4. 7. 2017
Rodinným přítelem to jenom začalo. Jak vznikala a jak pokračuje trilogie Zahradnictví, zítra v 15:00 v Domě ČT prozradí delegace tvůrců, Jan Hřebejk, Ondřej Sokol, Lenka Krobotová, Klára Melíšková, Martin Finger i Sabina Remundová.
„Honza je opravdu výtečný režisér. Často má přístup, který vás na začátku možná překvapí, nebo se vám zdá řešení dané situace v jeho pojetí velmi nezvyklé, ale najednou zjistíte, že to fakt funguje. Je dobře, že se pořád snaží vytvářet věci, které sice nejsou okázalé, ale jsou jiné a nové,“ vysvětluje představitel rodinného přítele Ondřej Sokol.
První díl trilogie Zahradnictví, s názvem Rodinný přítel, zavádí diváka do komplikované válečné doby 40. let minulého století a časově předchází období, ve kterém se odehrával děj kultovního filmu tvůrčího dua Hřebejk – Jarchovský Pelíšky. Film pojednává o osudech tří rodin během druhé světové války: tři ženy a dvě děti očekávají návrat svých mužů a otců z vězení. Tomuto válkou vynucenému společenství tří sester obětavě pomáhá lékař, rodinný přítel.
Na první film navážou další. „Momentálně jsem v zajetí práce na zbylých dvou dílech,“ říká Jan Hřebejk a dodává: „Když mi někdo řekne, že mu začátek Rodinného přítele připadá příliš dlouhý, tak odpovídám, že ten projekt nevnímám jako tři jednotlivé filmy, ale jako jeden velký, takže to není úvod k dvouhodinovému, ale k šestihodinovému příběhu.“
Každý díl Hřebejkova a Jarchovského triptychu bude jiného žánru. Film Rodinný přítel je klasické melodrama, zatímco následující Dezertér tvůrci avizují jako „silné drama s komickými scénami“. Poslední díl s názvem Nápadník má být žánrově nejblíže Pelíškům. Práce na pokračování Zahradnictví je v plném proudu. Dezertér bude mít premiéru v českých kinech letos v září.
Jak práce na zbývajících dvou filmech pokračuje, nastíní delegace zítra v 15:00 v Domě ČT na Divadelním náměstí.
hrají: Ondřej Sokol, Aňa Geislerová, Gabriela Míčová, Klára Melíšková, Martin Finger, Jiří Macháček, Karel Dobrý, Sabina Remundová, Lenka Krobotová, David Novotný, Samuel Budiman, Josefína Marková, Johana Suchá, Dalibor Vinklát, Bára Milotová, Josefína Krycnerová, Jakub Zindulka, Richard Stanke // režie: Jan Hřebejk // scénář: Petr Jarchovský // kamera: Bartek Cierlica
Alžběta Plívová, tisková mluvčí České televize
2. 7. 2012
Filmové centrum, které k 1. 7. 2012 vzniklo v České televizi, bude fungovat jako kontaktní místo pro posuzování a zpracování filmových koprodukcí České televize. Tým uznávaných odborníků ve složení Helena Uldrichová jako vedoucí Filmového centra, Tomáš Baldýnský jako kreativní producent a Jaroslav Sedláček jako hlavní dramaturg, má zajistit především přehlednější a transparentnější kritéria výběru koprodukčních projektů ČT. Dalšími úkoly jsou zvýšit procento úspěšnosti koprodukčních aktivit ČT, posílit jméno České televize jakožto uznávaného a vyhledávaného partnera v oblasti filmové tvorby a nastavit aktivnější přístup k dramaturgii koprodukovaných filmů.
28. 6. 2012
Česká televize jako tradiční mediální partner Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech zvolila pro tento ročník zcela novou formu interakce s návštěvníky festivalu a přítomnými hosty.
18. 6. 2012
Česká televize vnímá dokumentární tvorbu jako jeden z pilířů veřejné služby. Jako jediná televize podporuje dokumentární tvorbu a dává ji prostor na obrazovce i v kinech v takovém rozsahu. Jen vloni bylo v České televizi dokončeno 64 solitérních dokumentů, z nichž mnohé byly oceněny na tuzemských i zahraničních festivalech a filmových přehlídkách. Pod vedením Petra Dvořáka chce Česká televize i nadále zůstat hlavním producentem a koproducentem dokumentární tvorby a tuto svou pozici neustále posilovat. Na dnešním setkání s novináři představil generální ředitel společně s tvůrci dokumentární projekty, které v současnosti Česká televize připravuje.
18. 6. 2012
Cenu Zdeňka Podskalského za nejvýraznější výkon mladého tvůrce získala Aneta Krejčíková za herecký výkon v romantické komedii Láska je láska a Cena Herecké asociace byla udělena Petru Lněničkovi za roli manažera domova seniorů v rodinném seriálu České televize Život je ples na 34. ročníku Festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu v Novém Městě nad Metují (9. – 16. června 2012).
15. 6. 2012
Grand Prix Vojtěcha Jasného pro Hledání Jana Wericha, Cena poroty pro Putování časem paní Marie Malé, 1. místo pro Národní klenoty, 1. místo pro Neobyčejné životy: Hana Maciuchová, 2. místo pro Návrat Davida Vondráčka/Věra Bílá, 3. místo pro film Jiří Suchý. Dokumentární filmy České televize získaly celkem sedm ocenění na 8. mezinárodním filmovém festivalu evropského umění Arts&film v Telči (14. – 16. června 2012).
4. 6. 2012
Cenu města Zlína jako zvláštní uznání hranému filmu pro děti získal rodinný film Modrý tygr režiséra Petra Oukropce na 52. mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež (27. 5. – 3. 6. 2012).
31. 5. 2012
Grand Prix získal Matej Mináč za objevné a lidsky hluboké téma filmu Nickyho rodina. Na 52. mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež Zlín Film Festival (27. května - 3. června 2012) režisérovi ocenění udělil umělecký ředitel festivalu Petr Koliha.
25. 5. 2012
Hlavní cenu festivalu získal film Davida Jařaba Hlava – ruce – srdce na Mezinárodním filmovém festivalu FANTASPOA v brazilském Porto Alegre (4. – 20. května 2012).
25. 5. 2012
Česká televize jako hlavní mediální partner podpoří i 52. ročník mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín Film Festival, který proběhne od 27. května do 3. června 2012. Mezinárodní soutěže hraných filmů pro děti se zúčastní koprodukční film ČT Modrý tygr, Česká televize pak bude mít i své kandidáty v sekci animovaných filmů. V předpremiéře uvidí festivaloví návštěvníci nový koprodukční film ČT Tady hlídám já. Ve středu 30. května ovládne zlínské centrum Česká televize a v rámci Dne České televize nabídne bohatý program pro děti, rodiče a další návštěvníky festivalu.
11. 5. 2012
Uvidíte 15.5. na ČT1 ve 20:00 hodin