3. 1. 2023
Projekty, které vznikly za podpory České televize, získaly 27 nominací z 30 možných
Nominací na Cenu české filmové kritiky za loňský rok se dočkalo celkem sedmnáct děl. Jsou mezi nimi filmy promítané vloni v kinech, doplněné o televizní projekty a krátké snímky.
Vojtěch Mašek natočil drama Arvéd o Jiřím Arvédu Smíchovském, okultistovi a udavači, jako mysteriózní psychologický labyrint jeho mysli. Hlasující kritici a kritičky výsledek ocenili nominacemi za scénář, režii, film a herecký výkon Michala Kerna v titulní úloze. Vyzdvihli také dynamický příběh mladého drogového dealera BANGER. od Adama Sedláka. Ten má nominaci za nejlepší film, režii a pro herce Marsella Bendiga v roli dealerova nejlepšího kamaráda. Bendig se navíc uchází o titul objev roku. Výpravný biografický a hudební snímek Il Boemo o skladateli Josefu Myslivečkovi se může stát nejlepším filmem nebo být oceněný za režii Petra Václava, herecký výkon Vojtěcha Dyka či za hudební složku, na níž se podílel dirigent Václav Luks.
Nejlepší ženský výkon předvedly podle kritiků a kritiček ukrajinská herečka Vita Smačeljuk v roli matky řešící nečekaná morální dilemata v dramatu Oběť, Pavla Tomicová jako psychicky zmožená žena ze snímku A pak přišla láska… a Gabriela Mikulková v úloze manželky neúnavně podporující svého muže v krizi ve filmu Slovo.
Kromě snímku A pak přišla láska... všechny filmy vznikly za podpory ČT.
Ze 75 celovečerních titulů distribuovaných v kinech bylo 26 dokumentárních. Nejvíce z nich hlasující zaujaly filmy Zkouška umění, Good Old Czechs a KaprKód, představující tři velmi odlišné metody. Zkouška umění (r. Adéla Komrzý, Tomáš Bojar) vznikla pozorováním vybraných situací během přijímacích zkoušek na AVU, Good Old Czechs (r. Tomáš Bojar) je střihový dokumentární film o českých letcích RAF sestávající z archivních materiálů. A vítězný snímek letošního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava KaprKód (r. Lucie Králová) nabízí dokumentární operu o pozapomenutém skladateli Janu Kaprovi. Jak Good Old Czechs, tak KaprKód se ucházejí také o cenu za střih v kategorii audiovizuální počin roku.
Cenu innogy za objev roku může dostat být herec Marsell Bendig za film BANGER. anebo režisér Michal Blaško díky svému celovečernímu debutu Oběť i televizní minisérii Podezření. Hlasující vyzdvihli také Adama Kolomana Rybanského za jeho celovečerní satirický debut Kdyby radši hořelo. V kategorii Mimo kino si konkurují tři různorodé seriálové projekty České televize, Devadesátky, Pět let a Podezření. Nejlepším krátkým filmem se může stát experimentální Asterión, studentský snímek z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Ostrov svobody a původní YouTube produkce Spiknutí holčičích hoven.
Až na dva studentské filmy všechny podpořila ČT.
Slavnostní večer 4. února 2023 bude v Divadle Archa a v přímém přenosu od 20:20 na ČT art moderovat dvojice Tereza Dočkalová a Jiří Panzner.
Kompletní nominace na Ceny české filmové kritiky za rok 2022
Nejlepší film
Arvéd – Tomáš Michálek, Kristýna Michálek Květová
BANGER. – Jakub Jíra, Kryštof Zelenka
Il Boemo – Jan Macola
Nejlepší dokument
Good Old Czechs – Tomáš Bojar
KaprKód – Lucie Králová
Zkouška umění – Adéla Komrzý, Tomáš Bojar
Nejlepší režie
Arvéd – Vojtěch Mašek
BANGER. – Adam Sedlák
Il Boemo – Petr Václav
Nejlepší scénář
Arvéd – Jan Poláček, Vojtěch Mašek
Běžná selhání – Klára Vlasáková
Oběť – Jakub Medvecký
Nejlepší herec
Arvéd – Michal Kern
BANGER. – Marsell Bendig
Il Boemo – Vojtěch Dyk
Nejlepší herečka
A pak přišla láska… – Pavla Tomicová
Oběť – Vita Smačeljuk
Slovo – Gabriela Mikulková
Audiovizuální počin
Good Old Czechs, střih – Šimon Špidla
Il Boemo, hudba – Václav Luks
KaprKód, střih – Adam Brothánek
Cena innogy pro objev roku
Marsell Bendig – herec, BANGER.
