6. 4. 2016
Praha, 6. dubna 2016 – Celkem 109 filmových scénářů od 120 žadatelů se letos uchází o podporu FILMOVÉ NADACE v kategorii literární příprava celovečerních filmů – dosud nerealizovaný scénář. Mezi přijatými pracemi jsou v největší míře zastoupena dramata (51), následovaná komediemi (25) a pohádkami společně s rodinnými filmy (23). Scenáristé, jejichž díla v soutěži uspějí, si mezi sebou rozdělí částku 800 tisíc korun.
„Těší nás, že snímky natočené podle scénářů oceněných nadací se dokážou prosadit v silné konkurenci ostatních filmů. To jednoznačně dokládá loňské drama Kobry a užovky režiséra Jana Prušinovského, které bodovalo na karlovarském filmovém festivalu, na Trilobitu Beroun nebo na Cenách české filmové kritiky,“ zdůraznil Petr Tichý, předseda správní rady FILMOVÉ NADACE a generální ředitel Barrandov Studia, a dodal: „Je skvělou vizitkou, že při vyhlašování 23. výročních cen Český lev uspěly Kobry a užovky hned šestkrát a zvítězily i v kategorii nejlepší film.“
Přihlášené práce bude nyní čtyři měsíce anonymně studovat a hodnotit pětičlenný výbor nadace ve složení Ivo Mathé, Tomáš Baldýnský, Lubomír Dohnal, Jaroslav Sedláček a Ivo Trajkov. Výsledky soutěže budou vyhlášeny počátkem července v době konání 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.
„Nové podmínky soutěže, které platí od roku 2013, přilákaly stejně jako loni či předloni více zkušených autorů-profesionálů. Scenáristé, dramaturgové, režiséři či spisovatelé letos tvořili 64 procent z celkového počtu zúčastněných,“ uvedl Martin Chalupský, člen správní rady FILMOVÉ NADACE a ředitel komunikace RWE Česká republika.
Podle nadací oceněných scénářů bylo dosud natočeno sedm celovečerních filmů, které uspěly na české i mezinárodní scéně. Nejnovější z nich – Nikdy nejsme sami režiséra Petra Václava – se již představil na letošním filmovém festivalu Berlinale, kde obdržel diváckou cenu čtenářů deníku Tagesspiegel. Tuzemská premiéra se uskuteční 7. dubna.
V loňském roce měli diváci možnost zhlédnout v kinech dva snímky natočené podle scénářů ohodnocených nadací. Kromě filmu Kobry a užovky se představil ještě snímek Domácí péče v režii Slávka Horáka. „Film Kobry a užovky ovládl České lvy, snímek Domácí péče se představil na festivalech doslova po celém světě a jeho režisér Slávek Horák se dokonce dostal do prestižního výběru časopisu Variety ,10 Directors to Watch‘. I z tohoto hlediska bych řekl, že to byl zatím nejúspěšnější rok ve fungování nadace,“ připomněl Petr Dvořák, generální ředitel České televize.
28. 6. 2011
Ojedinělý snímek Heleny Třeštíkové Katka je nejsledovanějším dokumentem českých kin a získal mnoho domácích a zahraničních ocenění. Přináší šokující i dojemnou výpověď o třinácti letech narkomanky Katky, jejích vzestupech, zápasech s drogou, se životem, se sebou. Sleduje boj mladé ženy o znovuzískání sebeúcty a uplatnění v každodenním životě. Televizní premiéra koprodukčního filmu ČT uvede Dvojka ve čtvrtek 30. června od 20:05 hodin.
20. 6. 2011
Zlatý prim (hlavní cena festivalu), Mladý prim (hlavní cena sekce Studentský smích), Cena FITES za nejlepší scénář, Cena za nejlepší ženský herecký výkon a Cena za nejlepší režii pro původní televizní povídkový film Setkání s hvězdou: Vilma Cibulková, Zlatý prim pro koprodukční film ČT Fimfárum do třetice všeho dobrého, Mladý prim a Cena Zdeňka Podskalského pro koprodukční film ČT Občanský průkaz na 33. ročníku Festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu v Novém Městě nad Metují (11. – 18. června 2011).
15. 6. 2011
Zoufalci, komedie o soudobých třicátnících, kteří hledají únik z bilance svých životů. V neděli 19. 6. na ČT1 a ČT HD od 20:00 televizní premiéra koprodukčního filmu České televize. Scénář a režie Jitka Rudolfová.
14. 6. 2011
Ve čtvrtek 16. června na Dvojce od 20:05 dokumentární komedie Český mír Víta Klusáka a Filipa Remundy o plánované výstavbě amerického radaru v Brdech, k jejíž realizaci nakonec nedošlo. Koprodukční film České televize a Hypermarket filmu odhaluje s humornou nadsázkou zákulisí diplomatických manévrů a protestů veřejnosti, které vydávají ojedinělé svědectví o složitosti české národní povahy.
14. 6. 2011
Návštěvnost a odezva diváků snímku Lidice předčila všechna očekávání. Film navíc míří i za našimi vojáky do Afghánistánu.
7. 6. 2011
Film Lidice za první čtyři dny vidělo neuvěřitelných 46 812 diváků, do obchodů se vrací i soundtrack k filmu. Připravuje se promítání v Lidickém památníku a snímek se představí i v zahraničí.
7. 6. 2011
Od 9. června vstupuje do českých kin koprodukční dokumentární film České televize Po dlouhé noci den. Režisér a kameraman Tomáš Kudrna v něm zachycuje životní osudy tří žen – Polky, Češky a Ukrajinky, za druhé světové války nasazených v Německu na nucené práce.
1. 6. 2011
Příběh obyčejných lidí, kteří se absurdní shodou náhod připletli do cesty dějinám. K. Roden, Z. Fialová, Z. Bydžovská, J. Budař a další v koprodučním snímku P. Nikoleava Lidice, na jehož vzniku se významně podílela také Česká televize. Filmové zpracování téměř 70 let starého nacistického masakru obyvatel středočeských Lidic a jejich následného srovnání se zemí je právem považované za filmovou událost roku. V kinech od 2. června.
25. 5. 2011
Česká televize je hlavním mediálním partnerem 51. mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně (29. 5. – 5. 6.) a při této příležitosti pořádá 1. 6. Den dětí s Českou televizí na zlínském nám. Míru. V průběhu festivalu uvede ČT1 Zlínské festivalové vteřiny a 4. 6. od 20:00 přímý přenos závěrečného galavečera Zlín Film Festivalu 2011 Malí velcí hrdinové.
23. 5. 2011
Zapomenuté světlo, Knoflíkáři, Návrat idiota, Pupendo, Kráska v nesnázích, Václav. Na cyklus 20 filmových sezón v České televizi navazuje od 24. května na Jedničce vždy v úterý večer série šesti koprodukčních snímků ČT, oceněných Českým lvem.