 2011
Libuše Šafránková a Ondřej Vetchý ve filmové komedii podle známého románu Michala Viewegha (1997). Režie Petr Nikolaev. Filmový večer zahájí 22. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1997.
18. 2. 2011
Českému filmovému dokumentu se daří: diváků v kinech v roce 2010 výrazně přibylo, premiér neubývá – Česká televize na tom má výrazný podíl.
15. 2. 2011
Režisér Vít Klusák, známý jako spoluautor snímků Český sen a Český mír, nazval svůj časosběrný dokument Vše pro dobro světa a Nošovic groteskou „o poli, na kterém rostou auta“. Koprodukční dokument České televize má v kinech premiéru ve čtvrtek 17. února 2011.