Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Premiéra koprodukčního filmu ČT Nickyho rodina za účasti N. Wintona

18. 1. 2011

Světová premiéra dramatického dokumentu Nickyho rodina režiséra Mateje Mináče ve čtvrtek 20. ledna 2011. Účast přislíbil sir Nicholas Winton.

Dokumentárním snímkem s hranými rekonstrukcemi pokračuje režisér Matej Mináč ve své wintonovské sérii. Přináší dosud nezveřejněná fakta a svědectví o záchranné akci, která nemá v novodobé historii obdoby. Odhaluje další peripetie osudů 669 českých a slovenských dětí, které Wintonovou zásluhou přežily druhou světovou válku. Slavnostní premiéra filmu, který vznikl v koprodukci ČT, je 20. ledna 2011 v Kongresovém centru Praha, distribuční premiéra v kinech 3. února.

„Pouhé zapamatování si historických událostí nestačí. Měli bychom se více soustředit na pozitivní stránky historie a učit se z ní laskavosti, lásce, poctivosti, mravnosti a vzájemné pomoci a soucitu.“

Nicholas Winton, 2009

Před pár lety Matej Mináč a Patrik Pašš natočili dokumentární film Nicholas Winton – síla lidskosti o téměř zapomenutém příběhu záchrany 669 českých a slovenských dětí těsně před vypuknutím II. světové války. Její hlavní protagonista, dnes 101letý Sir Nicholas Winton, o tom více než půl století nikomu neřekl, dokonce ani své manželce.

Dnes je příběh záchranné akce známý po celém světě. Sir Nicholas Winton byl povýšen do šlechtického stavu královnou Alžbětou II. a americký Senát a Kongres ho ocenil rezolucí 583.

Miliony dětí zhlédly film Nicholas Winton – síla lidskosti v rámci vzdělávacích projektů, mnozí se rozhodli jít po Wintonových stopách a udělat něco důležitého pro náš svět. Vymýšlejí charitativní projekty, dokonce pomáhají zachraňovat podvyživené a nemocné děti v Kambodži a Africe.

Tvůrci nyní uvádějí do kin příběh o tom, jak příklad jednoho člověka i po 70 letech dokáže inspirovat lidi a měnit dnešní svět. „Film se pouštěl doslova milionům dětí od Afriky až po Ameriku, v oblastech, kde nikdy ani o „nějakém Hitlerovi“ a 2. světové válce neslyšeli, a přesto malé děti, vysokoškolští studenti… všichni byli dojatí. A mnozí začali pod jeho vlivem konat dobro, dobré skutky. Zřejmě jsou ve Wintonově příběhu nějaké tajemné ingredience, které ve výsledku způsobují tento neuvěřitelný zázrak,“ pochvaluje si režisér Mináč.

Námět a scénář Matej Mináč, Patrik Pašš, režie Matej Mináč, kamera Dodo Šimončič, Antonín Daňhel, Martin Kubala, Peter Zubal, stih Patrik Pašš, hudba Janusz Stoklosa, zvuk Peter Németh, Igor Vrabec. Českou verzi filmu namluvili Jiří Bartoška, Libuše Šafránková, Josef Abrhám, Jiřina Bohdalová, Tomáš Töpfer, Jiří Lábus, Arnošt Goldflam, Eliška Balzerová, Simona Postlerová, Jiří Plachý. Produkce Matej Mináč, Patrik Pašš, koprodukce J&T, Slovenská televize, Česká televize, RWE Transgas. Výroba W.I.P. s.r.o., TRIGON PRODUCTION s.r.o.

Ladislav Šticha

Tiskový mluvčí ČT

Další zprávy:

  • Normální autistický film získal v Jihlavě cenu za nejlepší český dokument

    31. 10. 2016

    Na 20. ročníku MFDF Ji.hlava získala Česká televize po Ceně Respektu pro Reportéry ČT tři další ocenění. Normální autistický film Miroslava Janka bodoval v kategorii Česká radost a získal i Cenu studentské poroty. Televizní dokument Miluj mě, jestli to dokážeš, o službách sexuálních asistentek, pak obdržel Cenu diváků.

