Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Cena RWE pro objev roku podle kritiků

14. 1. 2014

Již počtvrté budou letos vyhlášeny Ceny české filmové kritiky. Slavnostní večer, který proběhne 25. ledna 2014 v divadle Archa a který bude uvádět Václav Moravec, divákům zprostředkuje v přímém přenosu ČT 2 od 20:00 hodin.

Jedním z ocenění, které chce upozorňovat na nové osobnosti domácí kinematografie, je Cena RWE pro objev roku, jejímž partnerem je společnost, která dlouhodobě a systematicky podporuje českou kinematografii. Letos jsou nominováni režiséři Bohdan Bláhovec (za film Show!) a Silvie Dymáková (Šmejdi) a scénárista Štěpán Hulík (Hořící keř). Dokumenty Show! a Šmejdi vznikly s výraznou podporou České televize.

„Chtěl jsem udělat snímek o fungování českého showbyznysu. Přemýšlel jsem, kdo je jeho hlavní postavou a vyšel mi z toho jednoznačně Michal David, úspěšný interpret minulého režimu, který se po revoluci transformoval na neméně úspěšného podnikatele," říká Bohdan Bláhovec, autor dokumentu Show!, který mapuje zrod uměle vytvořené dívčí kapely 5Angels, s níž právě Michal David spolupracuje. Show! je Bláhovcovým absolventským snímkem bakalářského studia na katedře dokumentární tvorby pražské FAMU. Bohdan Bláhovec se také již řadu let věnuje improvizační literární disciplíně slam poetry. V současné době pracuje na časosběrném dokumentu, který se věnuje realizaci projektu Plzeň – Evropské město kultury 2015.

Silvie Dymáková rozbouřila svým dokumentem Šmejdi nejen vody českého dokumentárního filmu, ale strhla i mediální lavinu pozornosti na jeden společenský fenomén. Zaměřila se na praktiky organizátorů takzvaných předváděcích akcí, při nichž jsou většinou senioři způsoby na i za hranicí etiky a zákona nuceni k nákupu předraženého nekvalitního zboží. Dokument Šmejdi prokázal neocenitelnou službu v tom, že inicioval další aktivity završené přijetím novely zákona o ochraně spotřebitele, která výrazně zpřísňuje pravidla pořádání prodejních akcí. Silvie Dymáková se nyní vrátila k práci reportérky televizního zpravodajství a dlouhodobě pracuje na novém projektu, kterým bude podle jejích slov „intimní portrét jednoho muže“.

Štěpán Hulík, filmový historik a scenárista již jednu cenu jako „objev roku“ získal, a to Magnesii literu za knihu Kinematografie zapomnění (2011). Jako scenárista debutoval právě Hořícím keřem, který svou vysokou úrovní přesvědčil nejen mezinárodně respektovanou režisérku Agnieszku Holland, ale rázem vyzvedl mladého autora mezi žádané tvůrce. „Jednou z nejdůležitějších motivací byla fascinace Palachovým činem, který mě dojímá a děsí zároveň. Palachův příběh je inspirativní i dnes s ohledem na naši vlastní angažovanost. Do jaké míry se máme nebát,“ říká Štěpán Hulík, který v současnosti připravuje pro Filmové centrum ČT scénář o životě Evy Olmerové Čekej tiše.

Ceny české filmové kritiky vyhlašuje profesní organizace filmových novinářů a publicistů Sdružení českých filmových kritiků o.s. Hlavními partnery 4. ročníku Cen české filmové kritiky jsou Česká televize, RWE a Státní fond kinematografie.
Hlasování filmových kritiků je veřejné a výsledky hlasování budou následně zveřejněny na webových stránkách www.filmovakritika.cz

Další zprávy:

 [ 101 - 110 ]  [ 111 - 120 ]  [ 121 - 130 ]  [ 131 - 140 ]  [ 141 - 150 ]