Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Intimní portrét vraždící psychopatky. Oceňovaný film Já, Olga Hepnarová v televizní premiéře

29. 10. 2017

Masová vražda, pomsta společnosti a vyděděnost mladé dívky jsou hlavními tématy filmového zpracování příběhu poslední popravené ženy v Československu Olgy Hepnarové. Debutový snímek režisérského dua Petr Kazda a Tomáš Weinreb uvedený ve světové premiéře na prestižním festivalu Berlinale, odvysílá v televizní premiéře ČT2 v pátek 3. listopadu ve 21:45 hodin.

V červenci 1973 rozeslala do redakcí Mladého Světa a Svobodného slova dopis, který zakončila větou: „Toto je můj rozsudek: Já, Olga Hepnarová, oběť vaší bestiality, odsuzuji vás k trestu smrti přejetím!“ Krátce nato úmyslně najela vypůjčeným nákladním vozem do skupiny lidí čekající na tramvajové zastávce na Třídě Obránců míru (dnes ul. Milady Horákové). Osm z nich usmrtila a mnoho dalších bylo zraněno. U soudu se ani nepokoušela o obhajobu. Požadovala trest smrti. Ze svého činu vinila společnost, o které tvrdila, že jí už od dětství ubližovala, a které se tímto způsobem chtěla pomstít. Litovala pouze toho, že lidí nezabila víc, a že mezi nimi nebyli i její rodiče.

Životopisné psychologické drama vypráví o životě pravděpodobně nejznámější české masové vražedkyně Olgy Hepnarové, která byla, jako vůbec poslední žena v Československu, za svůj čin odsouzena k trestu smrti a následně popravena oběšením 12. března 1975.

Snímek Já, Olga Hepnarová získal v roce 2016 Českého lva za nejlepší herečku v hlavní roli pro Michalinu Olszańskou i Cenu české filmové kritiky za nejlepší režii. „Naším záměrem bylo natočit drama mladé ženy, příběh osamělého člověka, který stojí mimo společnost. A takovéto osobní, až intimní, zpracování se ukázalo být poměrně aktuálním,“ popisuje snímek režisér Tomáš Weinreb.

Příběh Olgy Hepnarové byl ve filmové podobě zpracován vůbec poprvé. Tvůrci kladli důraz převážně na motivy a psychologické pohnutky hlavní postavy. „Přestože je případ Olgy Hepnarové svázán s Československem, chtěli jsme natočit univerzální příběh, kterému porozumí všichni kdekoliv na světě,“ uzavírá druhý z režisérů snímku Petr Kazda.

hrají: Michalina Olszańská, Marika Šoposká, Martin Pechlát, Klára Melíšková, Ondřej Malý // režie: Tomáš Weinreb a Petr Kazda // dramaturgie: Zdeno Kubina // kamera: Adam Sikora

Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize

Přílohy:

Další zprávy:

 • Zlatí ledňáčci pro koprodukce ČT

  25. 4. 2016

  Z letošního festivalu Finále Plzeň si ČT odnesla celkem 8 cen: 5 statutárních a 3 studentské. Obě hlavní ceny - Zlaté ledňáčky – si odvezly koprodukční filmy ČT.

 • Úspěchy českého filmu v USA

  13. 4. 2016

  Tři tituly podporované Českou televizí se úspěšně uplatňují v zámoří.

 • Hong Kong ocenil dokument V paprscích slunce

  6. 4. 2016

  Na 40. mezinárodním filmovém festivalu v Hong Kongu se v úterý 4. 4. 2016 rozdělovaly ceny. V dokumentární sekci získal Cenu poroty dokument V paprscích slunce režiséra Vitalije Manského. Jeho miniaturnímu štábu se podařil husarský kousek – jako jedni z mála získali severokorejské povolení natáčet.

 • Uspěje drama nebo pohádka? FILMOVÁ NADACE se znovu chystá oceňovat scenáristy

  6. 4. 2016

  Praha, 6. dubna 2016 – Celkem 109 filmových scénářů od 120 žadatelů se letos uchází o podporu FILMOVÉ NADACE v kategorii literární příprava celovečerních filmů – dosud nerealizovaný scénář. Mezi přijatými pracemi jsou v největší míře zastoupena dramata (51), následovaná komediemi (25) a pohádkami společně s rodinnými filmy (23). Scenáristé, jejichž díla v soutěži uspějí, si mezi sebou rozdělí částku 800 tisíc korun.

 • Chystáte se na Jeden svět?

  9. 3. 2016

  V rámci festivalu srdečně zveme také na projekce osmi dokumentárních filmů, které vznikly v koprodukci s Českou televizí:

 • Dokument o Divadle Sklep míří v květnu do kin

  7. 3. 2016

  Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa je název nového českého dokumentu, který v květnu zamíří do českých a moravských kin. Je tomu již neskutečných 45 let, kdy se zrodil fenomén české divadelní a kulturní scény Divadlo Sklep.

 • Jedenáct Českých lvů pro ČT

  7. 3. 2016

  Z výsledků 23. ročníku cen Českých lvů lze spočítat, že koprodukční filmy České televize získaly celkem 9 Českých lvů, další dva obdržela ČT za televizní projekty. (Paradoxem je, že dokument Filmová lázeň vidělo první publikum nikoli v televizi, ale na filmovém festivalu v Karlových Varech).

 • Pohádka Anděl Páně 2 směřuje do finále

  7. 3. 2016

  V tomto týdnu skončila hlavní část natáčení volného pokračování jedné z nejúspěšnějších českých pohádek Anděl Páně s Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem v hlavních rolích.

 • Koprodukční film ČT Nikdy nejsme sami vyhrál cenu na Berlinale

  22. 2. 2016

  Nový film režiséra Petra Václava Nikdy nejsme sami získal cenu “Tagesspiegel Readers’ Prize” za nejlepší film sekce Fórum

 • Originální teen romance Ani ve snu zažila svou úspěšnou premiéru na prestižním Berlinale

  17. 2. 2016

  Na právě probíhajícím 66. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Berlinale se 15. února uskutečnila slavnostní světová premiéra filmu Ani ve snu! v Zoo Palast. Snímek byl vybrán do soutěžní sekce Generation 14+, která prezentuje to nejlepší ze současné světové tvorby pro děti a mládež.

 [ 101 - 110 ]  [ 111 - 120 ]  [ 121 - 130 ]  [ 131 - 140 ]  [ 141 - 150 ]