Michal Blaško – režie, Oběť, Podezření
Adam Koloman Rybanský – režie, scénář, Kdyby radši hořelo
Mimo kino
Devadesátky – Peter Bebjak, Josef Mareš
Pět let – Damián Vondrášek, Sára Zeithammerová
Podezření – Michal Blaško, Štěpán Hulík
Nejlepší krátký film
Asterión – Francesco Montagner
Ostrov svobody – Petr Januschka
Spiknutí holčičích hoven – Adina Šulcová, Viktorie Novotná
Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení české filmové kritiky za podpory hlavních partnerů, kterými jsou innogy, Česká televize, Státní fond kinematografie a Ministerstvo kultury.
11. 3. 2024
Česká filmová a televizní akademie předala ceny 31. ročníku Českých lvů. 19 udělených ocenění získaly projekty vznikající za podpory České televize.
Sošku za nejlepší celovečerní hraný film si odnesli Bratři, na jehož vzniku se podílela Česká televize. Z dalších distribučních koprodukcí akademici v nejvíce kategoriích ocenili sci-fi Bod obnovy (nejlepší kamera, nejlepší střih, nejlepší zvuk a nejlepší scénografie), 2 České lvy si odnesla hororová černá komedie Přišla v noci (nejlepší režie, nejlepší herečka v hlavní roli) a vztahové drama Němá tajemství (nejlepší herečka ve vedlejší roli, nejlepší scénář). jednu sošku lva si získaly filmy Tancuj Matyldo (nejlepší hudba), Všechno dobře dopadne (nejlepší dokumentární film), Tonda, Slávka a kouzelné světlo (nejlepší animovaný film) a Atestace (nejlepší krátký film). Seriál Volha má 5 Český lvů (nejlepší televizní seriál, nejlepší herec v hlavní roli, nejlepší herec ve vedlejší roli, nejlepší kostýmy, nejlepší masky).
3. 2. 2024
Z celkově sedmi oceněných snímků se stala hlavním vítězem hororově laděná komedie PŘIŠLA V NOCI, která si odnáší tři ceny - za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší herečku v hlavní roli, kterou se stala Simona Peková. Rodinný animovaný snímek TONDA, SLÁVKA a KOUZELNÉ SVĚTLO získal dvě sošky. Jeho režisér Filip Pošivač je díky výtvarnému řešení letošním držitelem ceny za audiovizuální počin a stal se i objevem roku. Nejlepší scénář měla podle filmových kritiků NĚMÁ TAJEMSTVÍ. Karel Roden získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve filmu TANCUJ MATYLDO. SVĚTLOPLACHOST režisérů Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka je nejlepším dokumentem.
22. 1. 2024
Osmičlenná porota ocenila Agnieszku Holland za režii filmu Hranice. Podle poroty "s hlubokou empatií nahlíží jedno z nejvážnějších témat dnešní Evropy, téma zákeřně řízené, politicky zneužívané migrace". Za námět, scénář a režii dokumentu Případ Modrý si odnesl cenu Roman Vávra, který v něm na propracovaném pozadí obrazu doby, vytříbeným filmovým jazykem, se silnou vnitřní přesvědčivostí zpracoval osud hokejového brankáře 40. let Bohumila Modrého. Za ztvárnění role Valérie ve filmu Přišla v noci má cenu Trilobit Barrandien 2024 herečka Simona Peková. Porota se shodla, že "její Valérie promyšleným střídáním teatrální exprese s okamžiky ztišení a citu pro tragikomický detail, dokáže v divácích vzbudit nejen odpor a smích, ale i pochopení a soucit se stárnoucí ženou neschopnou reflexe vlastního života a vztahů".
