Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Koprodukční velkofilm České televize Lidice míří do kin

1. 6. 2011

Příběh obyčejných lidí, kteří se absurdní shodou náhod připletli do cesty dějinám. K. Roden, Z. Fialová, Z. Bydžovská, J. Budař a další v koprodučním snímku P. Nikoleava Lidice, na jehož vzniku se významně podílela také Česká televize. Filmové zpracování téměř 70 let starého nacistického masakru obyvatel středočeských Lidic a jejich následného srovnání se zemí je právem považované za filmovou událost roku. V kinech od 2. června.

Žádná doba není černobílá, žádná doba není jen sledem velkých událostí, ale i malých lidských osudů často tragicky předznamenávajících věci příští. Také příběh Lidic má své hrdiny i padouchy. Film Lidice je založen na skutečných událostech a vypráví o lidech, jako jsme my, kteří uměli milovat, být nevěrní, přetvařovat se, radovat, lichotit, být čestní. Snímek je postaven na třech vzájemně se prolínajících příbězích, které se odehrávají na pozadí vypálení Lidic. První z nich v sobě nese rozměr úderu nevypočitatelného osudu, když otec František Šíma (Karel Roden), jenž si ve vězení odpykává trest za neúmyslnou vraždu syna, sice jako jediný muž přežije lidické peklo, ale pronásledují ho veřejné pohrdání i vlastní výčitky. Druhý rozměr příběhu sleduje tragickou linii dopisu, který se stal záminkou k vypálení obce. Skrývá se za ním příběh lásky, lži a falešného hrdinství. Třetí přináší příběh lidického strážníka Vlčka (Roman Luknár), obraz osobního strachu, osobní zodpovědnosti a morálky, ale je i o tom, zda má smysl přežít za cenu ztráty vlastní cti a důstojnosti.

Film vzbuzuje už nyní velký zájem a emoce. Není divu. Popisuje události dvaačtyřicátého roku, možná nejtemnější éry novodobých českých dějin. Byla to doba krutovlády zastupujícího říšského protektora Heydricha, který za své činy zaplatil smrtí, ale zároveň strhl za sebou do propasti také spoustu nevinných českých lidí, popravených za následné heydrichiády. Dvaačtyřicátý byl rokem poněkud předčasných nadějí, protože se zatím bezchybný nacistický válečný zdroj začal zadrhávat, ale také – a to mnohem víc – dobou zoufalství, prolitých slzí, zaťatých pěstí i prázdné bezmoci. Tehdy platila víc než kdy jindy slova básníka: „Nesli jsme hrdě vlastní vinu svou i v neštěstí, jež drtí, nezhyneš cizí proradou, jen vlastní vede k smrti.“

Scénář Zdeněk Mahler, Alice Nellis, režie Petr Nikolaev, hudba Michal Hrůza, James Harries, producent Adam Dvořák. Hrají Karel Roden, Zuzana Fialová, Zuzana Bydžovská, Veronika Kubařová, Ondřej Novák, Roman Luknár, Jan Budař, Mariusz Osmelak a další.

Tiskový útvar ČT

Další zprávy:

  • Snímky z Brna na festivalu Finále Plzeň

    29. 4. 2014

    Právě dokončený televizní film Osmy, první díl ze seriálu Kriminálka Staré Město II, dokumenty Počátky, Show!, Kauza Cervanová a další pořady prezentují brněnské studio České televize na právě konaném 27. ročníku festivalu Finále Plzeň.

  • Česká televize představí ve Varech místo, kde jsou filmy doma

    28. 4. 2014

    Česká televize se v letošním roce podílí na pětadvaceti koprodukčních hraných i dokumentárních filmech. Své novinky představí spolu s tvůrci tam, kde jsou filmy doma, v Domě České televize na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Vedle interaktivního programu pro návštěvníky zprostředkuje Česká televize dění z Karlových Varů i televizním divákům.

  • Cesta ven v Cannes

    23. 4. 2014

    Po dlouhých 16 letech vrací český celovečerní film do Cannes

  • Trabanti slaví 10 000 diváků venkovní projekcí zdarma

    28. 3. 2014

    Koprodukční film České televize Trabantem až na konec světa vidělo za první dva týdny v kinech více než 9 000 diváků.

  • Televizní premiéra filmu Posel

    26. 3. 2014

    Příběh třicátníka Petra s názvem Posel se poprvé představí na televizních obrazovkách. Film natočil v brněnském studiu České televize Vladimír Michálek podle scénáře Marka Epsteina. V kinech byl uvedený před dvěma lety. Televizní premiéra ho čeká v pátek 28. března 2014 v 21:00 na ČT2.

  • Osm českých filmů v Hong Kongu

    24. 3. 2014

    …a mnoho dalších na jarních mezinárodních filmových festivalech

  • Koprodukční film ČT MALÁ Z RYBÁRNY se úspěšně představil v Lyonu

    24. 3. 2014

    Produkční tým společnosti MIRACLE FILM spolu se zahraničními koproducenty –Marlen Media Group (SR) a Les Trois Ours (Francie) úspěšně prezentoval společný projekt – celovečerní loutkový film režiséra a výtvarníka Jana Baleje Malá z rybárny (projekt ve výrobě) na jednom z největších koprodukčních setkání animovaného filmu v Evropě, CARTOON MOVIE, který se koná od roku 1999 ve francouzském Lyonu.

  • Do Švandova divadla míří filmař Bard Breien, vyznavač negativního myšlení

    17. 3. 2014

    Norský režisér Bard Breien, autor slavné komedie Kurz negativního myšlení, se opět vrací do Prahy. Host letošního Febiofestu, na němž uvede svůj nejnovější celovečerní film Detektiv Down natočený loni v pražských exteriérech, se českému publiku tentokrát představí i osobně - jako host Scénických rozhovorů ve Švandově divadle.

  • Film Křídla Vánoc uspěl v hudební anketě Žebřík

    16. 3. 2014

    Koprodukční snímek České televize vyhrál ve filmové kategorii a skladbou roku se stala píseň Cesta, která v něm také zazněla. Na druhém místě mezi filmy se umístila komedie Revival.

  • Příběh odvahy a lásky: Všechny moje děti

    12. 3. 2014

    Česká kina uvádějí od 13. března 2014 koprodukční snímek České televize Všechny moje děti. Časosběrný dokument o životě v nejchudších východoslovenských osadách natočil režisér Ladislav Kaboš.

 [ 201 - 210 ]  [ 211 - 220 ]  [ 221 - 230 ]  [ 231 - 240 ]  [ 241 - 250 ]