  • Dokumentární filmy ČT v oficiálním festivalovém programu

    21. 10. 2016

    Které filmy České televize se představí na 20. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 25.– 30. 10. 2016?

  • ZÁKON HELENA, dokumentární gangsterka Petry Nesvačilové

    18. 10. 2016

    Herečka a dokumentaristka Petra Nesvačilová, elitní detektivka Helena Káhnová, zločinci z tzv. Berdychova gangu v dokumentární gangsterce o podsvětí a největší zločinecké organizaci 90. let. Tak by se dal charakterizovat film, který bude mít pražskou premiéru 3. listopadu letošního roku, poté ho najdou diváci v kinech po celé ČR a na VOD. Celovečerní debut Petry Nesvačilové je zároveň jejím absolventským filmem na Katedře dokumentární tvorby na FAMU.

  • Od Dallasu po Liberec. Pořady České televize sbírají ceny po celém světě

    7. 10. 2016

    Snímek České televize Poslední cyklista získal prestižní ocenění na jubilejním dvacátém Jewish Film Festivalu v Dallasu. Dvoudílný film režiséra Jiřího Svobody, který popisuje život adoptované dívky během druhé světové války, si veze Cenu diváků. V Německu zase hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež získala loňská štědrovečerní pohádka Karla Janáka Korunní princ. Pořady České televize bodovaly i na tuzemských festivalech Tourfilm a Sportfilm.

  • 272 minut studentských filmů už zítra na ČT2

    22. 7. 2016

    Dvacet sedm filmů z jedenácti škol a pestrá škála žánrů, to vše čeká ve čtyřech hodinách diváky České televize a současně i návštěvníky festivalu Letní filmová škola v Uherském Hradišti v sobotu 23. července.

  • Pražské promítání Vlka z Královských Vinohrad k nedožitým 80. narozeninám Jana Němce - 12. července 2016 - Nákladové nádraží Žižkov, Praha

    8. 7. 2016

    12. července 2016 by se dožil úctyhodných 80. let významný režisér Jan Němec. Patřil mezi nejvýraznější představitele československé nové vlny. Nikdy nepřestal objevovat možnosti filmové řeči, experimentovat a bouřit se proti konvencím. Vlk z Královských Vinohrad je jeho poslední film, inspirovaný reálnými životními zážitky volně vycházející z Němcovy povídkové sbírky Nepodávej ruku číšníkovi (2011), a pozoruje jeho životní osudy od šedesátých let 20. století do současnosti.

  • FILMOVÁ NADACE ocenila tři historická dramata

    4. 7. 2016

    Karlovy Vary 4. července 2016 – Ve scenáristické soutěži FILMOVÉ NADACE letos zvítězil Marek Epstein, který slavil úspěch i v minulém ročníku. Mezi tři nejlepší projekty z celkem 109 přihlášených rozdělila letos nadace 750 000 Kč. Všechny oceněné scénáře tematicky čerpají z české historie a žánrově jde o dramata. Slavnostní předání šeků od partnerů nadace, kterými jsou Česká televize, energetická skupina RWE a Barrandov Studio, se uskutečnilo na 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

  • Česká televize přiveze do Varů Modré stíny i Blue Effect

    28. 6. 2016

    Česká televize uvede v letošním roce do kin 31 nových koprodukčních snímků. Jedenáct z nich se divákům představí na nadcházejícím ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V jeho oficiálním programu se letos ale objeví i díla televizní.

  • Jan Hřebejk začal natáčet „nové Pelíšky“

    27. 6. 2016

    Aňa Geislerová, Klára Melíšková a Gabriela Míčová, to jsou herečky, které ztvární tři sestry v nové české filmové trilogii Zahradnictví. Ta časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky. Jedna ze sester je manželkou Jindřicha, postavy, kterou nezapomenutelným způsobem ztvárnil Jiří Kodet. V Zahradnictví bude Jindřicha hrát herec Martin Finger.

  • Vlk z Královských Vinohrad

    31. 5. 2016

    Film Jana Němce v hlavní soutěži karlovarského festivalu

 [ 101 - 110 ]  [ 111 - 120 ]  [ 121 - 130 ]  [ 131 - 140 ]  [ 141 - 150 ]