16. 1. 2024
Nejvíce nominací obdržely filmy, na kterých se jako koproducent podílela Česká televize: BRATŘI (15), ÚSVIT (12), BOD OBNOVY, PŘIŠLA V NOCI (8), NĚMÁ TAJEMSTVÍ, TANCUJ, MATYLDO (7), CITLIVÝ ČLOVĚK (5), TONDA, SLÁVKA A KOUZELNÉ SVĚTLO (2). Po jedné nominaci získaly JEJÍ TĚLO, NÁVŠTĚVNÍCI, OSMÝ DEN, SLUŽKA, VELKÉ NIC, VŠECHNO DOBŘE DOPADNE a krátký film ATESTACE. Z českotelevizních projektů si odnáší 6 nominací minisérie VOLHA a po jedné nominaci seriály DOCENT, DOBRÉ RÁNO, BRNO! a kriminální thriller CESTA DO TMY.
4. 1. 2024
Filmy, na kterých se podílela České televize, získaly celkem 23 nominací z celkových 30. Nejvíc jich obdržela hororově laděná komedie Přišla v noci. Následují ji rodinný animovaný snímek Tonda, Slávka a kouzelné světlo a výpravné historické drama Úsvit. Všechny tři snímky, které vznikaly v koprodukci s Českou televizí, se utkají o hlavní cenu pro nejlepší film.
13. 11. 2023
Porota 10. ročníku 3Kino FilmFestu 2023 udělila ocenění Nejlepší film snímku HRANICE režisérky Agnieszky Holland. Zvláštní cenu poroty získalo výpravné, akční, historické drama BRATŘI režiséra Tomáše Mašína.
Oba filmy koprodukovala také Česká televize a jsou stále k vidění v našich kinech.
8. 11. 2023
Film HRANICE režisérky Agnieszky Holland získal 3 nominace Evropské filmové akademie – nejlepší film, nejlepší režie a nejlepší scénář.
Výjimečně podaný příběh ze současnosti je odrazem skutečných událostí, které se děly a dějí na polsko – běloruské hranici. Prolínají se v něm tři perspektivy – pohledy utečenců, polských aktivistů a pohraničníků. Snímek je neuvěřitelně silným a emotivním příběhem o lidech prožívajících hraniční situace.
Českou producentkou filmu je Marlene Film Production, koproducentem je Česká televize (kreativní producent Jaroslav Sedláček), podpořil ho Státní fond kinematografie.
30. 10. 2023
Film SVĚTLOPLACHOST, který zobrazuje, jak v útrobách charkovského metra na jaře 2022 vyrůstají děti jako skleníkové květiny, získal hlavní cenu v kategorii Česká radost. Dokument MOJE NOVÁ TVÁŘ si odvezl Cenu publika. Snímek je ojedinělou osobní výpovědí Martiny, která se po brutálním útoku bývalého partnera snaží najít sílu znovu žít. Film CHYBĚNÍ věnovaný konceptuálnímu vizuálnímu umělci Jánu Mančuškovi získal v mezinárodní sekci Opus Bonum Cenu za nejlepší debut.
17. 10. 2023
Film Světloplachost získal cenu za nejlepší dokument na Warsaw Film Festival s následujícím odůvodněním poroty: „Za statečné filmaře pro sugestivní, filmový, vizuálně poetický filmový jazyk a něžný lidský pohled na životy civilistů, zejména dětí během války. "
9. 9. 2023
Film Hranice režisérky Agnieszky Holland uvedený v hlavní soutěži Venezia 80 získal Zvláštní cenu poroty a hned několik nestatutárních cen. Snímek Světloplachost režisérů a scenáristů Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka, který byl uveden v sekci Giornate degli Autori (Zvláštní uvedení), si odváží cenu Europa Cinemas Label.