7. 3. 2016
Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa je název nového českého dokumentu, který v květnu zamíří do českých a moravských kin. Je tomu již neskutečných 45 let, kdy se zrodil fenomén české divadelní a kulturní scény Divadlo Sklep.
Uskupení, oslovující generace svým svébytným humorem i poetikou, založili tehdy čtrnáctiletí David Vávra a Milan Šteindler ve sklepě domu babičky prvního z nich. Tento, ale i řadu dalších více či méně známých, vždy ale zajímavých, kreativních a vtipných momentů z dlouhé historie souboru připomene celovečerní dokumentární film režisérky Olgy Dabrowské a producentů Petra Kozy a Ivo Krátkého. Dokument, který zkoumá tajemné mysterium, jímž je celé sklepácké sdružení opředeno, bude mít slavnostní premiéru 4. května v pražském kině Lucerna. V předpremiéře bude film uveden na plzeňském festivalu Finále.
„Je to vlastně lovestory…,“ říká režisérka filmu Olga Dabrowská a dodává: „… ovšem s tím malým rozdílem, že tentokrát se nepotkali lidé dva, ale asi tak sto padesát. No a co to způsobilo za poprask, zažíváme dodnes.“ Do této družiny, která společně vytvořila nadčasovou poetiku a zasáhla četné umělecké obory, patřil původně kromě Divadla Sklep také Pantomimický soubor Mimoza, Recitační skupina Vpřed okolo Lumíra Tučka, Výtvarné divadlo Kolotoč Čestmíra Sušky i Baletní jednotka Křeč s nepřehlédnutelnou rolí bratří Michala a Šimona Cabanů.
V šedé a frustrující době normalizace se tato široká komunita s Divadlem Sklep v čele nevyhranila proti establishmentu čitelně proklamovaným politickým postojem či přechodem do čistého undergroundu, ale tvůrčí svobodou, svéráznou poetikou, hravostí, humorem (leckdy absurdním) či výtvarnou originalitou. Svoji určující roli hrály způsoby pohybu jednotlivých herců, jejich typická dikce, ustálená slovní spojení i jazykové novotvary. To vše vytvořilo nezaměnitelný nadčasový tvůrčí kánon, který zejména díky Divadlu Sklep přetrval živý do dnešních dnů a stal se jedním z pilířů české kultury posledních 40 let. Bez něj by nebylo České sody, ani Šumných měst.
Z těch, kteří se ve filmu Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa objeví, jmenujme otce zakladatele a další významné osobnosti: Davida Vávru, Milana Šteindlera, Tomáše Hanáka, Tomáše Vorla, Jiřího Fero Burdu, Ondřeje Trojana, Václava Marhoula, Evu Holubovou, Lenku Vychodilovou, Terezu Kučerovou, Janu Hanákovou a mnohé další. V dokumentu kromě herců účinkují také vědecké kapacity rozličných oborů, například divadelní teoretik Jan Dvořák, filosof Erazim Kohák nebo psycholog Radek Ptáček.
Myšlenka dokumentu o fenoménu Divadla Sklep se zrodila v hlavě producenta Ivo Krátkého ke sklonku roku 2011, který ke spolupráci přizval scenáristku a režisérku Olgu Dabrowskou. Druhý z producentů, Petr Koza, se nebál a kontaktoval o metr vyššího Davida Vávru: „Ten nás, tvůrce troufalce, přijal s tímto nápadem velmi přátelsky a jednoho zimního večera před představením legendární Besídky si na nás našel chvilku. A bylo rozhodnuto!”
Film vznikl v koprodukci Bio Art Production Ivo Krátkého a Petra Kozy a České televize. Režisérkou a scenáristkou je Olga Dabrowská, za kamerou stál Diviš Marek, střih má na kontě Jakub Voves a hudbu složil Ivan Acher, mistrem zvuku byl Jiří Klenka. Distributorem filmu je Bio Art Production. Vznik filmu podpořil Státní fond kinematografie.
25. 4. 2016
Z letošního festivalu Finále Plzeň si ČT odnesla celkem 8 cen: 5 statutárních a 3 studentské. Obě hlavní ceny - Zlaté ledňáčky – si odvezly koprodukční filmy ČT.
13. 4. 2016
Tři tituly podporované Českou televizí se úspěšně uplatňují v zámoří.
6. 4. 2016
Na 40. mezinárodním filmovém festivalu v Hong Kongu se v úterý 4. 4. 2016 rozdělovaly ceny. V dokumentární sekci získal Cenu poroty dokument V paprscích slunce režiséra Vitalije Manského. Jeho miniaturnímu štábu se podařil husarský kousek – jako jedni z mála získali severokorejské povolení natáčet.
6. 4. 2016
Praha, 6. dubna 2016 – Celkem 109 filmových scénářů od 120 žadatelů se letos uchází o podporu FILMOVÉ NADACE v kategorii literární příprava celovečerních filmů – dosud nerealizovaný scénář. Mezi přijatými pracemi jsou v největší míře zastoupena dramata (51), následovaná komediemi (25) a pohádkami společně s rodinnými filmy (23). Scenáristé, jejichž díla v soutěži uspějí, si mezi sebou rozdělí částku 800 tisíc korun.
9. 3. 2016
V rámci festivalu srdečně zveme také na projekce osmi dokumentárních filmů, které vznikly v koprodukci s Českou televizí:
7. 3. 2016
Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa je název nového českého dokumentu, který v květnu zamíří do českých a moravských kin. Je tomu již neskutečných 45 let, kdy se zrodil fenomén české divadelní a kulturní scény Divadlo Sklep.
7. 3. 2016
Z výsledků 23. ročníku cen Českých lvů lze spočítat, že koprodukční filmy České televize získaly celkem 9 Českých lvů, další dva obdržela ČT za televizní projekty. (Paradoxem je, že dokument Filmová lázeň vidělo první publikum nikoli v televizi, ale na filmovém festivalu v Karlových Varech).
7. 3. 2016
V tomto týdnu skončila hlavní část natáčení volného pokračování jedné z nejúspěšnějších českých pohádek Anděl Páně s Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem v hlavních rolích.
22. 2. 2016
Nový film režiséra Petra Václava Nikdy nejsme sami získal cenu “Tagesspiegel Readers’ Prize” za nejlepší film sekce Fórum
17. 2. 2016
Na právě probíhajícím 66. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Berlinale se 15. února uskutečnila slavnostní světová premiéra filmu Ani ve snu! v Zoo Palast. Snímek byl vybrán do soutěžní sekce Generation 14+, která prezentuje to nejlepší ze současné světové tvorby pro děti a mládež.